Το αρχαιότερο Ελληνικό λογοτεχνικό σωματείο – Έτος ιδρύσεως 1930
  
Επόμενη εκδήλωση
Παρασκευή 14/12/2018: Απονομή Τιμητικών Διακρίσεων σε μέλη της Ένωσης και στους συμμετέχοντες στο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό του έτους 2018 - Ώρα έναρξης 6.30 μ.μ. στην Αίθουσα MegArt Gallery, οδός Κασομούλη 102 - Νέος Κόσμος (Πρόσβαση με Μετρό: Στάση Αγ. Ιωάννης. Με τρόλευ Γραμμή 4 Άνω Κυψέλη – Αγ. Αρτέμιος. Στάση Μετρό Αγ. Ιωάννης). !

Εκδηλώσεις

 

 

Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών τιμά σε κοινή εκδήλωση τον “Απελλή”

%ce%b1%cf%80%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%b7%cf%83-%cf%87%cf%81%cf%85%cf%83%ce%bf

Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών και ο Σύλλογος Εικαστικών Καλλιτεχνών Ελλάδος «Ο ΑΠΕΛΛΗΣ» πραγματοποίησαν κοινή εκδήλωση, την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2018 και ώρα 6.30 μ.μ., στη ΧΑΝ. Θέμα της εκδήλωσης ήταν η παρουσίαση ζωγραφικών έργων των μελών του στην ομαδική έκθεση που συμμετείχαν είκοσι δύο (22) μέλη του και ομιλία της Προέδρου του «ΑΠΕΛΛΗ» κ. Καίτης Τύμη, μέλος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών. Ύστερα από σύντομο χαιρετισμό του Προέδρου της Ένωσης Λευτέρη Β. Τζόκα, η ομιλήτρια διαχειρίστηκε με ευφράδεια το θέμα της: «Εικαστικά-Λογοτεχνία» και ήταν σύντομη, η ποιήτρια-ζωγράφος, Πρόεδρος.

Στη συνέχεια ο Πρόεδρος της Ένωσης απένειμε το Χρυσό Μετάλλιο Πνευματικής Αξίας Α΄ Τάξεως στο Σύλλογο Εικαστικών Καλλιτεχνών Ελλάδος «Ο ΑΠΕΛΛΗΣ» «για τη μακροχρόνια παρουσία του (1985-2018) στο χώρο των Εικαστικών Τεχνών με την Πρόεδρό του, μέλους της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, Ποιήτρια- Ζωγράφο κ. Καίτη Τύμη και τη συνεργασία που πραγματοποιήθηκε με θέμα: “ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ” στην αίθουσα ΧΑΝ, στις 2/2/2018». Αναμνηστικά Διπλώματα ο Πρόεδρος της Ένωσης Λευτέρης Β. Τζόκας απένειμε στην Πρόεδρο κ. Καίτη Τύμη και σε είκοσι ένα (21) ακόμη μέλη του «ΑΠΕΛΛΗ», που πολλά είναι και μέλη της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών. Αυτά είναι οι Θάλεια Αλιφραγκή, Ματίνα Βαρλάμου, Κατερίνα Ζαδέλη, Χ.Κ. Θαλασινός, Γιώργος Καραγιαννάκος, Μυρώ Τζωρτζή-Αμαργιαννάκη, Ευγενία Λέλα, Ελπίδα Μανιάτη-Σίτα, Μαρία Μηλιώνη, Γιώργος Μπαρτζιώκας, Ζωή Παπαδημητρίου-Τζιράκη, Καίτη Πανάγου, Φωτεινή Παππά, Ρουμπίνη Παπαλεξοπούλου, Μαρία Παπαμιχαήλ, Ιωάννα Πτώχη, Άντα Παπαντωνίου-Σολωμάκου, Ματίνα Σώκη, Ελευθερία Τζιάλλα-Μάντζιου, Χριστίνα Χαλιορή και Μαρία Βερβέρη-Κράουζε.

%cf%80%ce%b1%cf%80%ce%b1%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%bc%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%b7%cf%83-%cf%80%ce%bf%ce%bb%cf%85%ce%bc%ce%b5%ce%bd%ce%b1%ce%ba%ce%bf%cf%85-%ce%b6%ce%b1%ce%b4%ce%b5%ce%bb%ce%b7

Η Πρόεδρος κ. Καίτη Τύμη απένειμε Τιμητική Διάκριση στην Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών, «Για την προσφορά και το έργο της σταΕλληνικά Γράμματα, τη Λογοτεχνία και τον Ελληνικό Πολιτισμό». Στη συνέχεια η Πρόεδρος του «ΑΠΕΛΛΗ» κ. Καίτη Τύμη, ΔΩΡΙΣΕ πίνακα ελαιογραφία που αναπαριστά τον «Άγιο των Γραμμάτων» μας Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη, έργο του μέλους Εικαστικών Καλλιτεχνών κ. Κατερίνας Ζαδέλη-Πολυμενάκου, ώστε ν’ αναρτηθεί στη Στέγη της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών. Οι επισκέπτες θαύμασαν τα έργα των καλλιτεχνών ζωγράφων και λογοτεχνών, που είχαν αναρτηθεί από πολύ νωρίς στη μεγάλη αίθουσα της ΧΑΝ (Ακαδημίας 36).

Αποτελέσματα Μουσικού Διαγωνισμού Μελοποίησης Ποίησης, Ενορχήστρωσης και Μουσικής για Ταινία σχολικού έτους 2017-2018

Η Κριτική Επιτροπή, αποτελούμενη από τον Πρόεδρο κ. Νίκο Χριστοδουλή, μαέστρο-συνθέτη–μέλος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών  και τα  μέλη κ. Κυριάκο Τσολάκη – καθηγητή Θεωρητικών του Ωδείου Αθηνών, κ. Ειρήνη Τσολάκη – καθηγήτρια Πιάνου, κ. Γεωργία Τσολάκη – καθηγήτρια Βιολιού, κ. Φρίξο – Διονύσιο Μόρτζο – Πιανίστα ΕΛΣ, κ. Νικόλαο Καζαμία – εκπαιδευτικό  Μουσικής, κ. Θαλή Τριανταφύλλου-συνθέτη, κ. Ιωάννη Καλογεράκη  εκπαιδευτικό Μουσικής, κ. Άννα Καπόνε – Πάπας – εκπαιδευτικό Φωνητικής- Μουσικής και κ. Σταύρο Τζιτάνο – μουσικό,  ύστερα από την ατομική ακρόαση και αξιολόγηση  των υποβληθέντων προς κρίση μουσικών έργων  Μελοποίησης  Ποίησης, Ενορχήστρωσης και Μουσικής για ταινία (soundtrack), που δημιουργήθηκαν μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, συνεδρίασε  κατόπιν προσκλήσεως του Προέδρου της  μαέστρου κ. Νίκου Χριστοδουλή  μέλους της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, την Τετάρτη  24 Ιανουαρίου  2018  για την εξαγωγή των αποτελεσμάτων και αποφάσισαν τα ακόλουθα:

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΑ  ΕΡΓΑ  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1. Σαρωνικός - 1ο  Βραβείο Μελοποίησης  και  1ο Βραβείο  Ενορχήστρωσης 

Το έργο  ανήκει  στους/στις: Νικόλαο Δρίτσα, Νικόλαο  Καϊμενάκη, Γεώργιο Μαλτέζη, Ιούλιο Μπρέγκο,  Ελένη Ντελέζου, Βασιλική – Ευαγγελία Πανάγου, Θεοδώρα Παρίση, Παντελή Πετρόπουλο, Κυριάκο Ρέτζεκα,  Νικόλαο Ρετίκα, Αθηνά Σαρακανίδου, Βασιλική Σκεπαρνιά, Αχμάντ Φαχέλ, Λαμπρινή Φραγκίσκου, Δανάη Χάλαρη, Παναγιώτη Ψαλτήρα, Αναστασία Ανδρικοπούλου,  Μαρία – Ελένη Αρχοντάκη, Δημήτρη Βέτσικα, Γεώργιο Βλασίου, Βαρβάρα Δρίτσα, Ευαγγελία Ευαγγέλου, Μικαέλα Ηλιάδη, Κορνηλία – Ελένη  Κατσικάρου, Καλλιόπη-Αναστασία Κελμπερίδη, Ευθυμία Κεχαγιά, Βασίλειο Κουτρουμάνη, Παναγιώτα Μακρή, Άγγελο – Ταξιάρχη  Μελά, Ελένη -  Άννα – Μαρία Σιακαβάρα, Ιωάννη Φουρναράκη και Οδυσσέα Σιδεροκαστρίτη, μαθητές και μαθήτριες των  Εκπαιδευτηρίων  «Παιδαγωγική».

2. Rain – 1o  Βραβείο Μουσικής  για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Σπύρο  Κυπριώτη μαθητή Δημοτικού Σχολείου «Ροδίων Παιδεία».

3. O Γλάρος – 2o Βραβείο Μελοποίησης

Το έργο ανήκει  στους/στις: Χρυσάνθη Αναργύρου, Αγγελική –Τσαμπίκα Ανδρίκου, Δήμητρα Ασπρή, Μαρκέλλα Βαγιανάκη, Σοφία Δεμερτζή, Σοφία Δημητριάδου, Κωνσταντίνα Διακογιάννη, Χριστίνα Διακοτσαμπή, Μιχαήλ-Άγγελο Ζαφείρη, Καλογιάνα Ζλάτεβα, Εμμανουέλλα Καλαφάτη, Ελευθέριο Κατινιάρη, Ουρανία–Σωτηρία Κουρούπα, Αντώνιο Μαρίνο, Λαμπρινή Μαρίνου, Άγγελο Μπολάνο, Πετρακίδη Γεώργιο, Πετρακίδη Μιχαήλ – Άγγελο, Μπεσιέ Ρακίπαϊ, Σταματία Σαββίδη, Αλεξάνδρα – Αναστασία Σαββιού, Άγγελο Σαΐτη, Αριάδη-Ντιάνα – Λουίζε Στεφάνου, Βασίλειο Σφιάτκο, Ελευθερία-Νεφέλη Τζανουδάκη, Μαρία – Φρανς Φαλτσέτα, Αλεξάνδρα Φελεκίδου και  Αναστασία Φραγκούλη, μαθητές και μαθήτριες του  3ου Δημοτικού  Σχολείου Ρόδου.

4. Το τρυγόνι – 2ο Βραβείο Ενορχήστρωσης  και  1ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στις  Βασιλική- Αναστασία Γιαννακοπούλου, Βασιλική Ηλιάδου Βασιλική Κωστοπούλου  και Αφροδίτη  Πετρίδου μαθήτριες του  4ου  Δημοτικού Σχολείου Ξάνθης.

5. Στο διαδίκτυο - 2o Βραβείο  Μουσικής για Ταινία και 3ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στις Θάνια Κάιντα και Κατερίνα Μητρούση  μαθήτριες  του  Δημοτικού  Σχολείου Ελληνογαλλικής Σχολής Ουρσουλινών.

Ερμηνεύουν: Αδάμη Δανάη-Κωνσταντίνα, Αδάμης Αναστάσιος, Αναγνωστοπούλου-Πηγαδιώτη Ελένη, Αποστολίδου Άρτεμις, Γκούμα Σόνια-Μαρία, Δελαβόγια Κλειώ-Χριστίνα, Κάιντα Θάνια, Καρέτσα Σταυρούλα, Καριπίδη Ηλιάνα, Κοτίνης Ιάσων, Μανδηλιώτη Ιωάννα, Μητρούση Κατερίνα, Νικολάου-Δημητρίου Αλέξιος-Ιωάννης, Παδουβάς Μάριος, Παϊτα Αθηνά, Παπαδούλης Ευάγγελος, Παπαρίδη Μαρκέλλα, Παρζακωνη Φωτεινή Μαρία, Πεταβατζη Μαρία-Ελένη, Πολυδώρου Ελένη-Φιλοθέη, Ριτενάουερ Ρωμανός-Κωνσταντίνος, Σακοπούλου Αλίκη, Τζουμάνης Φώτιος, Χαλδαίου Βασιλική-Εριέττα, Χατζηγεώργη Πηνελόπη, Χατζηπαναγιώτου Αλεξάνδρα, Χριστοδούλου Δημήτριος.

6. Οι θεατρίνοι - 3o Βραβείο Μελοποίησης  

Το έργο  ανήκει στους/στις: Ιωάννη – Θεόδωρο Διαμάντο, Κωνσταντίνο  Θολιώτη, Ελένη-Μαρία Λιάνου, Δέσποινα Ρίζου, Βασίλειο – Ταξιάρχη Σιμόπουλο, Κων/νο Σωτηρίου, Αθανάσιο Τσεκούρα,  Αικατερίνη Τσούμαρη,  Εφραίμ Τσοχατζή, Χρήστο Φριλίγκο,  Φαίδρα Χριστοδουλάκη  και Εμμανουέλα  Ζέμα  μαθητές και μαθήτριες του 4ου  Δημοτικού  Σχολείου  Λάρισας.

7.  Οι σύμμαχοι – 3ο  Βραβείο ενορχήστρωσης,  3o Βραβείο  Μουσικής για Ταινία,  3ος  Έπαινος Μελοποίησης

Το έργο  ανήκει στην  Μιράντα Γουρδουπάρη  και στην εκτέλεσή του συμμετέχουν οι Κατερίνα Βουδούρη και  Ειρήνη Κατσώνη μαθήτριες του Δημοτικού  Σχολείου Ελληνογαλλικής Σχολής Ουρσουλινών.

8. Πού ’ναι πιο καλά -  1ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο  ανήκει στους: Κωνσταντίνο  Κώσση, Παναγιώτη   Κονιδάρη  και Ευστάθιο  Κοντό και στην ερμηνεία του συμμετέχουν οι Αγγελική Βούλα,  Αικατερίνη Γιαννίκου και  Αρμελίνα Χισενάι  μαθητές και μαθήτριες του 162ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών.

9. Ύμνος της ζωής  -   2ος Έπαινος  Μελοποίησης  

Το έργο ανήκει στους Αλέξανδρο Αλαφογιάννη, Γεώργιο Ανδρεόπουλο, Κωνσταντίνο Θανασά, Παναγιώτη Μάντζιο και Σπαθή Ευάγγελο μαθητές του Δημοτικού Σχολείου των  Εκπαιδευτηρίων  «Αναγέννηση» στην  Πάτρα.

Απαγγελία: Ελπίδα  Καραχάλιου

Τραγούδησαν οι : Γεωργία  Καρκούλια, Γεωργία Κολλιοπούλου , Αρσινόη Μαρλαφέκα,   Μαριλένα  Παγούρα  και Λαζανά Βαρβάρα

10.  Η κυρά στο παζάρι -  2ος Έπαινος   Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στην Γαλατεία Μαθιουδάκη, μαθήτρια  του Δημοτικού  Σχολείου  Κοκκίνη Χάνι Ηρακλείου Κρήτης.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΑ ΕΡΓΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1. Κύπρος Νησί Αγαπημένο - 1o Βραβείο μελοποίησης, 1ο Βραβείο Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Κλεάνθη Σάββα  μαθητή  του Γυμνασίου  Αποστόλου Αντρέα  Έμπας  Πάφου.

2. Τελευταίο ταξίδι - 2o Βραβείο  Μελοποίησης

Το έργο  ανήκει στους/στις  Αθανάσιο  Αγάκο, Αλεξάνδρα Αγραφιώτη, Βασίλη Βαλάση, Γεώργιο Βρύσσα,  Αθανασία Γιακουβή, Αικατερίνη Γκουτζουρέλα, Δήμητρα Ζαχαριάδη, Αθανάσιο Καλαμαρά,  Δήμητρα Κουρδή,  Βικτώρια Μακρή,  Νικόλαο Μπαρτζιώλα, Δέσποινα Μπατρακούλη, Μαρία – Ραφαηλία Μπίλλη, Μαριάντα Νάνου,    Ελεάνα  – Κατερίνα Παπαευαγγέλου,  Ιωάννα – Παρασκευή Σιωπή, Κυβέλη Σπάμου -  Μπάρμπερο και Χρυσή Φαντάνα μαθητές/τριες Γυμνασίου  της Σχολής «Καραβανά».

3.  reflection – 1o  Βραβείο Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει  στον Ευριπίδη Σαμαρά μαθητή του Αρσάκειου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης.

4. Johnny Cash – Hurt  3ο  Βραβείο Ενορχήστρωσης  

και  Redemption – 2o Βραβείο  Μουσικής για Ταινία

Τα έργα ανήκουν στον  Ιάσονα   Ζαφειρόπουλο μαθητή του 2ου Γυμνασίου  Παιανίας.

5. Προσπαθώ σε στίχους Ειρήνης  Κοτσαλή

3o Βραβείο  μελοποίησης,  2ο Βραβείο  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στην  Εριέττα Σαούγκου  μαθήτρια των Εκπαιδευτηρίων  Δούκα.

6. Septetto  - 3o Βραβείο Μουσικής για Ταινία, 1ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Δημήτρη  Παναγιωτόπουλο  μαθητή του Γυμνασίου της Ιονίου Σχολής.

7. Ώρες - 3ο  Βραβείο Ενορχήστρωσης, 1ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο  ανήκει  στους Αχιλλέα  Δρακωτό  και Γεώργιο  Δρακωτό μαθητές των  Εκπαιδευτηρίων Μπακογιάννη

8. Θέλω να κτίσω ένα σπιτάκι  -  2ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στους/στις Μάριο Κατσαβριά, Μαρία Καμπά και  Πεταλά Γεώργιο μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου  Homo  educandus – Αγωγή   Κορίνθο.υ

9. I see fire – 2ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στη  Μαυρέτα Τσιρλιγκάνη και στην  εκτέλεσή του συμμετέχουν οι Ελισάβετ Γιαννικοπούλου, Σοφία Ξουλίδου και Αικατερίνη Χατζηνάκου μαθήτριες του Καλλιτεχνικού  Γυμνασίου    Αμπελοκήπων  Θεσσαλονίκης.

10. Ο Παλιάτσος και ο Ληστής  – 2ος  ΈπαινοςΕνορχήστρωσης

Το έργο ανήκει  στο Μουσικό Σύνολο Γυμνασίου Πολυκάστρου που αποτελείται από τους Πέτρο  Τζερνικούδη, Πετρίνα Καρρά, Ιωάννα Μπάλα, Ισιδώρα Στυφούδη και Ελεονώρα Κατιρτζόγλου

11. Δεν θα δακρύσω πια για σένα  – 3ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στους Ορέστη  Κωστακόπουλο,  Ελευθέριο  Λαζαρίνη και   Σωτήριο Μπλέτσα  μαθητές του 4ου  Γυμνασίου  Αγρινίου.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΑ ΕΡΓΑ ΛΥΚΕΙΟΥ

1. Λυπήσου  - 1ο Βραβείο Μελοποίησης, 1ο Βραβείο Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στους Βάιο Κουκουλέτσο, Αναστάσιο Τσιακμάκη, Φίλιππο Παππά  και στην εκτέλεσή του συμμετέχουν οι Ηλιάνα Νικολάου, Βάιος Κουκουλέτσος, Ροδάνθη Νικάκη, Δήμητρα Κωστίκα, Βλάσης Δούμας, Νικόλαος  Παππάς, Αλέξιος Τύμπας, Φίλιππος Παππάς, Αναστάσιος Τσιακμάκης και Εριέτα Στεφάνου μαθητές κα μαθήτριες  του Μουσικού  Σχολείου Τρικάλων.

2.  Magic Dispersing – Order over Chaos   - 1ο Βραβείο Μουσικής για Ταινία – 2ο Βραβείο Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει   στον   Μιχάλη Πιερή, μαθητή «Χenion High School»   Παραλιμνίου Κύπρου.

 3. Ύμνος και θρήνος για την Κύπρο -  2οΒραβείο  Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στη Μαρία Βαρδάκη μαθήτρια του «Χenion High School»   Παραλιμνίου Κύπρου.

4. Το ασημένιο κύμα των αστεριών -   2ο  Βραβείο Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Θωμά Σπαρτινό μαθητή του  2ου Γενικού Λυκείου  Ναυπλίου.

5.  As long as you love me   σε ποίηση Ελένης Καλέργη - 3ο Βραβείο Μελοποίησης 3ο Βραβείο Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στις Φωτεινή Άγγλου  και Κουφού μαθήτριες των  Εκπαιδευτηρίων  Δούκα.

6.  Νηνεμία  -  3ο  Βραβείο Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στην Άννα – Μαρία Αλεξίου  μαθήτρια του 4ου Γενικού  Λυκείου  Κέρκυρας

7. Παντούμ σε ποίηση  Γεωργίου  Σεφέρη -  1ος Έπαινος Μελοποίησης   1ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Ιάκωβο μαθητή του  Λυκείου  Κοκκινοχωρίων Φώτη Πίττα Αμμοχώστου.

8. Eλευθερία θα φωνάζω -    1ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στην Αγγελική  Καραδαγλή μαθήτρια του Μουσικού Σχολείου Πτολεμαΐδας.

9. Kuro Siwo - 1ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Σπυρίδωνα – Βασίλειο  Κατσούρη μαθητή του 5ου  Γενικού Λυκείου Κέρκυρας

10. The last November - 1ος Έπαινος  Μουσικής για Ταινία, 3ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Γεώργιο  Μανάκο μαθητή των Εκπαιδευτηρίων Τρικάλων «Αθηνά».

11. Birds of far - 2ος Έπαινος Μελοποίησης 3ος Έπαινος  Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει  στη Βάσια Παππά  μαθήτρια του Πρότυπου  Γενικού  Λυκείου Βαρβακείου Σχολής.

12. Take a chance on me -   2ος Έπαινος Ενορχήστρωσης

Το  έργο ανήκει στην Ελένη  Σέρρα   μαθήτρια του Μουσικού  Λυκείου  Αλίμου.

13. Αχ ξενιτιά  μου   -   2ος Έπαινος   Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Λάμπρο  Ψωμά   και  Σοφία Μητρογιώργου μαθητή και μαθήτρια  του Μουσικού  Σχολείου  Άρτας.

14. Clouds from the past  -  2ος Έπαινος Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στη Νεφέλη Βερυκίου  μαθήτρια του Μουσικού  Σχολείου Πρέβεζας. Πιάνο: Σταύρος Πρέντζας.

5. Sunrise -  2ος Έπαινος  Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Γεώργιο  Καρούμπαλο  μαθητή  του  2ου  Γενικού  Λυκείου  Πάτρας.

16. If only it wasn’t  a dream  - 3ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης,  2ος Έπαινος  Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Απόστολο  Βερύκιο μαθητή του Μουσικού  Σχολείου Πρέβεζας. Πιάνο: Σταύρος Πρέντζας.

17. You are not alone in the darkness  -  2ος Έπαινος Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Κωνσταντίνο Φωτίου μαθητή του 1ου  Γενικού  Λυκείου Μενεμένης.

18 . What I Never Told You  -  3ος Έπαινος Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στη Μαριάννα Βερυκίου μαθήτρια του  2ου  Γενικού  Λυκείου Πρέβεζας.

19.  Τ’  όνειρο  σε ποίηση Αλεξίας Βίκτωρος  - 3ος Έπαινος  μελοποίησης

Το  έργο  ανήκει στην Νίκη Θρούμπαρη και στην  στην εκτέλεσή του συμμετέχουν οι: Στυλιανή Θεμιστοκλέους, Νίκη Θρούμπαρη, Κωνσταντίνος Κοτσαπάς, Αντρέα Φιλίππου, Αλεξία Βίκτωρος και Γιώργος Ευαγγέλου μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου Αρχαγγέλου «Απόστολος Μάρκος» Λευκωσίας.

20. Long Path of Youth   -   3ος Έπαινος Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στην Νίκη Μποζίκη  μαθήτρια του Μουσικού Λυκείου Κέρκυρας.

21. Πέρα Απ’ Τα Μάτια Μου -  3ος Έπαινος Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει  στην Νίκη Μαρία  Βάρσου μαθήτρια του  1ου  Γενικού  Λυκείου Ελασσόνας.

22. Autumn  – 3ος  Έπαινος Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Αντώνη  Σκορδυλάκη  μαθητή του  Γενικού  Λυκείου  Σούδας.

23. The beggining of dreams –  Ειδικό βραβείο Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στην  Χαρίκλεια – Παρασκευή Δαρδιώτη μαθήτρια του  Μουσικού Σχολείου  Ξάνθης.

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΝΟΜΗΣ

Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών τιμά σε κοινή εκδήλωση την Ελληνική Εταιρεία Ιατρών Λογοτεχνών

dsci0134

dsci0223 Την Παρασκευή, 16 Φεβρουαρίου 2018 στις 18:30 η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Ιατρών Λογοτεχνών, πραγματοποίησαν κοινή εκδήλωση, στην ΧΑΝ Αθηνών. Ο κοσμήτορας της Ένωσης Τάκης Παπαδημητρίου, αφού καλωσόρισε τους επισήμους, μέλη και φίλους, που παραβρίσκονταν, αναφέρθηκε στο σκοπό της κοινής εκδήλωσης. Ακολούθως κάλεσε για έναν χαιρετισμό τον Πρόεδρο του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών και Δήμαρχο Αμαρουσίου Αττικής και Πρόεδρο της ΚΕΔΕ κ. Γιώργο Πατούλη, που τιμούσε με την παρουσία του την εκδήλωση.

dsci0158

Μιλώντας  κ. Πατούλης είπε: «Τα δυο σωματεία είναι πυρήνες πολιτισμού και ανεβάζουν το πνευματικό επίπεδο του τόπου μας. Εμείς θα είμαστε συμπαραστάτες και αρωγοί  για ότι ζητήσουν στους καιρούς που ζούμε». Συγχάρηκε για την πρωτοβουλία αυτή «που πρέπει να συνεχίσουν τα δυο πνευματικά Σωματεία την κοινή προσπάθεια που έχουν αρχίσει». Στη συνέχεια ο λόγος δόθηκε στον Πρόεδρο της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών Λευτέρη Β. Τζόκα, να χαιρετήσει στην εκδήλωση τους παρισταμένους, που τιμούσαν με την παρουσία τους την εκδήλωση, μεταξύ αυτών πολλοί ιατροί, καθώς και η βουλευτής της Ν.Δ. κα Άννα – Μισέλ Ασημακοπούλου.

dsci0128Είπε  ο Λ. Τζόκας: «Σήμερα είναι μια σημαντική μέρα για την Ένωση με τη συνεργασία της Ελληνικής Εταιρείας Ιατρών Λογοτεχνών και τις διαλέξεις που θα γίνουν. Βραβεύουμε με το Χρυσό Μετάλλιο Πνευματικής Αξίας Α΄ Τάξεως την Ε.Ε.Ι.Λ., για τη μακρόχρονη πορεία της (1956), που στα ιδρυτικά μέλη της ήταν μέλη, ιατροί – λογοτέχνες και Πρόεδρος ταυτόχρονα ο Στέλιος Σπεράντσας (1955-1962) της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών και της Ελληνικής Εταιρείας Ιατρών Λογοτεχνών. Ακόμα μέλη, ο Άγγελος Τανάγρας, Γ. Τσουκαντάς κ.α. Σήμερα (από το 2015) Πρόεδρος της είναι ο πολυβραβευμένος με Χρυσό Μετάλλιο Πνευματικής Αξίας Α’ Τάξεως, από την Ένωση μέλος της, αντιστράτηγος ε.α. ιατρός – καρδιολόγος κ. Αριστογείτων Χαραλαμπάκης. Ευχαριστούμε κύριοι επιστήμονες – ιατροί και λογοτέχνες, που είστε ανάμεσά μας σ’ αυτή την κοινή εκδήλωση. Μας τιμάτε με την αγάπη και την παρουσία σας και σας τιμούμε με τον σεβασμό μας».

dsci0187Ο λόγος δόθηκε από τον κοσμήτορα Τάκη Παπαδημητρίου στον Πρόεδρο της Ε.Ε.Ι.Λ. κ. Άρη Χαραλαμπάκη που είπε ανάμεσα στ άλλα σημαντικά και τις ευχαριστίες: «Το ότι δυο ιστορικές Λογοτεχνικές εταιρείες ανταμώνουν σήμερα για ν’ ανταλλάξουν απόψεις με ενδιαφέρουσες ομιλίες, αποτελεί σημαντικό γεγονός στα λογοτεχνικά δρώμενα. Ιδιαίτερα όμως για την Εταιρεία Ιατρών Λογοτεχνών, αποτελεί σταθμό στην μακρά της ιστορική διαδρομή η απονομή από την Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών του Χρυσού Μεταλλίου Πνευματικής Αξίας Α’ Τάξεως».Αναφέρθηκε στο ιστορικό της ίδρυσης, τους σκοπούς και τα επιτεύγματα, με την έκδοση του περιοδικού «ΚΑΣΤΑΛΙΑ», (1960), τη διαδικτυακή προβολή με την ιστοσελίδα στο όνομα της Εταιρείας και την καθημερινή ενημέρωση από τον αντιπρόεδρο κ. Αντωνιάδη Στέλιο και τα Συνέδρια που κάνουν συχνά – πυκνά, τα οποία έχουν την ανταπόκριση του κόσμου και των επιστημόνων.

Είπε στη συνέχεια ο Πρόεδρος της Ε.Ε.Ι.Λ. κος Αριστογείτων Χαραλαμπάκης : «Θέλω να σας αναφέρω για την υπόσταση του γιατρού λογοτέχνη. Ο λογοτέχνης γιατρός καλείται να συνταιριάξει δυο κατ εξοχήν ανθρωπιστικές τέχνες. Με την ιατρική κατέκτησε το θείο δώρο της απάλυνσης του πόνου και της αγωνίας των ασθενών του, ενώ παράλληλα, με τη Λογοτεχνία εξασκεί το πνεύμα και την ψυχή του υψώνοντάς τα σε σφαίρες υψηλών δονήσεων».

Αναδρομή στο χώρο και τον χρόνο έκανε ο ομιλητής Άρης Χαραλαμπάκης με την ιατρική επιστήμη και τον Θεό της ιατρικής Ασκληπιό, τον πατέρα της Ιατρικής Ιπποκράτη που υπήρξε μέσα από τα κείμενα του και κορυφαίος λογοτέχνης. Καταλήγει την προσφώνηση του ο ομιλητής Χαραλαμπάκης : «Πολλές προσωπικότητες των Γραμμάτων προήλθαν από τον ιατρικό χώρο. Θα σας αναφέρω μερικά κορυφαία ονόματα εκλιπόντων λογοτεχνών που ίσως δεν γνωρίζετε ότι είχαν και την ιδιότητα του γιατρού: Αδαμάντιος Κοραής, Ιωάννης Καποδίστριας, Ανδρέας Καρκαβίτσας, Παύλος Νιρβάνας, Άγγελος Τανάγρας, Στέλιος Σπεράντσας, Κωνσταντίνος Μέρμηγκας, Μάρκος Αυγέρης, Πέτρος Κόκκαλης, Τάκης Σινόπουλος, Μανόλης Αναγνωστάκης κ.α. Ο Στέλιος Σπεράντσας μάλιστα διετέλεσε Πρόεδρος και των δυο Σωματείων και συγκεκριμένα στην Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών ήταν Πρόεδρος από το 1955 μέχρι το 1962.

dsci0254

Θέλω να βραβεύσω το Δ.Σ. της Ένωσης για την τακτική που έχει υιοθετήσει στη μακρά θητεία να βραβεύσει φορείς και άτομα (και κυρίως παιδιά) που είτε λογοτεχνικά, είτε με άλλον τρόπο προσφέρουν τη συμβολή τους στα πνευματικά δρώμενα της χώρας μας. Και το τονίζω αυτό με έμφαση γιατί πρέπει να παραδεχθούμε πως την Ελλάδα τα μπράβο τα έχουμε τσιγκουνευτεί. Εύχομαι σε όλους υγεία και ευτυχία, προσωπική και οικογενειακή. Στους λογοτέχνες εύχομαι να συνεχίσουν να έχουν εμπνεύσεις ώστε να πλάθουν όμορφα όνειρα και ελπίδες που θα ρίχνουν φως στη ζωή μας, μια και το έχει ιδιαίτερα ανάγκη μέσα στις συννεφιασμένες μέρες που ζούμε».

dsci0205

ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών, δια του Προέδρου της Λευτέρη Β. ΤΖόκα πλαισιωμένος από το Δ.Σ., απένειμε το Χρυσό Μετάλλιο Πνευματικής Αξίας Α’ Τάξεως μετά Διπλώματος, στην Ελληνική Εταιρεία Ιατρών Λογοτεχνών και στο Διοικητικό Συμβούλιο που παραβρίσκονταν με τη συμμετοχή του Προέδρου του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών και Προέδρου της ΚΕΔΕ κ. Γιώργου Πατούλη.

Ακολούθησε η ομιλία του Αντιπροέδρου της Ελληνικής Εταιρείας Ιατρών Λογοτεχνών κ. Στέλιου Αντωνιάδη, Ιατρού – Παιδοκαρδιολόγου, με τίτλο: «Το παιδί στο θέατρο και την τέχνη», που άφησε άριστες εντυπώσεις. Στο βήμα ανέβηκε στη συνέχεια η κα Ελευθερία Τζιάλλα – Μάντζιου, λογοτέχνιδα, εκπαιδευτικός και ζωγράφος, που μίλησε με θέμα: «Τέχνη – Πολιτισμός – Ιατρική».

Στους δυο ομιλητές η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών, δια των Προέδρων τους Λευτέρη Β. Τζόκα και Αριστογείτονα Χαραλαμπάκη, απένειμαν Τιμητικά Διπλώματα για τη συμμετοχή τους στην κοινή εκδήλωση, με τις εξαιρετικές διαλέξεις.

Πρόγραμμα εκδηλώσεων περιόδου 2017 – 2018

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017:  ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ – ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ Νέων Μελών της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών  - Ώρα έναρξης 6.30 μ.μ. στην Αίθουσα ΧΑΝ Αθηνών, Ακαδημίας 36 & Ομήρου (8ος όροφος).

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

Παρασκευή 10/11/2017: Παρουσίαση του έργου των παιδιών κι εφήβων που βραβεύθηκαν στους πρόσφατους Λογοτεχνικούς Διαγωνισμούς της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών -  Ώρα έναρξης 6.30 μ.μ. στην Αίθουσα ΧΑΝ Αθηνών, Ακαδημίας 36 & Ομήρου (8ος όροφος).

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

Παρασκευή 15/12/2017: Απονομή Τιμητικών Διακρίσεων – Βραβείων και Επαίνων σε μέλη της Ενώσης και στους συμμετέχοντες στο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό του έτους 2017 της ΕΝΩΣΕΩΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ  -  Ώρα έναρξης 6.30 μ.μ. στην Αίθουσα ΧΑΝ Αθηνών, Ακαδημίας 36 & Ομήρου (8ος όροφος).

 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ

Δευτέρα 15/1/2018 : ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ – ΑΡΧΑΙΡΕΣΙΕΣ -Απολογισμός πεπραγμένων έτους 2017 -Οικονομικός Απολογισμός έτους 2017 -Ανάγνωση Έκθεσης Εξελεγκτικής Επιτροπής -Κοπή Πρωτοχρονιάτικης Πίτας -  Ώρα έναρξης 5:00 μ.μ. στην Αίθουσα ΧΑΝ Αθηνών, Ακαδημίας 36 & Ομήρου (8ος όροφος).

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

  • Παρασκευή 2/2/2018: Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών σε συνεργασία με τον Σύλλογο Εικαστικών Καλλιτεχνών  Ελλάδος «Ο ΑΠΕΛΛΗΣ» πραγματοποιούν εκδήλωση με θέμα: «Εικαστικά – Λογοτεχνία» και ομαδική έκθεση ζωγραφικής των μελών τους -  Ώρα έναρξης 6.30 μ.μ. στην Αίθουσα ΧΑΝ Αθηνών, Ακαδημίας 36 & Ομήρου (8ος όροφος).
  • Παρασκευή 16/2/2018: Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Ιατρών Λογοτεχνών (Ε.Ε.Ι.Λ) πραγματοποιούν εκδήλωση με ομιλία της κας Ελευθερίας Τζιάλλα – Μάντζιου με θέμα: «Τέχνη – Πολιτισμός – Ιατρική» -  Ώρα έναρξης 6.30 μ.μ. στην Αίθουσα ΧΑΝ Αθηνών, Ακαδημίας 36 & Ομήρου (8ος όροφος).

ΜΑΡΤΙΟΣ

  • Παρασκευή 2/3/2018:  Παρουσίαση  & Απονομή Διακρίσεων του Πανελλήνιου και Παγκύπριου Μουσικού Διαγωνισμού Μελοποίησης ποίησης, ενορχήστρωσης και  μουσικής για  ταινίας για παιδιά κι εφήβους, που συμμετείχαν το έτος 2017-2018 - Ώρα έναρξης 16:00-21:00 μ.μ. στην αίθουσα ΧΑΝ Αθηνών, Ακαδημίας 36 & Ομήρου (8ος όροφος).
  • Παρασκευή 30/3/2018: Απονομή Τιμητικών Διακρίσεων σε μαθητές Δημοτικού Γυμνασίου και Λυκείου που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο και Παγκύπριο  Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Ποίησης και  Διηγήματος του έτους 2017-2018 - Ο χώρος και η ώρα απονομής των τιμητικών διακρίσεων θα γνωστοποιηθούν έγκαιρα μέσα απ την ιστοσελίδα μας (ellineslogotexnes.gr)

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

Παρασκευή 27/4/2018: Μουσική βραδιά αφιερωμένη σε μελοποιημένα έργα βραβευμένων παιδιών και εφήβων σε Λογοτεχνικούς Διαγωνισμούς  της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών.  Ώρα έναρξης 6.30 μ.μ. στην Αίθουσα ΧΑΝ Αθηνών, Ακαδημίας 36 & Ομήρου (8ος όροφος).

ΜΑΪΟΣ

Παρασκευή 18/5/2018: ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ μέλους μας. - Ώρα έναρξης 6.30 μ.μ. στην Αίθουσα ΧΑΝ Αθηνών, Ακαδημίας 36 & Ομήρου (8ος όροφος).

 

Σε περίπτωση απεργίας των Μέσων Μεταφοράς κατά την ημέρα του Προγράμματος ή άλλης σοβαρής αιτίας, να επικοινωνείτε το πρωί της επόμενης μέρας, από ώρα 09:00 έως 13:00 στο τηλέφωνο 210 3819571 για την ενημέρωσή σας.

Αρχεία