Το αρχαιότερο Ελληνικό λογοτεχνικό σωματείο – Έτος ιδρύσεως 1930
  
Επόμενη εκδήλωση

Παρασκευή 10 Νοεμβρίου 2017 - ώρα 6:30 μ. μ. στην αίθουσα Χ.Α.Ν. - Ακαδημίας 36 και Ομήρου 8ος όροφος - Παρουσίαση βραβευμένων λογοτεχνικών έργων παιδιών και εφήβων

Μαθητικοί Διαγωνισμοί

Παιδικοί και Εφηβικοί Διαγωνισμοί σχολικού έτους 2016 – 2017

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΟΙΗΣΗΣ  ΚΑΙ  ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ  ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΥΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ  ΕΤΟΥΣ 2016-2017

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ  ΦΑΚΕΛΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ  ΚΑΙ ΑΡΧΙΚΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ  ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ  ΕΡΓΟΥ 

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ

ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Αν επιθυμείτε,  να  σας στείλουμε ηλεκτρονικά αναμνηστικό δίπλωμα συμμετοχής μετά την ολοκλήρωση της αξιολόγησης των έργων σας , παρακαλούμε να μας το δηλώσετε στέλνοντας  ηλεκτρονικό μήνυμα στις διευθύνσεις που αναγράφονται στην προκήρυξη.  Στο μήνυμα να αναφέρεται το ονοματεπώνυμό σας, το σχολείο σας  και το ονοματεπώνυμο του υπεύθυνου εκπαιδευτικού.  Οδηγηθήκαμε σε αυτή την απόφαση διότι στους  προηγούμενους διαγωνισμούς  αντιμετωπίσαμε πολλά προβλήματα κατά την αποστολή  των αναμνηστικών διπλωμάτων είτε  διότι υπήρχαν λάθη στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις που δηλώθηκαν από τους συμμετέχοντες,  είτε  διότι τα χειρόγραφα με τα πραγματικά στοιχεία ήταν δυσανάγνωστα.

ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΕΦΗΒΟΥΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ ΕΤΟΥΣ 2016-2017

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ

 

Απονομή τιμητικών διακρίσεων σε μαθητές

Αίθουσα 2

Την Παρασκευή 20 Μαρτίου 2015  στις 6:30 το απόγευμα, στο κατάμεστο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής, πραγματοποιήθηκε η τελετή απονομής των τιμητικών διακρίσεων του 3ου Πανελλήνιου και Παγκύπριου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Ποίησης και Διηγήματος για Παιδιά και Εφήβους της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών έτους 2014.

Πρόεδρος

Ο Πρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών κ. Λευτέρης Β. Τζόκας, στον εναρκτήριο χαιρετισμό του συνεχάρη τους διακριθέντες με την ευχή να έχουν πάντα τη δύναμη, την τόλμη και την αποφασιστικότητα να ανοίγουν νέους ορίζοντες ξεπερνώντας κάθε εμπόδιο και να συνεχίσουν να προσπαθούν  και να αγωνίζονται, γιατί όπως χαρακτηριστικά ανέφερε,  η ζωή κερδίζεται από  τους αγωνιστές. Τέλος συνεχάρη τους γονείς, τους δασκάλους και τα σχολεία τους που στάθηκαν συμπαραστάτες στην προσπάθειά τους.

Κακαιδής

                          Μανώλης

Ακολούθησαν ομιλίες  από τους φιλολόγους, μέλη των Κριτικών Επιτροπών του Λογοτεχνικού Διαγωνισμού, κυρίους Νίκο Κακαϊδή, με  θέμα: «Η συμβολή της Λογοτεχνίας στον Πολιτισμό» και  Μανώλη Μαθιουδάκη με θέμα: «Η Ποίηση ως δημιουργία, έκφραση και επικοινωνία στο πλαίσιο του σχολικού περιβάλλοντος»

συντονιστές

Στη συνέχεια η Αντιπρόεδρος της Ένωσης κ. Πολυξένη Γιάχου, εισηγήτρια, γραμματέας και συντονίστρια των κριτικών επιτροπών, η Ταμίας κ. Αγαπούλα Ευθυμιοπούλου,  ο Κοσμήτορας κ. Λεωνίδας Χαζίρογλου  και ο Γενικός Γραμματέας κ. Απόστολος Φορλίδας συντόνισαν τη διαδικασία της απονομής των βραβείων στους μαθητές και των τιμητικών διπλωμάτων στους εκπαιδευτικούς, μέλη των κριτικών επιτροπών.

.            Κυρ.Λεονταρίτης

Στην τελετή  τιμήθηκε με  Χρυσό  Μετάλλιο Πνευματικής Αξίας Α΄ Τάξεως μετά διπλώματος, η Ένωση Συντακτών Ημερησίων Εφημερίδων Αθηνών (ΕΣΗΕΑ), για τη συμπλήρωση 100 χρόνων από της ιδρύσεώς της και την προσφορά της στην πνευματική ανάπτυξη του τόπου και την εξύψωση του Τύπου. Το μετάλλιο παρέλαβε, εκπροσωπώντας την ΕΣΗΕΑ, το μέλος του Δ.Σ. , δημοσιογράφος Χρήστος Κυρίτσης. Χρυσό Μετάλλιο απενεμήθη  και στον πρ. Αντιπρόεδρο και Γεν. Γραμματέα της ΕΣΗΕΑ Γιώργο Απόλλωνα Λεονταρίτη, δημοσιογράφο- συγγραφέα, αριστίνδην μέλος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, γιο του αειμνήστου Προέδρου της Ένωσης (1962-1972)  Απόλλωνα Λεονταρίτη,  για την πολυετή προσφορά του στο δημοσιογραφικό λειτούργημα και τη συγγραφή τεκμηριωμένων έργων. Μεστός και περιεκτικός ήταν ο λόγος που εκφώνησε με θέμα: «Δεσμοί Λογοτεχνίας με τη Δημοσιογραφία».

Αίθουσα

Ανάμεσα στους εκλεκτούς προσκεκλημένους,  μέλη και φίλους της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς που μας τίμησαν με την παρουσία τους ήταν ο Επιθεωρητής Δημοτικής Εκπαίδευσης  Λάρνακας κ. Κυριάκος Χαριδήμου και η Πηνελόπη Σακκοπούλου από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υπουργείου Πολιτισμού,  Παιδείας και Θρησκευμάτων που υποστηρίζει  τους  μαθητικούς διαγωνισμούς της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών από το έτος 2012.

Αποτελέσματα Λογοτεχνικού Διαγωνισμού για Παιδιά και Εφήβους έτους 2014

H Κριτική  Επιτροπή  αποτελούμενη  από  τους /τις  κ. Παναγιώτα Μπαλινάκου, δασκάλα – λογοτέχνη,  κ. Ανδρέα Μπέσσα,  δάσκαλο,    κ. Χατζηαλεξίου Αναστασία,  δασκάλα, κ. Φρειδερίκη κ. Τζόκα – Ζήση, δασκάλα – λογοτέχνη , κ. Κωνσταντίνο Μπατσίλα, Σχολικό Σύμβουλο  Π. Ε. και  κ. Μαρία  Ρούση, δασκάλα, κ. Δημήτριο Παπαδημητρίου  δάσκαλο -λογοτέχνη, πρώην Γενικό Γραμματέα  της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών  κ.  Γεώργιο Παπαγεωργίου, Σχολικό  Σύμβουλο Π. Ε., κ. Ιωάννα Καμπούρμαλη, Σχολική  Σύμβουλο Π. Ε.,   κ. Εμμανουέλα Κοντούλη,  δασκάλα,  κ. Ελένη Λαμνάτου, φιλόλογο – λογοτέχνη, κ. Βασιλική Γεωργατζόγλου, φιλόλογο  - λογοτέχνη,  κ. Λύδια Μπαμπούση, φιλόλογο,  κ. Ιωάννα Χρήστου, φιλόλογο – λογοτέχνη, κ.  Φρόσω Βαρδουνιώτη, φιλόλογο,  κ. Ευαγγελία Μπακλώρη, φιλόλογο,    κ. Μανώλη   Μαθιουδάκη, φιλόλογο – λογοτέχνη,  κ. Δέσποινα Παπαδιονυσίου, φιλόλογο – λογοτέχνη, κ.  Μαρία Παναγιωτοπούλου , φιλόλογο, κ. Νικόλαο Κακαϊδή, φιλόλογο – λογοτέχνη, κ. Λεμονιά Αντ. Μπαστιάνου,  φιλόλογο -λογοτέχνη, κ. Χρύσα Πούλου,  φιλόλογο – λογοτέχνη,    κ. Λεωνίδα  Χαζίρογλου, φιλόλογο αγγλικής  γλώσσας – λογοτέχνη, Κοσμήτορα της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, κ. Μαριάνθη Αναστασιάδου, φιλόλογο αγγλικής  γλώσσας και κ. Αγγελική Μελίτσα, φιλόλογο αγγλικής  γλώσσας,  αφού μελέτησαν και αξιολόγησαν αντικειμενικά και ο καθένας/μια ξεχωριστά  τα υποβληθέντα προς κρίση έργα , συνήλθαν κατά κατηγορία  του διαγωνισμού  από κοινού με την κ. Πολυξένη Γιάχου, Αντιπρόεδρο της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, Εισηγήτρια και Γραμματέα των κριτικών επιτροπών, και αποφάσισαν  ομόφωνα και παμψηφεί τα παρακάτω:

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΠΟΙΗΣΗΣ Α΄- Β΄- Γ΄  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
Κριτική Επιτροπή: Παναγιώτα Μπαλινάκου, Ανδρέας  Μπέσσας,  Χατζηαλεξίου Αναστασία

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Το “εγώ” που έκλαιγε» με το ψευδώνυμο «Κάιν» που ανήκει στον Ίωνα Πολίτη από το 22ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο ποίημα με τίτλο «Μα δεν με καταλαβαίνετε… ε» με το ψευδώνυμο «Εφραίμ» που ανήκει στον Εφραίμ  Σπυρόπουλο από το 6ο Δημοτικό Σχολείο Γέρακα.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο ποίημα με τίτλο «Τα Χριστούγεννα» με το ψευδώνυμο «Μαριλού» που ανήκει στη Μαρία  Χατζηνικολάου από το 2ο Δημοτικό Σχολείο  Δραπετσώνας που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Τι πιο δυνατό από την αγάπη» με το ψευδώνυμο «14 τριτάκια» που ανήκει στους μαθητές της Γ΄ τάξης  από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ακράτας.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Αφιερωμένο στο χαμόγελο του παιδιού» με το ψευδώνυμο «Χιονάτη» που ανήκει στην Ειρήνη Κωνσταντινίδου από το  Ιδιωτικό Δημοτικό Σχολείο «Παιδαγωγική» που ισοβαθμεί με το ποίημα  με τίτλο «Ο παππούλης» με το ψευδώνυμο «Κλεό» που ανήκει στην Κλεονίκη Ρουσσίνου από το 13ο Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Ο ήλιος» με το ψευδώνυμο «Λένα» που ανήκει στην Ελένη  Κουρτέση από το 13ο Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Ο Αχελώος» με το ψευδώνυμο «Λουκάς» που ανήκει στον Θεόδωρο Ρόμπολα από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Κατοχής Νομού Αιτωλοακαρνανίας.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο ποίημα με τίτλο «Το ποτάμι μας» με τα ψευδώνυμα «Λόλα  και Στρουμφίτα» που ανήκει στις Μαρία Καραβία και Ειρήνη  Καραβία από το από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Κατοχής Νομού Αιτωλοακαρνανίας.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ Α΄- Β΄- Γ΄  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Παναγιώτα Μπαλινάκου, Ανδρέας  Μπέσσας,  Χατζηαλεξίου Αναστασία

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Το περιπετειώδες ταξίδι του Κιλ και της Μπέρτας» με το ψευδώνυμο «Μπουρμπουλήθρα» που ανήκει στην  Παναγιώτα Χατζηκωνσταντάκη από το  17ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Τα αξέχαστα Χριστούγεννα της Νταμίνας» με το ψευδώνυμο «Νταίζυ» που ανήκει στην Έρικα  Χατζηθεοδωρίδου από το 22ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Το περιπετειώδες δώρο» με το ψευδώνυμο «θεά» που ανήκει στην Καθολική Μουλιάτη  από το  17ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Το χρυσό αστέρι» με το ψευδώνυμο «Φτερωτός Ερμής» που ανήκει στον Νίκο Γκίνη από το 14ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Η Χριστουγεννία» με το ψευδώνυμο «Γιάννης Διαμαντόπουλος» που ανήκει στον Διαμαντή Κάγκαλη  από το  2ο Δημοτικό Σχολείο Περαίας.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο διήγημα με τίτλο «Η μοβ κουκουβάγια» με το ψευδώνυμο «Κάντυ- Κάντυ» που ανήκει στη Σόνια Μωραΐτη από το 22ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης.

 

3. ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΠΟΙΗΣΗΣ Δ΄- Ε΄- ΣΤ΄  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Φρειδερίκη Τζόκα – Ζήση,   Κωνσταντίνος  Μπατσίλας,  Μαρία  Ρούση

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Όνειρο και φαντασία» με το ψευδώνυμο «Άννα» που ανήκει στην Πελαγία  Γκουρνέλου  από το 90ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Ο κυρ-Βαρδάρης» με το ψευδώνυμο «Απόλλωνας» που ανήκει στον Κωνσταντίνο  Τσελίδη    από το 6ο Διαπολιτισμικό Σχολείο Ευόσμου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Θάλασσα» με το ψευδώνυμο «Διώνη» που ανήκει στην Ιωάννα – Μαρία   Μουρίκα από τα Εκπαιδευτήρια «Πλάτων».

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Η φύση» με το ψευδώνυμο «Νάσια» που ανήκει στην Αθανασία  Λαβού από Ιδιωτικό Δημοτικό Σχολείο «Άγιος Παύλος».

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Ένας όμορφος κόσμος» με το ψευδώνυμο «Χιονονιφάδα» που ανήκει στην  Ευθυμία – Φοίβη   Σπανουδάκη από το 90ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Πόλεμος είναι….» με το ψευδώνυμο «Ζωρζ Πιανίστας» που ανήκει στον Γιώργο Μιχαηλίδη  από το Δημοτικό Σχολείο Καμάρων Λάρνακας.

 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ Δ΄- Ε΄- ΣΤ΄  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Δημήτριος  Παπαδημητρίου,   Γεώργιος Παπαγεωργίου,  Ιωάννα Καμπούρμαλη, Εμμανουέλα Κοντούλη

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο με τίτλο «Εκδρομή στο ποτάμι της φαντασίας» με το ψευδώνυμο «Άρονας» που ανήκει στον Θοδωρή Βλαχοπαναγιώτη  από το 7ο Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο με τίτλο «Το γράμμα του άστεγου στο Θεό» με το ψευδώνυμο «Χριστόφορος Πατρινός» που ανήκει στον Χριστόφορο Λουκέρη  από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Δροσιάς που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Θαύμα αγάπης» με το ψευδώνυμο «Ορφέας» που ανήκει στον Κωνσταντίνο Τσαγανό από το Δημοτικό Σχολείο Ν. Πλαγίων – Ν. Φλογητών Χαλκιδικής.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο με τίτλο «Ονούφριος ο γάτος» με το ψευδώνυμο «Σοφός αετός» που ανήκει στον Λευτέρη Γλυνό από το 1ο Δημοτικό Σχολείο  Δροσιάς  που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Πενήντα μέτρα πεταλούδα» με το ψευδώνυμο «Αθλητής» που ανήκει στον Στυλιανό  Γκίκα από τα Εκπαιδευτήρια «Μάνεση».

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο με τίτλο «Το χαμένο παλτό» με το ψευδώνυμο «Fifako 13» που ανήκει στην Ιφιγένεια Παπαγιαννοπούλου από τα Εκπαιδευτήρια «Πλάτων» που ισοβαθμεί με  το έργο με τίτλο «Το κάτι και το  κάποιος του Ηλιοπρόσωπου» με το ψευδώνυμο «Προχωράω ακάθεκτος» που ανήκει στο Μιχάλη Παντερή από το 28ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο με τίτλο «Δίλημμα» με το ψευδώνυμο «Ηλιαχτίδα» που ανήκει στην Ιωάννα Πιπερά από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Έδεσσας και ισοβαθμεί  με το έργο με τίτλο «Η κηδεία» με το ψευδώνυμο «Άνηθα Παλλάδα» που ανήκει στην Αθηνά  Μακρυγιάννη από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Παιανίας.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο με τίτλο «Η μαγική νεραϊδοσυμμορία» με το ψευδώνυμο «Anna Batterfly» που ανήκει στην  Άννα- Μαρία Τσαραβά από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Ραιδεστού που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Ο Κρυσταλλένιος» με το ψευδώνυμο «Κρυσταλλένια» που ανήκει στη  Νικολίνα Δημακοπούλου από το  Δημοτικό Σχολείο Τεμένης Αιγίου που, επίσης, ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Ένας ξεχωριστός φίλος με το ψευδώνυμο «Μαρικίτα» που ανήκει στην  Μαρία Ντανίκα από το Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΟΙΗΣΗΣ  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Ελένη Λαμνάτου,  Βασιλική Γεωργατζόγλου, Λύδια Μπαμπούση,

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα  με τίτλο «Κι η μάνα μου» με το ψευδώνυμο «Anten» που ανήκει στον Αντώνη Καπετάνο   από τα εκπαιδευτήρια «Βασιλειάδη».

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα  με τίτλο «Εμφύλιος» με το ψευδώνυμο «Σουητώνιος Παυλίνος» που ανήκει στον Παύλο Μπάλα   από το   1ο Γυμνάσιο Πύλης Τρικάλων.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα  με τίτλο «Αιώνια Λήθη» με το ψευδώνυμο «Κραταιά» που ανήκει στη Βησσαρία  Δασκάλου από το    1ο Γυμνάσιο Πύλης Τρικάλων που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Ο Κήπος με τα Γιασεμιά» με το ψευδώνυμο «Ίκαρος» που ανήκει στον Θεόδωρο – Απόστολο Κουτσούμπα από το  2ο Γυμνάσιο Λαμίας.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα  με τίτλο «Άνθρωποι» με το ψευδώνυμο «Μελετία» που ανήκει στην Νικολίνα Παπασάββα  από το   Νικολαΐδειο Γυμνάσιο Πάφου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα  με τίτλο «Φοβάμαι» με το ψευδώνυμο «Αστραδενή» που ανήκει στην Εβελίνα Λαγού   από το   Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα  με τίτλο «Τα όνειρα» με το ψευδώνυμο «Λία Φωτεινού» που ανήκει στην Χριστίνα Κυριακοπούλου από το Γυμνάσιο Καμαρών  που ισοβαθμεί με το  ποίημα  με τίτλο «Άπειρο» με το ψευδώνυμο «Περσέας» που ανήκει στον Κωνσταντίνο Λάζαρο  από το 2ο Γυμνάσιο Βριλησσίων που, επίσης, ισοβαθμεί με το ποίημα  με τίτλο «Σιωπές» με το ψευδώνυμο «Πυροβάτης» που ανήκει στη Νουρία Νορέτσι   από το   Γυμνάσιο Δ. Φραγκίστας.

ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Όλα τα παιδιά» με το ψευδώνυμο «Ρόζα» που ανήκει στη Μαρία Κυπραίου από το Γυμνάσιο Οινοφύτων.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Ιωάννα Χρήστου,  Φρόσω Βαρδουνιώτη,  Ευαγγελία Μπακλώρη

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Το Μουσικό Κουτί» με το ψευδώνυμο «Κατ» που ανήκει στην Κατερίνα Σπανούδη από το Γυμνάσιο Δροσιάς, το οποίο ισοβαθμεί με το: το διήγημα με τίτλο «Η Απόδραση των Άστρων» με το ψευδώνυμο «Άννυ» που ανήκει στην Δέσποινα Κουσίδη από το 3ο Γυμνάσιο Γλυφάδας, που επίσης ισοβαθμεί με το διήγημα «Το Ποτάμι» με το ψευδώνυμο «Τικτόρια Μ.» που ανήκει στην Μαργαρίτα Ζαραβέλα από το Βαρβάκειο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη» με το ψευδώνυμο «Σοφία» που ανήκει στη Σοφία Σουβλίδου από το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Αναβρύτων.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Το Τελευταίο Όνειρο» με το ψευδώνυμο «Φοίβος» που ανήκει στον Δημήτρη Πούλιο από το Γυμνάσιο Ελληνικού Κολλεγίου Θεσσαλονίκης.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Γαλάζια Μάτια με Κόκκινα Κύματα» με το ψευδώνυμο «Αγγελίνα» που ανήκει στην Αγγελίνα Μπανιά από το Ιδιωτικό Γυμνάσιο Εκπαιδευτήρια Πάνου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Δεν είναι αδύνατο…» με το ψευδώνυμο «Σοκοτζο» που ανήκει στην Γεωργία Τσουκαλά από το 8ο Γυμνάσιο Νέας Σμύρνης «Εστία», το οποίο ισοβαθμεί με το διήγημα με τίτλο «Τα Τελευταία Λόγια» με το ψευδώνυμο «Άριελ» που ανήκει στην Άννα Κόκκινου από το 6ο Γυμνάσιο Γαλατσίου, που επίσης ισοβαθμεί με το διήγημα με τον τίτλο «Τα Γενέθλια ενός … Ήρωα» με το ψευδώνυμο «Αικατερίνα» στην Αικατερίνη Γκίκα από τα Εκπαιδευτήρια Μάνεση.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο διήγημα με τίτλο «Γίγαντας στην Καρδιά» με το ψευδώνυμο «Νεφέλη» που ανήκει στη Χριστίνα Στεφανακίδου από το 2ο Γυμνάσιο Διαβατών (Εχέδωρου), το οποίο ισοβαθμεί με το Άτιτλο διήγημα με το ψευδώνυμο «Ωρόρα» που ανήκει στην Ηλιάνα Κιούρα από τη Γεννάδιο Εκπαιδευτική Κ. Ζώη ΑΕ.

 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Μανώλης   Μαθιουδάκης,  Δέσποινα Παπαδιονυσίου,  Μαρία Παναγιωτοπούλου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Τα φάσματα» με το ψευδώνυμο «Ανεμόεσσα» που ανήκει στην Παναγιώτα  Κορφιάτη από το 2ο Γενικό Λύκειο Καλύμνου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Δεσμώτες» με το ψευδώνυμο «Κρίνος» που ανήκει στη Σοφία – Αικατερίνη Δαμονλή – Πλαΐνη   από το Γενικό Λύκειο Μελισσίων.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Ιούδα Απολογία» με το ψευδώνυμο «Στέφανος» που ανήκει στον Στεφανίδη  Γιώργο – Χρήστο  από το 1ο Γενικό Λύκειο Σταυρούπολης.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Δια χειρός επιμονής» με το ψευδώνυμο «Ντάλια» που ανήκει στη Μαρία Θεοχάρη  από το 2ο Γενικό Λύκειο Κατερίνης  που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Ανέσπερο φως» με το ψευδώνυμο «Χαρταετό» που ανήκει στον Δημήτριο Χαραλαμπόπουλο  από το 2ο Γενικό Λύκειο  Ν. Ηρακλείου   Αττικής.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο ποίημα με τίτλο «Οι τελευταίες θαλάσσιες ψυχές» με το ψευδώνυμο «Ατλαντίς» που ανήκει στη Μητσοπούλου Ευδοκία  από το 1ο Γενικό Λύκειο  Φλώρινας που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Ικεσία» με το ψευδώνυμο «Ίρις» που ανήκει στη Μαρία – Νεφέλη  Μαρκοπουλιώτου  από το 3ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Αττικής.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Ηδύποτο Δηλητήριο» με το ψευδώνυμο «Πεμπτουσία» που ανήκει στη Μαρία Αλεξοπούλου από το 3ο Γενικό Λύκειο Πατρών που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Ηλέκτρα» με το ψευδώνυμο «Ατλαντίς» που ανήκει στη Θωμαΐδα – Ανθή Μανιού  από το 1ο  Γενικό Λύκειο Γλυφάδας.

 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νικόλας  Κακαϊδής,  Λεμονιά Αντ. Μπαστιάνου,   Χρύσα Πούλου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Πορευθέντες…» με το ψευδώνυμο «Φερνάζης» που ανήκει στον Χρήστο Τσαγκάρη από το  Ζάννειο Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Πειραιά.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Το κυνήγι του λύκου» με το ψευδώνυμο «Ορέστης» που ανήκει στον Γεράσιμο Σιώκο από τα Εκπαιδευτήρια «Δούκα» .

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Από καρδιάς…» με το ψευδώνυμο «Λυδία» που ανήκει στην Ραφαηλία – Παναγιώτα Πατρέλη  από το Λύκειο Αμαρύνθου Ευβοίας. .

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Στέφανος και Σμαράγδα» με το ψευδώνυμο «Πολύμνια» που ανήκει στην  Νάντια Μπατζιάκα από το 1ο Γενικό Λύκειο Βόλου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Η Ναυμαχία της Ναυπάκτου» με το ψευδώνυμο «Αλάσκα» που ανήκει στην Ιωάννα Κουγιάνου από τα Εκπαιδευτήρια «Πάνου» .

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Μια μουσουλμάνα ανάμεσα σας» με το ψευδώνυμο «Ρόζα» που ανήκει στην Εφραιμία – Ελένη Αθανασοπούλου από το 1ο Γενικό Λύκειο Ερέτριας  που ισοβαθμεί με το διήγημα με τίτλο «Στο κελί των γραμμάτων» με το ψευδώνυμο «Το σαλιγκάρι» που ανήκει στην Αικατερίνη Ταβλωδαράκη από το 1ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου.

 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ

Κριτική Επιτροπή: Λεωνίδας   Χαζίρογλου, Μαριάνθη Αναστασιάδου,  Αγγελική Μελίτσα

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Ascension» με το ψευδώνυμο «Ζόφος» που ανήκει στον Νικόλαο – Παντελεήμονα Ξύδη από  το 1ο Γενικό Λύκειο Γλυφάδας.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «The Bard…..» με το ψευδώνυμο «Νέστορας» που ανήκει στον Χρήστο Τσαγκάρη  από  το  Ζάννειο Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Πειραιά.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «A beautiful story» με το ψευδώνυμο «Missing Angels’ Freedom» που ανήκει στην Κωνσταντίνα Καπουργιαννίδου από  το  3ο Γενικό Λύκειο Πολίχνης.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,. στο ποίημα με τίτλο « The Tale of the deceased King» με το ψευδώνυμο «Νεφέλη» που ανήκει στην Αρετή Ζούλια   από  το Ζάννειο Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Πειραιά.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «A sonnet on the theme of Romeo and Juliet» με το ψευδώνυμο «Σπένσερ» που ανήκει στην Οκτωβριανή – Αγγελική Κότσιρα από  το από  το Ζάννειο Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Πειραιά.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «dream and illusions» με το ψευδώνυμο «Φιλωνίδα Στεφάνου» που ανήκει στην Στεφανία  Παρασχά  από  το Μουσικό Σχολείο Βόλου.

 

  Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                 Ο   ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 

                 ΛΕΥΤΕΡΗΣ Β. ΤΖΟΚΑΣ                               ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΦΟΡΛΙΔΑΣ

 

 

Απονομή τιμητικών διακρίσεων Μουσικού Διαγωνισμού

DSCN0272

Την   Παρασκευή  20 Φεβρουαρίου 2015  στις 6:30 το απόγευμα  πραγματοποιήθηκε, στην κατάμεστη αίθουσα συναυλιών του Ωδείου «Φίλιππος Νάκας» (Ιπποκράτους 41, 4ος όροφος),   η  απονομή των Τιμητικών Διακρίσεων του 1ου Πανελλήνιου Μουσικού Διαγωνισμού Μελοποίησης Ποίησης,  Ενορχήστρωσης και Μουσικής για Ταινία (Soundtrack), για Εφήβους,   της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών έτους 2014.

DSC01134                                 DSCN0288

Στην αρχή της εκδήλωσης ο Πρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών κ. Λευτέρης Β. Τζόκας  απηύθυνε  σύντομο χαιρετισμό στους παρευρισκόμενους,  τονίζοντας  πως η διοργάνωση  του Μουσικού Διαγωνισμού αποτελεί έμπρακτη απόδειξη της αγάπης και του ενδιαφέροντος της Ένωσης για την αισθητική καλλιέργεια των παιδιών καιτων εφήβων, ευχαρίστησε τον μαέστρο και  συνθέτη, μέλος της Ένωσης,  κ. Νίκο Χριστοδουλή, Πρόεδρο της Κριτικής Επιτροπής  και την εκπαιδευτικό κ. Πολυξένη Γιάχου, Αντιπρόεδρο της Ένωσης,  για τη σημαντική συνεισφορά τους στην  πραγματοποίηση του Διαγωνισμού.

DSC01140                            DSCN0255

Τέλος, εξέφρασε τις ευχαριστίες του στον Καλλιτεχνικό Διευθυντή του Ωδείου κ. Ευάγγελο Κοκκόρη για τη διάθεση της αίθουσας συναυλιών.   Ακολούθησε ομιλία του κ. Ευάγγελου Κοκκόρη με θέμα: «Η Συμβολή της Μουσικής στο Πολιτισμό» και σύντομος χαιρετισμός του κ. Νίκου Χριστοδουλή.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA                            DSCN0423-300x225

Στη συνέχεια έγινε η απονομή των τιμητικών διακρίσεων σε τριάντα δύο μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων  από όλη την Ελλάδα. Βραβεία εκτός συναγωνισμού, και στις τρεις κατηγορίες του,  απονεμήθηκαν στον ταλαντούχο οκτάχρονο μαθητή Δημοτικού Κωνσταντίνο Χρα.  Η επίδοση των Τιμητικών Διακρίσεων  εναλλασσόταν με ζωντανά μουσικά διαλείμματα, όπου διακριθέντες  μαθητές παρουσίαζαν τις μουσικές  τους δημιουργίες.

DSCN0391                           DSCN0285

Στο πλαίσιο της τελετής παρουσίασαν τα έργα τους οι: Κωνσταντίνος Χρας  από το 81ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών  συνοδευόμενος από τη Μαντίνεια Βάγγαλη (τραγούδι)  και τον Παναγιώτη Βάγγαλη (κιθάρα),  Γκούθας Γιώργος, Γιούσι Κριστιάν  και Ελισάβετ Παπαθανασίου  από το Ελληνογαλλικό Κολέγιο Δελασάλ Πεύκων Θεσσαλονίκης, Αντωνέλλης  Βασίλειος, Λάμπρου Κωνσταντίνος και   Μαδεμλή Κωνσταντίνα  από το Γυμνάσιο Λιμένα Θάσου, Αλεξανδρίδης  Οδυσσέας  από το  Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης, Πέτρος   Αυγερινός, Πέτρος Δεληγιάννης και Αριάδνη Θυφρονίτου από τα  Εκπαιδευτήρια Δούκα συνοδευόμενοι από τους Δημήτρη Μιχελή (ηλεκτρική κιθάρα),  Δημήτρη Γαλατίδη (ακουστική κιθάρα)  και Γιώργο Παντελάκη (ντραμς),  Ασημίνα Τσαπάρα Τσαπάρα από το  Πρότυπο Πειραματικό  ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής  Σμύρνης συνοδευόμενη από τους Ειρήνη Ατζαράκη (τραγούδι), Ιωάννη  Αλωνιστιώτη (Κιθάρα), Κωνσταντίνα Αλωνιστιώτη (πιάνο) και  Ευθύμιο Μπασδέκη (ντραμς) και Μάριος Γλυτσός, Νίκος Χριστόπουλος και Ειρήνη Ατζαράκη, επίσης, από το  Πρότυπο Πειραματικό  ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής  Σμύρνης συνοδευόμενοι από τους  Θεόδωρο Δουλτσίνο  (ντραμς),  Μυρτώ Ελευθέρου (πιάνο),  Άγγελο  Μαρούδη  (ηλεκτρική κιθάρα), Παύλο  Μαστρογιαννόπουλο  (κιθάρα) και Ευθύμιο  Μπασδέκη  (κιθάρα).

            DSCN0433                      3. DSCN0469

Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο μεγάλος Έλληνας συνθέτης κ. Μίμης Πλέσσας ο οποίος  έκανε απονομή βραβείων σε  μαθητές και στη συνέχεια    έπαιξε στο  πιάνο και σιγοτραγούδησε  μαζί με τους παρευρισκόμενους το μουσικό του έργο «Ποτέ την Κυριακή».

4. DSCN0475

Ως Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών ευχαριστούμε όλους τους παρευρισκόμενους στην εκδήλωση, συγχαίρουμε όλους τους συμμετέχοντες  μαθητές και τους ευχόμαστε συνέχιση και δυνάμωμα της δημιουργικής τους προσπάθειας.

DSCN0568

Αποτελέσματα Μουσικών Διαγωνισμών έτους 2014

ΠΡΑΚΤΙΚΟ

Της  Κριτικής Επιτροπής  του  1ου Πανελλήνιου Μουσικού Διαγωνισμού Μελοποίησης Ποίησης, Ενορχήστρωσης και Μουσικής για Ταινία (Soundtrackτης Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών έτους 2014

Η Κριτική  Επιτροπή,   αποτελούμενη από τον Πρόεδρο κ.   Νίκο Χριστοδουλή, μαέστρο- συνθέτη – μέλος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, εισηγητή τον κ. Αλέξανδρο Καψοκαβάδη, εκπαιδευτικό – μουσικό και μέλη τους/ τις Αναστασία Γεωργάκη, επίκουρη καθηγήτρια στο τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, κ. Γεώργιο Νιάρχο, μαέστρο – συνθέτη, κ. Μάρα Θρασυβουλίδου, υψίφωνο Λυρικής, κ. Ευάγγελο Κοκκόρη, συνθέτη -  καλλιτεχνικό διευθυντή του Ωδείου «Φίλιππος Νάκας», κ. Γιάννη Άννινο, συνθέτη εκπαιδευτικό του ωδείου «Φίλιππος Νάκας», κ. Θαλή Τριανταφύλλου, συνθέτη, κ. Γιάννη Λαζαρίδη, συνθέτη, κ. Έφη Ζαϊτίδου, εκπαιδευτικό – μουσικό και κ. Κώστα Καραγιάννη, εκπαιδευτικό – μουσικό, ύστερα από την ατομική ακρόαση και αξιολόγηση  των υποβληθέντων  προς κρίση μουσικών   έργων  μελοποίησης  ποίησης, ενορχήστρωσης και μουσικής για ταινία (soundtrack),   που δημιουργήθηκαν  από εφήβους, μαθητές  Γυμνασίου και Λυκείου, συνεδρίασε  κατόπιν προσκλήσεως του Προέδρου της   μαέστρου  Νίκου Χριστοδουλή  μέλους της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, τη Δευτέρα  26  Ιανουαρίου  2014 και ώρα 12:00 π. μ.  στη  Στέγη της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών (Ζωοδόχου Πηγής 2-4,  β΄ όροφος) για την εξαγωγή των αποτελεσμάτων και αποφάσισαν τα ακόλουθα:

 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  MEΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Γεώργιος Νιάρχος, Μάρα Θρασυβουλίδου, Θαλής Τριανταφύλλου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Αγάπη  και ειρήνη»  σε ποίηση  Ζαχαρούλας Γαϊτανάκη και Κυθραιώτη Κυπριανού που ανήκει στους Γκούθα Γιώργο, Γιούσι Κριστιάν  και Ελισάβετ Παπαθανασίου  από το Ελληνογαλλικό Κολέγιο Δελασάλ Πεύκων Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Frozen night» σε ποίηση  Παναγιώτη Φωτακίδη, Δήμητρας Παπαδοπούλου, Αθηνάς Παληκαρίδου και Ελισάβετ Κασαπίδου που ανήκει στη Δήμητρα Παπαδοπούλου  από το 11ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης,   που ισοβαθμεί με στο έργο  με τίτλο «Να είσαι σπάνια» που ανήκει στους/στις Αντωνέλλη Βασίλειο, Λάμπρου Κωνσταντίνο και   Μαδεμλή Κωνσταντίνα  από το Γυμνάσιο Λιμένα Θάσου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Μαγικά μονοπάτια»  σε ποίηση Δημήτρη Αβούρη που ανήκει στους     Ιάσονα Λόξα  και  Παναγιώτη Λόξα από το  Μουσικό Σχολείο Ζακύνθου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Νέα τροχιά»  σε ποίηση Δημήτρη Σαντοριναίου που ανήκει στον    Δημήτρη  Σαντοριναίο από το Γυμνάσιο  Ελληνική Παιδεία Ηρακλείου που ισοβαθμεί  με το έργο με τίτλο «Έτσι πολύ ατένισα» σε ποίηση Κωνσταντίνου Καβάφη  που ανήκει στις Μαρία Αγγελοπούλου και Μαρία Κοϊμτζόγλου από το  Αρσάκειο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Σ’ αγαπώ»  σε ποίηση Κωστή Παλαμά που ανήκει στον  Τζέλο Βαγγέλη από  1ο Γυμνάσιο Εχεδώρου Ν. Θεσσαλονίκης.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο έργο  με τίτλο «Δρόμοι Ελευθερίας» που ανήκει στην Κουσίδη  Δέσποινα   από το 3ο Γυμνάσιο Γλυφάδας.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  MEΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Αλέξανδρος Καψοκαβάδης, Ευάγγελος  Κοκκόρης, Γιάννης  Άννινος

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Πάρε τη θλίψη» που ανήκει στον Δημήτρη Θωμόπουλο από το  3ο ΓΕΛ Ζωγράφου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Ιθάκη» σε ποίηση Κωνσταντίνου Καβάφη  που ανήκει στην Πούλιου Πολυξένη από το  Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης,  που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Σημειώσεις ενός φωτεινού διαλείμματος» σε ποίηση  Κούλας  Αδάλολου    που ανήκει στον Λαζαρίδη Παναγιώτη από το  Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Αν έρθεις»  σε ποίηση συμμαθητών των  συνθετών   που ανήκει στους  Πέτρο Αυγερινό και Πέτρο Δεληγιάννη  από τα  Εκπαιδευτήρια Δούκα.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Διακοπή»  σε  ποίηση Κωνσταντίνου Καβάφη που ανήκει στον Αλεξανδρίδη  Οδυσσέα από το  Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Σκοτεινό τρυγόνι»  σε ποίηση Αλέξανδρου  Παπαδιαμάντη που ανήκει στον   Δημήτριο Ράμμο από το   1ο ΓΕΛ Γρεβενών και ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Όλα η καρδιά τα μπορεί»   σε ποίηση Ντέπυ Χατζηκαμπάνη  που ανήκει στους μαθητές της ορχήστρας  του Μουσικού Σχολείου Μυτιλήνης. 

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο έργο  με τίτλο «Το όνειρό μας»  σε ποίηση της συνθέτριας που ανήκει στην  Σίσσυ Τσαπάρα από το  Πρότυπο Πειραματικό  ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Ν. Σμύρνης.

 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Αναστασία Γεωργάκη, Έφη Ζαϊτίδου, Θαλής Τριανταφύλλου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Αγάπη  και ειρήνη»  σε ποίηση Ζαχαρούλας Γαϊτανάκη και Κυθραιώτη Κυπριανού που ανήκει στους  Γκούθα Γιώργο, Γιούσι Κριστιάν  και Ελισάβετ Παπαθανασίου  από το Ελληνογαλλικό Κολέγιο Δελασάλ Πεύκων Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Φωνάζει ο κλέφτης» που ανήκει στους Σταματίου Στέργιο, Παντερή Νίκη, Μυρωνίδη Νίκο, Μπραβάκη Νίκη, Νίκογλου Έλενα, Παπαδοπούλου Ελπίδα, Βόκα Αριστοτέλη,  Σαπουντζή Βάϊα, Μυρωνίδου Ελευθερία, Παπαδοπούλου Αγγελική, Πετρακάκη Αυγούστα, Αγγελίδου Θεοδώρα και Γιαπανζή Φωτεινή  από το 1ο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης,  που ισοβαθμεί με το  έργο με τίτλο «Chaged life» που ανήκει στον Κουτσουγιάννη Κωνσταντίνο από το Μουσικό Σχολείο  Λάρισας.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Frozen Night» που ανήκει στη Δήμητρα Παπαδοπούλου από το 11ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Μαγικά μονοπάτια» που ανήκει στους Ιάσονα  Λόξα και Παναγιώτη Λόξα από το  Μουσικό Σχολείο Ζακύνθου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Καλινίφτα» που ανήκει στους μαθητές της χορωδία και της ορχήστρας  του Γυμνασίου Πολυκάστρου.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Να είσαι σπάνια» που ανήκει στους/στις Αντωνέλλη Βασίλειο, Λάμπρου Κωνσταντίνο και Μαδεμλή Κωνσταντίνα από το  Γυμνάσιο Λιμένα Θάσου.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ  ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Κώστας Καραγιάννης, Ευάγγελος  Κοκκόρης,  Γιάννης Άννινος

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Air Beat» που ανήκει στον Ηλία Παλαπέλα  από το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Πάρε τη θλίψη» που ανήκει στον Δημήτρη Θωμόπουλο  από το 3ο ΓΕΛ Ζωγράφου, που ισοβαθμεί με το έργο  με τίτλο «Fare spirit» που ανήκει στον  Στέφανος Μπιλιούση από το 3ο ΓΕΛ Ευόσμου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Αν έρθεις» που ανήκει στους Πέτρο  Αυγερινό, Πέτρο Δεληγιάννης και Αριάδνη Θυφρονίτου από τα  Εκπαιδευτήρια Δούκα,   που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Οβερτούρα» για  το μιούζικαλ ΕΛΕΝΗ του Ευριπίδη που ανήκει στον Καλπακτσίδη Ελευθέριο από το 1ο ΓΕΛ Ωραιόκαστρου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Διακοπή» που ανήκει στον  Αλεξανδρίδη Οδυσσέα,  από το  Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Σημειώσεις ενός φωτεινού διαλείμματος» που ανήκει στον   Λαζαρίδη Παναγιώτη από το  Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Η πορεία» που ανήκει στον Νικόλαο Σπηλιόπουλο  από το  2ο ΓΕΛ Αιγίου, που ισοβαθμεί με στο έργο  με τίτλο «Τόπος λευκός – White lands» που ανήκει στον   Ευριπίδη Πούλιο από το  Π. Π.  ΓΕΛ  Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Θαλής Τριανταφύλλου, Γιάννης Λαζαρίδης

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Chaged life» που ανήκει στον Κουτσουγιάννη Κωνσταντίνο από το Μουσικό Σχολείο  Λάρισας.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Frozen Night» που ανήκει στη  Δήμητρα Παπαδοπούλου από το  11ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Match Point Soundtrack» που ανήκει στον Αντώνη  Καπετάνο από τα Εκπαιδευτήρια Βασιλειάδη.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Αναγέννηση» που ανήκει στον Αχιλλέα  Καμίτση από το  Γυμνάσιο Πάτμου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Γ. Μανάκος » που ανήκει στον Γεώργιο  Μανάκο από τα Εκπαιδευτήρια «Αθηνά».

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Θαλής Τριανταφύλλου, Γιάννης Λαζαρίδης

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Να αδράξεις την ευτυχία» που ανήκει στον Μιχαήλ Βελισάρη από το Αρσάκειο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Air Beat» που ανήκει στον Ηλία Παλαπέλα  από το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Τόπος λευκός – White lands» που ανήκει στον  Ευριπίδη  Πούλιο από το  Π. Π.  ΓΕΛ Πανεπιστημίου Μακεδονίας, που  ισοβαθμεί με στο έργο  με τίτλο «Fare spirit» που ανήκει στον  Στέφανο  Μπιλιούση από το  3ο ΓΕΛ Ευόσμου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Sleeping waters» που ανήκει στον Θεόδωρο Μπεχλιβάνη  από το  Π. Π.  ΓΕΛ  Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Good for nothing» που ανήκει στον  Παύλο  Νίνη  από το 3ο ΓΕΛ Ζωγράφου και που ισοβαθμεί με στο έργο  με τίτλο «Αριστειάδης» που ανήκει στον Αριστειάδη Γεώργιο από το 1ο ΓΕΛ Μενεμένης.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο έργο  με τίτλο «Η πορεία» που ανήκει στον Νικόλαο  Σπηλιόπουλο  από   το   2ο   ΓΕΛ  Αιγίου   που   ισοβαθμεί  με  το έργο   με  τίτλο «The march of the snowmen» που ανήκει στον Ραφαήλ Κετσετσίδη από τα  Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη. 

Έχοντας την πεποίθηση ότι φέραμε εις  πέρας την αποστολή μας με ευσυνειδησία και δικαιοκρισία, εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια σε όλους όσους έλαβαν μέρος στον 1ο Πανελλήνιο Μουσικό Διαγωνισμό Μελοποίησης Ποίησης, Ενορχήστρωσης και Μουσικής για Ταινία (Soundtrack)  για Εφήβους μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών   έτους 2014.  Ως Κριτική Επιτροπή δεν διεκδικούμε  το έπαθλο του αλάθητου. Προσπαθήσαμε με  όλες μας τις δυνάμεις να έχουμε τη δικαιότερη δυνατή κρίση. Σας συγχαίρουμε για άλλη μια φορά όλους σας και σας ευχόμαστε συνέχιση και δυνάμωμα της δημιουργικής σας εργασίας.

Αθήνα,  26 Ιανουαρίου  2015

 

 Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ  ΤΗΣ  ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΗΣ

          Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                 Ο   ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 

    ΛΕΥΤΕΡΗΣ Β. ΤΖΟΚΑΣ                            ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΦΟΡΛΙΔΑΣ

 

 

Αρχεία