Το αρχαιότερο Ελληνικό λογοτεχνικό σωματείο – Έτος ιδρύσεως 1930
  
Επόμενη εκδήλωση
Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών σας εύχεται Καλό Καλοκαίρι !

Αποτελέσματα Διαγωνισμών

Αποτελέσματα Παιδικού και Εφηβικού Λογοτεχνικού Διαγωνισμού σχολικού έτους 2017-18

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΝΟΜΗΣ

ΠΟΙΗΣΗ  Α΄- Β΄- Γ΄  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Παναγιώτα Μπαλινάκου,  Φρειδερίκη Τζόκα – Ζήση,  Αναστασία Χατζηαλεξίου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Χτίσε μια καρδιά» με το ψευδώνυμο «Μαθητοποιητάδες» που ανήκει στους μαθητές της Γ ΄ τάξης  του Δημοτικού Σχολείου Βελβεντού  Κοζάνης .

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο ποίημα με τίτλο «Το μοναχικό κοριτσάκι» με το ψευδώνυμο «Καραμελίτσα» που ανήκει στην Έλενα Γκίνη από το 14o Δημοτικό Σχολείο Ιλίου Αττικής .

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο ποίημα με τίτλο «Η Άνοιξη» με το ψευδώνυμο «Εύγε» που ανήκει στην Ευγενία Κοντοπούλου από τα Εκπαιδευτήρια Μπουγά, Καλαμάτας.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Οικογένεια» με το ψευδώνυμο «Βαμπιρίνα» που ανήκει στη Λαμπρινή Παπανδρέου   από το 3ο  Δημοτικό Σχολείο Περάματος Πειραιά.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Η μαμά» με το ψευδώνυμο «Small Grazy» που ανήκει στον Αναστάση Μιχόπουλο  από το  3ο  Δημοτικό Σχολείο Περάματος Πειραιά.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο ποίημα με τίτλο «Μια σταλιά ειρήνη» με το  ψευδώνυμο «Ειρήνη» που ανήκει στη Μαρία Τζουράκη από το  1ο Δημοτικό Σχολείο  Παλαιού Φαλήρου.

 ΔΙΗΓΗΜΑ  Α΄- Β΄- Γ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ   

Κριτική Επιτροπή: Παναγιώτα Μπαλινάκου,  Φρειδερίκη Τζόκα – Ζήση,  Αναστασία Χατζηαλεξίου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Μια παράξενη φιλία» με το ψευδώνυμο «Πεταλούδα» που ανήκει στη Μαρία Τσώνη  από το   3ο Δημοτικό Σχολείο Καρπενησίου.

 Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Μια κούκλα χωρίς σπιτάκι» με το ψευδώνυμο «Μαλίβ» που ανήκει στην Αθηνά-Νικόλ Κολοβού  από το Δημοτικό Σχολείο Δροσιάς Λάρνακας Κύπρου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Η σπίθα» με το ψευδώνυμο «Snowhite» που ανήκει στην Ελένη Σταμούλη  από το 3ο Δημοτικό Σχολείο Καρπενησίου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Η αλεπού επιστήμονας» με το ψευδώνυμο «Χιονάτη» που ανήκει στη Σοφία Φιλίππου  από το  22ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Πανικός για ένα ρομπότ» με το ψευδώνυμο «Μπλε ντομάτα» που ανήκει  στη  Μαρίζα Πασπαλή  από  το  Δημοτικό Σχολείο Αγίων Ομολογητών, Λευκωσίας.

 Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο διήγημα με τίτλο «Τα άγρια ζώα της Αφρικής επαναστατούν» με το ψευδώνυμο «Αχιλλέας» που ανήκει στον Σταύρο- Αρσένιο Αθανασόπουλο από τα Εκπαιδευτήρια «Ο Απόστολος Παύλος» Θεσσαλονίκης.

ΠΟΙΗΣΗ Δ΄- Ε΄- ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Κριτική Επιτροπή:Κυριάκος Χαριδήμου, Σωτηρία Παπαγεωργίου, Μαρίνα Πρωτοπαπά

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ομαδικό ποίημα με τίτλο «Στη μέση του πουθενά» με το ψευδώνυμο «Βάγια» που ανήκει στους μαθητές Βασιλική Αποστολίδου, Άκη Κακουλίδη, Γιάννη Καραγιάννη, Παναγιώτη Κεσόπουλο, Χρήστο Μεσιακάρη, Σμαρώ Ξυγκάρη, Μαριαλένα Πασχαλίδου, Ζωή Τσαμεσίδου, Λάμπρο Τσιβιλίκο της  ΣΤ΄ τάξης των Εκπαιδευτηρίων Ανδρεάδη  Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Το δάκρυ» με το ψευδώνυμο «Ροζ Πάνθηρας» που ανήκει στην  Ιωάννα Αρβανιτάκη από το Byron College Αθηνών. 

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Λάκης Βατραχάκης» με το ψευδώνυμο «Φελπς» που ανήκει στη Βασιλική Μαργαρίτη  από το 7ο Δημοτικό Σχολείο  Κομοτηνής, που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο  «Δεν ξεχνώ» με το ψευδώνυμο «Νεφέλη» που ανήκει στην Πέτρια Χατζηχαραλάμπους από το Δημοτικό Σχολείο Άλσους Αχνάς «Φώτης Πίττας» Κύπρου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Το  αστεράκι» με το ψευδώνυμο  «Λίζα» που ανήκει στην Εμμανουέλα Ανδρεαδάκη  από το 5ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Γαλέρα» με το ψευδώνυμο «Χρήστος  Σαρρής» που ανήκει στον  Εμμανουήλ  Χναράκη από το 5ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Μάνα» με το ψευδώνυμο  «Ηλέκτρα» που ανήκει στην Χριστιάννα Αντωνοπούλου-Τεσσέρη από τα Εκπαιδευτήρια Στέγκα Κερατσινίου Πειραιά.

ΔΙΗΓΗΜΑ Δ΄- Ε΄- ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Καμπούρμαλη Ιωάννα,  Γεώργιος Παπαγεωργίου, Χρήστος Βεσκούκης

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο με τίτλο «Επιστημονοπεριπέτειες στο Κάιρο» με το ψευδώνυμο «Λόρδος» που ανήκει στον Ανδρέα Κλαδούχο από τα  Εκπαιδευτήρια Ατσόγλου  Γαλατά Ισθμού Κορίνθου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο με τίτλο «Το μπαούλο» με το ψευδώνυμο «Τριανταφυλλάκι»  που ανήκει στη   Σοφία Σιεκκερή  από το  Δημοτικό σχολείο Μακεδονίτισσας Γ΄ Λευκωσίας,  που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Οι περιπέτειες των παραπονιάρικων παραμυθοηρώων» με το ψευδώνυμο «Ηλιαχτίδα» που ανήκει στην Ειρήνη Πτωχοπούλου από το Δημοτικό σχολείο Μακεδονίτισσας Γ΄ «Στυλιανός Λένας» Κύπρου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο με τίτλο «Η ιστορία  της μικρής Ελένης» με το ψευδώνυμο «Αλκμήνη» που ανήκει στην Κονδηλία-Νεκταρία Πολίτη από τα   Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα-Λιναρδάτου  Περιστερίου, που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Ο Τάκης που έγινε στυλάκης » με το ψευδώνυμο « Αρετούσα» που ανήκει στην ΄Ολγα Γάτσου  από το Ελληνικό Κολέγιο Θεσσαλονίκης.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο με τίτλο «Ο Τζιμ Μπλου ¨Στη Ροζ Πόλη”» με το ψευδώνυμο «Τζιμ Μπλου» που ανήκει στον Δημήτρη Κεναμέα από τα  Εκπαιδευτήρια Ατσόγλου Γαλατά Ισθμού Κορίνθου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο με τίτλο «Ο Νταής και ο σπασίκλας» με το ψευδώνυμο «Ξωτικό» που ανήκει στον Ορφέα  Πιτσίκο από τα Εκπαιδευτήρια Ατσόγλου Γαλατά Ισθμού Κορίνθου.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο με τίτλο «Τα μαγικά ταξίδια» με το ψευδώνυμο «Μίνι» που ανήκει στη Αικατερίνη Χατζηθεοδωρίδου- Σιδηροπούλου από το 22ο  Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης  που ισοβαθμεί  με το έργο με τίτλο «Μάθημα ζωής» με το ψευδώνυμο «Severus snape» που ανήκει στο Νικόλα Μαυρωνά από το  Θ΄ Δημοτικό Σχολείο Πάφου.

ΠΟΙΗΣΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

 Κριτική Επιτροπή: Ιωάννα Χρήστου, Μπακλώρη   Ευαγγελία,  Αλουμανή Κωνσταντίνα

 Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα  με τίτλο «Πάντα θα προσμένουμε εσένα λευτεριά» με το ψευδώνυμο «Θουκυδίδης» που ανήκει στον Νικόλα Μιλτιάδους από το Γυμνάσιο  Αγίου Στυλιανού Στροβόλου Λευκωσίας Κύπρου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα  με τίτλο «Ίχνη από όνειρα» με το ψευδώνυμο «Νεφέλη» που ανήκει στην Ευτυχία Παπασσάβα  από το  Νικολαΐδειο Γυμνάσιο Πάφου Κύπρου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα  με τίτλο «Η Οδύσσεια ενός πρόσφυγα» με το ψευδώνυμο «Ελπίς» που ανήκει στη Μαρία Κέσκο από το Xenion High School Παραλιμνίου Κύπρου.

 Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα  με τίτλο «Ολόλευκη χιονόσφαιρα» με το ψευδώνυμο «Αννιώ» που ανήκει στην Άννα Κουνελάκη  από το  1ο Γυμνάσιο Σητείας Κρήτης.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα  με τίτλο «Η μάνα του αγνοούμενου» με το ψευδώνυμο «Ηλιαχτίδα» που ανήκει στη Λένη Μιχαήλ  από το Νικολαΐδειο Γυμνάσιο Πάφου στην Κύπρο.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα  με τίτλο «Ο δρόμος της ξενιτιάς» με το ψευδώνυμο «Αποχωρισμός» που ανήκει στους Σπύρο Χριστοφόρου και Αλεξία Λυσάνδρου  από το   Γυμνάσιο  Κοκκινοχωρίων Πάνου Ιωάννου στην Κύπρο.

ΔΙΗΓΗΜΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Λύδια Μπαμπούση, Δημήτριος Γκίκας, Ιωάννης  Στεφανίδης

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο  διήγημα με τίτλο «Το μυστήριο των πυγολαμπίδων» με το ψευδώνυμο «Άλκηστη» που ανήκει στην Αριάδνη-Μαρία Αγγελοπούλου  από  το  13ο Γυμνάσιο Αθηνών.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Μια ζωγραφιά, ένα μενταγιόν, ένα γράμμα και εγώ» με το ψευδώνυμο «Σαπφώ» που ανήκει στη Φωτεινή Αντωνίου από το 4 ο Γυμνάσιο  Λαγκαδά.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Ματωμένα χρόνια» με το ψευδώνυμο «Αυγή» που ανήκει  στη Δαμιανή Κουμενή από το Γυμνάσιο Πετράκη Κυπριανού Λάρνακας Κύπρου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Δεκαεφτά γεροντάκια κι ένα παιδί» με το ψευδώνυμο «Καλλίστρατος » που ανήκει στον Γεώργιο Κορδαλή από το Γυμνάσιο Μεγάλης Παναγιάς Χαλκιδικής.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Της μπάμπως το γιατί» με το ψευδώνυμο «Σάμμυ» που ανήκει στη Μαρία Τσάμη από το  Γυμνάσιο Καστοριάς.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο διήγημα με τίτλο «Ρελεβέ στην καρδιά μου»  με το ψευδώνυμο «Ελδίνα»   που ανήκει στην Ελένη Νάκου από το Τσίρειο Γυμνάσιο Λεμεσού.

ΠΟΙΗΣΗ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Δέσποινα  Παπαδιονυσίου, Εμμανουήλ Μαθιουδάκης,  Μαρία Παναγιωτοπούλου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Δέησις» με το ψευδώνυμο «Κόνστανς» που ανήκει στην Κωνσταντίνα Εφαπλωματά  από το 3ο Λύκειο Ιωαννίνων  «Επιφάνειος Σχολή».

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Πυρακτωμένη πένα» με το ψευδώνυμο «Ανεμώνη» που ανήκει στη Γιασεμή Τρίχου από το  Γενικό  Λύκειο Πέτρας Λέσβου, που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Η ζωή, ο θάνατος και άλλες παρεξηγήσεις» με το ψευδώνυμο «Ω.Υ. Πιερότου» που ανήκει στη Μελίνα-Ανθή Ντουχανιάρη από το  1ο ΓΕΛ Ιωαννίνων.

 Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο ποίημα με τίτλο «Αφαιρεσίες» με το ψευδώνυμο «Λέανδρος» που ανήκει στον Παναγιώτη Νικολίτσα  από το  Γενικό Λύκειο  Αγίας Τριάδας Άργους.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Εγώ-εαυτός» με το ψευδώνυμο «Φωτόσπαθο» που ανήκει στον Αλέξανδρο Σαγρή από το  Ζάννειο Πειραματικό Λύκειο Πειραιά.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο ποίημα με τίτλο «Ελπίδα ζωοδότης» με το ψευδώνυμο «Αλιζαφάρ» που ανήκει στον Sharifi Elias από το 6ο ΕΠΑΛ Πάτρας.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Στη μονή» με το ψευδώνυμο «Απόστολος» που ανήκει στον Απόστολο Μετικαρίδη από το 32ο  ΓΕΛ Θεσσαλονίκης.  

ΔΙΗΓΗΜΑ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Λεμονιά Αντ. Μπαστιάνου,  Χρύσα Πούλου, Νικόλαος Κακαϊδής 

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Μια μέρα στην Αριστοτέλους» με το ψευδώνυμο «Ιουλία» που ανήκει στη Ρεββέκα Γιαννακίδου από το  Πειραματικό ΓΕΛ Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Το σκήνωμα της ψυχής» με το ψευδώνυμο «Ήρως» που ανήκει στον Δημήτριο Ράπτη από τα Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα-Λιναρδάτου. 

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Σεληνόφως» με το ψευδώνυμο «Σεμέλη» που ανήκει στη Βασιλική Κάτσιου από το Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Μια αγκαλιά αστέρια» με το ψευδώνυμο «Μπου» που ανήκει στη Δέσποινα – Λαμπρινή  Πάτρα από το Γενικό Λύκειο Μύτικα Αιτωλοακαρνανίας.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Σημείο Ζωής»  με το ψευδώνυμο «Kate Dark» που ανήκει στην Αικατερίνη Σκούρα από το 3ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου, που ισοβαθμεί με το διήγημα με τίτλο «Τώρα που είδα τα όνειρά σου» με το ψευδώνυμο «Μελαχρινό χαμόγελο» που ανήκει στην Ευτυχία Φιλίππου  από το  Λύκειο Αποστόλων Πέτρου και Παύλου Λεμεσού.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Λούνα Πιένα» με το ψευδώνυμο «Λούνα» που ανήκει στην Ξένια Σπανάχη  από το  Xenion High School  Παραλιμνίου Κύπρου,   που ισοβαθμεί με το διήγημα με τίτλο «Το χαντάκι» με το ψευδώνυμο «Αντώνης Βελγός» που ανήκει στον Μάρκο Γιαπάνη από το Λύκειο Κύκκου Πάφου.

ΑΓΓΛΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ

Κριτική Επιτροπή: Λεωνίδας Χαζίρογλου, Μαριάνθη Αναστασιάδου,  Αγγελική Μελίτσα

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Be your own hero» με το ψευδώνυμο «George Pianistas» που ανήκει στον Γιώργο Μιχαηλίδη από  την Αμερικανική Ακαδημία Λάρνακας.                                          .

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Temtation» με το ψευδώνυμο «Douglas» που ανήκει στον Σάββα Καραγιώργο από  το  ΓΕΛ  Σερβίων Κοζάνης .                                      

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο άτιτλο ποίημα με το ψευδώνυμο «Thirteen» που ανήκει στον Αντρέα Ουρμπανίσκι από το 1ο ΓΕΛ Ελευθερίου Κορδελιού Θεσσαλονίκης.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Reflecting on life» με το ψευδώνυμο «Introvert» που ανήκει στον  Διονύση Ευαγγέλου,  από  το  Γυμνάσιο Aγίου Στυλιανού  Στρόβολου Κύπρου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «The Rose in the flame» με το ψευδώνυμο «Lola»  που ανήκει στην Έλλη Παπά από  το  Byron College Αθηνών.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Newborn Soul» με το ψευδώνυμο «Γιώργος  Β2» που ανήκει στον  Γιώργο Καραδημητρίου από  τα Διαβατά Θεσσαλονίκης.

 

      Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                   Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΛΕΥΤΕΡΗΣ Β. ΤΖΟΚΑΣ                              ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΦΟΡΛΙΔΑΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΚΡΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ

ΠΟΙΗΣΗ – ΔΙΗΓΗΜΑ  Α΄-Β΄-Γ΄-ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΠΟΙΗΣΗ  Δ΄-Ε΄-ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΔΙΗΓΗΜΑ   Δ΄-Ε΄-ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΠΟΙΗΣΗ  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΔΙΗΓΗΜΑ  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΠΟΙΗΣΗ  ΛΥΚΕΙΟΥ

ΔΙΗΓΗΜΑ  ΛΥΚΕΙΟΥ

ΑΓΓΛΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ

 

Αποτελέσματα Μουσικού Διαγωνισμού Μελοποίησης Ποίησης, Ενορχήστρωσης και Μουσικής για Ταινία σχολικού έτους 2017-2018

Η Κριτική Επιτροπή, αποτελούμενη από τον Πρόεδρο κ. Νίκο Χριστοδουλή, μαέστρο-συνθέτη–μέλος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών  και τα  μέλη κ. Κυριάκο Τσολάκη – καθηγητή Θεωρητικών του Ωδείου Αθηνών, κ. Ειρήνη Τσολάκη – καθηγήτρια Πιάνου, κ. Γεωργία Τσολάκη – καθηγήτρια Βιολιού, κ. Φρίξο – Διονύσιο Μόρτζο – Πιανίστα ΕΛΣ, κ. Νικόλαο Καζαμία – εκπαιδευτικό  Μουσικής, κ. Θαλή Τριανταφύλλου-συνθέτη, κ. Ιωάννη Καλογεράκη  εκπαιδευτικό Μουσικής, κ. Άννα Καπόνε – Πάπας – εκπαιδευτικό Φωνητικής- Μουσικής και κ. Σταύρο Τζιτάνο – μουσικό,  ύστερα από την ατομική ακρόαση και αξιολόγηση  των υποβληθέντων προς κρίση μουσικών έργων  Μελοποίησης  Ποίησης, Ενορχήστρωσης και Μουσικής για ταινία (soundtrack), που δημιουργήθηκαν μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, συνεδρίασε  κατόπιν προσκλήσεως του Προέδρου της  μαέστρου κ. Νίκου Χριστοδουλή  μέλους της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, την Τετάρτη  24 Ιανουαρίου  2018  για την εξαγωγή των αποτελεσμάτων και αποφάσισαν τα ακόλουθα:

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΑ  ΕΡΓΑ  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1. Σαρωνικός - 1ο  Βραβείο Μελοποίησης  και  1ο Βραβείο  Ενορχήστρωσης 

Το έργο  ανήκει  στους/στις: Νικόλαο Δρίτσα, Νικόλαο  Καϊμενάκη, Γεώργιο Μαλτέζη, Ιούλιο Μπρέγκο,  Ελένη Ντελέζου, Βασιλική – Ευαγγελία Πανάγου, Θεοδώρα Παρίση, Παντελή Πετρόπουλο, Κυριάκο Ρέτζεκα,  Νικόλαο Ρετίκα, Αθηνά Σαρακανίδου, Βασιλική Σκεπαρνιά, Αχμάντ Φαχέλ, Λαμπρινή Φραγκίσκου, Δανάη Χάλαρη, Παναγιώτη Ψαλτήρα, Αναστασία Ανδρικοπούλου,  Μαρία – Ελένη Αρχοντάκη, Δημήτρη Βέτσικα, Γεώργιο Βλασίου, Βαρβάρα Δρίτσα, Ευαγγελία Ευαγγέλου, Μικαέλα Ηλιάδη, Κορνηλία – Ελένη  Κατσικάρου, Καλλιόπη-Αναστασία Κελμπερίδη, Ευθυμία Κεχαγιά, Βασίλειο Κουτρουμάνη, Παναγιώτα Μακρή, Άγγελο – Ταξιάρχη  Μελά, Ελένη -  Άννα – Μαρία Σιακαβάρα, Ιωάννη Φουρναράκη και Οδυσσέα Σιδεροκαστρίτη, μαθητές και μαθήτριες των  Εκπαιδευτηρίων  «Παιδαγωγική».

2. Rain – 1o  Βραβείο Μουσικής  για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Σπύρο  Κυπριώτη μαθητή Δημοτικού Σχολείου «Ροδίων Παιδεία».

3. O Γλάρος – 2o Βραβείο Μελοποίησης

Το έργο ανήκει  στους/στις: Χρυσάνθη Αναργύρου, Αγγελική –Τσαμπίκα Ανδρίκου, Δήμητρα Ασπρή, Μαρκέλλα Βαγιανάκη, Σοφία Δεμερτζή, Σοφία Δημητριάδου, Κωνσταντίνα Διακογιάννη, Χριστίνα Διακοτσαμπή, Μιχαήλ-Άγγελο Ζαφείρη, Καλογιάνα Ζλάτεβα, Εμμανουέλλα Καλαφάτη, Ελευθέριο Κατινιάρη, Ουρανία–Σωτηρία Κουρούπα, Αντώνιο Μαρίνο, Λαμπρινή Μαρίνου, Άγγελο Μπολάνο, Πετρακίδη Γεώργιο, Πετρακίδη Μιχαήλ – Άγγελο, Μπεσιέ Ρακίπαϊ, Σταματία Σαββίδη, Αλεξάνδρα – Αναστασία Σαββιού, Άγγελο Σαΐτη, Αριάδη-Ντιάνα – Λουίζε Στεφάνου, Βασίλειο Σφιάτκο, Ελευθερία-Νεφέλη Τζανουδάκη, Μαρία – Φρανς Φαλτσέτα, Αλεξάνδρα Φελεκίδου και  Αναστασία Φραγκούλη, μαθητές και μαθήτριες του  3ου Δημοτικού  Σχολείου Ρόδου.

4. Το τρυγόνι – 2ο Βραβείο Ενορχήστρωσης  και  1ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στις  Βασιλική- Αναστασία Γιαννακοπούλου, Βασιλική Ηλιάδου Βασιλική Κωστοπούλου  και Αφροδίτη  Πετρίδου μαθήτριες του  4ου  Δημοτικού Σχολείου Ξάνθης.

5. Στο διαδίκτυο - 2o Βραβείο  Μουσικής για Ταινία και 3ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στις Θάνια Κάιντα και Κατερίνα Μητρούση  μαθήτριες  του  Δημοτικού  Σχολείου Ελληνογαλλικής Σχολής Ουρσουλινών.

Ερμηνεύουν: Αδάμη Δανάη-Κωνσταντίνα, Αδάμης Αναστάσιος, Αναγνωστοπούλου-Πηγαδιώτη Ελένη, Αποστολίδου Άρτεμις, Γκούμα Σόνια-Μαρία, Δελαβόγια Κλειώ-Χριστίνα, Κάιντα Θάνια, Καρέτσα Σταυρούλα, Καριπίδη Ηλιάνα, Κοτίνης Ιάσων, Μανδηλιώτη Ιωάννα, Μητρούση Κατερίνα, Νικολάου-Δημητρίου Αλέξιος-Ιωάννης, Παδουβάς Μάριος, Παϊτα Αθηνά, Παπαδούλης Ευάγγελος, Παπαρίδη Μαρκέλλα, Παρζακωνη Φωτεινή Μαρία, Πεταβατζη Μαρία-Ελένη, Πολυδώρου Ελένη-Φιλοθέη, Ριτενάουερ Ρωμανός-Κωνσταντίνος, Σακοπούλου Αλίκη, Τζουμάνης Φώτιος, Χαλδαίου Βασιλική-Εριέττα, Χατζηγεώργη Πηνελόπη, Χατζηπαναγιώτου Αλεξάνδρα, Χριστοδούλου Δημήτριος.

6. Οι θεατρίνοι - 3o Βραβείο Μελοποίησης  

Το έργο  ανήκει στους/στις: Ιωάννη – Θεόδωρο Διαμάντο, Κωνσταντίνο  Θολιώτη, Ελένη-Μαρία Λιάνου, Δέσποινα Ρίζου, Βασίλειο – Ταξιάρχη Σιμόπουλο, Κων/νο Σωτηρίου, Αθανάσιο Τσεκούρα,  Αικατερίνη Τσούμαρη,  Εφραίμ Τσοχατζή, Χρήστο Φριλίγκο,  Φαίδρα Χριστοδουλάκη  και Εμμανουέλα  Ζέμα  μαθητές και μαθήτριες του 4ου  Δημοτικού  Σχολείου  Λάρισας.

7.  Οι σύμμαχοι – 3ο  Βραβείο ενορχήστρωσης,  3o Βραβείο  Μουσικής για Ταινία,  3ος  Έπαινος Μελοποίησης

Το έργο  ανήκει στην  Μιράντα Γουρδουπάρη  και στην εκτέλεσή του συμμετέχουν οι Κατερίνα Βουδούρη και  Ειρήνη Κατσώνη μαθήτριες του Δημοτικού  Σχολείου Ελληνογαλλικής Σχολής Ουρσουλινών.

8. Πού ’ναι πιο καλά -  1ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο  ανήκει στους: Κωνσταντίνο  Κώσση, Παναγιώτη   Κονιδάρη  και Ευστάθιο  Κοντό και στην ερμηνεία του συμμετέχουν οι Αγγελική Βούλα,  Αικατερίνη Γιαννίκου και  Αρμελίνα Χισενάι  μαθητές και μαθήτριες του 162ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών.

9. Ύμνος της ζωής  -   2ος Έπαινος  Μελοποίησης  

Το έργο ανήκει στους Αλέξανδρο Αλαφογιάννη, Γεώργιο Ανδρεόπουλο, Κωνσταντίνο Θανασά, Παναγιώτη Μάντζιο και Σπαθή Ευάγγελο μαθητές του Δημοτικού Σχολείου των  Εκπαιδευτηρίων  «Αναγέννηση» στην  Πάτρα.

Απαγγελία: Ελπίδα  Καραχάλιου

Τραγούδησαν οι : Γεωργία  Καρκούλια, Γεωργία Κολλιοπούλου , Αρσινόη Μαρλαφέκα,   Μαριλένα  Παγούρα  και Λαζανά Βαρβάρα

10.  Η κυρά στο παζάρι -  2ος Έπαινος   Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στην Γαλατεία Μαθιουδάκη, μαθήτρια  του Δημοτικού  Σχολείου  Κοκκίνη Χάνι Ηρακλείου Κρήτης.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΑ ΕΡΓΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1. Κύπρος Νησί Αγαπημένο - 1o Βραβείο μελοποίησης, 1ο Βραβείο Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Κλεάνθη Σάββα  μαθητή  του Γυμνασίου  Αποστόλου Αντρέα  Έμπας  Πάφου.

2. Τελευταίο ταξίδι - 2o Βραβείο  Μελοποίησης

Το έργο  ανήκει στους/στις  Αθανάσιο  Αγάκο, Αλεξάνδρα Αγραφιώτη, Βασίλη Βαλάση, Γεώργιο Βρύσσα,  Αθανασία Γιακουβή, Αικατερίνη Γκουτζουρέλα, Δήμητρα Ζαχαριάδη, Αθανάσιο Καλαμαρά,  Δήμητρα Κουρδή,  Βικτώρια Μακρή,  Νικόλαο Μπαρτζιώλα, Δέσποινα Μπατρακούλη, Μαρία – Ραφαηλία Μπίλλη, Μαριάντα Νάνου,    Ελεάνα  – Κατερίνα Παπαευαγγέλου,  Ιωάννα – Παρασκευή Σιωπή, Κυβέλη Σπάμου -  Μπάρμπερο και Χρυσή Φαντάνα μαθητές/τριες Γυμνασίου  της Σχολής «Καραβανά».

3.  reflection – 1o  Βραβείο Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει  στον Ευριπίδη Σαμαρά μαθητή του Αρσάκειου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης.

4. Johnny Cash – Hurt  3ο  Βραβείο Ενορχήστρωσης  

και  Redemption – 2o Βραβείο  Μουσικής για Ταινία

Τα έργα ανήκουν στον  Ιάσονα   Ζαφειρόπουλο μαθητή του 2ου Γυμνασίου  Παιανίας.

5. Προσπαθώ σε στίχους Ειρήνης  Κοτσαλή

3o Βραβείο  μελοποίησης,  2ο Βραβείο  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στην  Εριέττα Σαούγκου  μαθήτρια των Εκπαιδευτηρίων  Δούκα.

6. Septetto  - 3o Βραβείο Μουσικής για Ταινία, 1ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Δημήτρη  Παναγιωτόπουλο  μαθητή του Γυμνασίου της Ιονίου Σχολής.

7. Ώρες - 3ο  Βραβείο Ενορχήστρωσης, 1ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο  ανήκει  στους Αχιλλέα  Δρακωτό  και Γεώργιο  Δρακωτό μαθητές των  Εκπαιδευτηρίων Μπακογιάννη

8. Θέλω να κτίσω ένα σπιτάκι  -  2ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στους/στις Μάριο Κατσαβριά, Μαρία Καμπά και  Πεταλά Γεώργιο μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου  Homo  educandus – Αγωγή   Κορίνθο.υ

9. I see fire – 2ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στη  Μαυρέτα Τσιρλιγκάνη και στην  εκτέλεσή του συμμετέχουν οι Ελισάβετ Γιαννικοπούλου, Σοφία Ξουλίδου και Αικατερίνη Χατζηνάκου μαθήτριες του Καλλιτεχνικού  Γυμνασίου    Αμπελοκήπων  Θεσσαλονίκης.

10. Ο Παλιάτσος και ο Ληστής  – 2ος  ΈπαινοςΕνορχήστρωσης

Το έργο ανήκει  στο Μουσικό Σύνολο Γυμνασίου Πολυκάστρου που αποτελείται από τους Πέτρο  Τζερνικούδη, Πετρίνα Καρρά, Ιωάννα Μπάλα, Ισιδώρα Στυφούδη και Ελεονώρα Κατιρτζόγλου

11. Δεν θα δακρύσω πια για σένα  – 3ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στους Ορέστη  Κωστακόπουλο,  Ελευθέριο  Λαζαρίνη και   Σωτήριο Μπλέτσα  μαθητές του 4ου  Γυμνασίου  Αγρινίου.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΑ ΕΡΓΑ ΛΥΚΕΙΟΥ

1. Λυπήσου  - 1ο Βραβείο Μελοποίησης, 1ο Βραβείο Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στους Βάιο Κουκουλέτσο, Αναστάσιο Τσιακμάκη, Φίλιππο Παππά  και στην εκτέλεσή του συμμετέχουν οι Ηλιάνα Νικολάου, Βάιος Κουκουλέτσος, Ροδάνθη Νικάκη, Δήμητρα Κωστίκα, Βλάσης Δούμας, Νικόλαος  Παππάς, Αλέξιος Τύμπας, Φίλιππος Παππάς, Αναστάσιος Τσιακμάκης και Εριέτα Στεφάνου μαθητές κα μαθήτριες  του Μουσικού  Σχολείου Τρικάλων.

2.  Magic Dispersing – Order over Chaos   - 1ο Βραβείο Μουσικής για Ταινία – 2ο Βραβείο Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει   στον   Μιχάλη Πιερή, μαθητή «Χenion High School»   Παραλιμνίου Κύπρου.

 3. Ύμνος και θρήνος για την Κύπρο -  2οΒραβείο  Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στη Μαρία Βαρδάκη μαθήτρια του «Χenion High School»   Παραλιμνίου Κύπρου.

4. Το ασημένιο κύμα των αστεριών -   2ο  Βραβείο Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Θωμά Σπαρτινό μαθητή του  2ου Γενικού Λυκείου  Ναυπλίου.

5.  As long as you love me   σε ποίηση Ελένης Καλέργη - 3ο Βραβείο Μελοποίησης 3ο Βραβείο Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στις Φωτεινή Άγγλου  και Κουφού μαθήτριες των  Εκπαιδευτηρίων  Δούκα.

6.  Νηνεμία  -  3ο  Βραβείο Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στην Άννα – Μαρία Αλεξίου  μαθήτρια του 4ου Γενικού  Λυκείου  Κέρκυρας

7. Παντούμ σε ποίηση  Γεωργίου  Σεφέρη -  1ος Έπαινος Μελοποίησης   1ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Ιάκωβο μαθητή του  Λυκείου  Κοκκινοχωρίων Φώτη Πίττα Αμμοχώστου.

8. Eλευθερία θα φωνάζω -    1ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στην Αγγελική  Καραδαγλή μαθήτρια του Μουσικού Σχολείου Πτολεμαΐδας.

9. Kuro Siwo - 1ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Σπυρίδωνα – Βασίλειο  Κατσούρη μαθητή του 5ου  Γενικού Λυκείου Κέρκυρας

10. The last November - 1ος Έπαινος  Μουσικής για Ταινία, 3ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Γεώργιο  Μανάκο μαθητή των Εκπαιδευτηρίων Τρικάλων «Αθηνά».

11. Birds of far - 2ος Έπαινος Μελοποίησης 3ος Έπαινος  Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει  στη Βάσια Παππά  μαθήτρια του Πρότυπου  Γενικού  Λυκείου Βαρβακείου Σχολής.

12. Take a chance on me -   2ος Έπαινος Ενορχήστρωσης

Το  έργο ανήκει στην Ελένη  Σέρρα   μαθήτρια του Μουσικού  Λυκείου  Αλίμου.

13. Αχ ξενιτιά  μου   -   2ος Έπαινος   Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Λάμπρο  Ψωμά   και  Σοφία Μητρογιώργου μαθητή και μαθήτρια  του Μουσικού  Σχολείου  Άρτας.

14. Clouds from the past  -  2ος Έπαινος Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στη Νεφέλη Βερυκίου  μαθήτρια του Μουσικού  Σχολείου Πρέβεζας. Πιάνο: Σταύρος Πρέντζας.

5. Sunrise -  2ος Έπαινος  Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Γεώργιο  Καρούμπαλο  μαθητή  του  2ου  Γενικού  Λυκείου  Πάτρας.

16. If only it wasn’t  a dream  - 3ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης,  2ος Έπαινος  Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Απόστολο  Βερύκιο μαθητή του Μουσικού  Σχολείου Πρέβεζας. Πιάνο: Σταύρος Πρέντζας.

17. You are not alone in the darkness  -  2ος Έπαινος Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Κωνσταντίνο Φωτίου μαθητή του 1ου  Γενικού  Λυκείου Μενεμένης.

18 . What I Never Told You  -  3ος Έπαινος Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στη Μαριάννα Βερυκίου μαθήτρια του  2ου  Γενικού  Λυκείου Πρέβεζας.

19.  Τ’  όνειρο  σε ποίηση Αλεξίας Βίκτωρος  - 3ος Έπαινος  μελοποίησης

Το  έργο  ανήκει στην Νίκη Θρούμπαρη και στην  στην εκτέλεσή του συμμετέχουν οι: Στυλιανή Θεμιστοκλέους, Νίκη Θρούμπαρη, Κωνσταντίνος Κοτσαπάς, Αντρέα Φιλίππου, Αλεξία Βίκτωρος και Γιώργος Ευαγγέλου μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου Αρχαγγέλου «Απόστολος Μάρκος» Λευκωσίας.

20. Long Path of Youth   -   3ος Έπαινος Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στην Νίκη Μποζίκη  μαθήτρια του Μουσικού Λυκείου Κέρκυρας.

21. Πέρα Απ’ Τα Μάτια Μου -  3ος Έπαινος Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει  στην Νίκη Μαρία  Βάρσου μαθήτρια του  1ου  Γενικού  Λυκείου Ελασσόνας.

22. Autumn  – 3ος  Έπαινος Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Αντώνη  Σκορδυλάκη  μαθητή του  Γενικού  Λυκείου  Σούδας.

23. The beggining of dreams –  Ειδικό βραβείο Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στην  Χαρίκλεια – Παρασκευή Δαρδιώτη μαθήτρια του  Μουσικού Σχολείου  Ξάνθης.

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΝΟΜΗΣ

Αποτελέσματα Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Ενηλίκων

1. ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΟΙΗΣΗΣ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα «Οικογενειακές υποθέσεις νυκτός», με το ψευδώνυμο «Γιάννης Απαρθινός» που ανήκει στον κ. Γιάννη Πανούση και ισοβαθμεί με το ποίημα «Παλαιό καρνάγιο» με το ψευδώνυμο «Χρύσιππος» που ανήκει στον κ. Θεοφάνη Παυλίδη.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα «Κάλεσμα» με το ψευδώνυμο «Άρτεμις» που ανήκει στην κα Μάρθα Δήμου και ισοβαθμούν, το ποίημα «Ό,τι αγάπησα…» με το ψευδώνυμο «Φαέθων» που ανήκει στον κ. Δημήτρη Λούκα και το ποίημα «Εξομολόγηση του ποιητή» με το ψευδώνυμο «Οδοιπόρος» που ανήκει στον κ. Λευτέρη Γερόσταθο.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα «Ο Δάσκαλος και η Κρήτη», με το ψευδώνυμο «Αρεθουσιάς» που ανήκει στην κα Αγγελική Σταματούκου και ισοβαθμούν, το ποίημα «Ο γιος του Ήλιου», με το ψευδώνυμο «Πόντιος» που ανήκει στον κ. Ιωάννη Κοσμίδη και το ποίημα «Το χάρτινο βαρκάκι» με το ψευδώνυμο «Χάρις» που ανήκει στην κα Χαρούλα Παρώνη. Επίσης το ποίημα «Μάνα του κόσμου», με το ψευδώνυμο «Μήτηρ» που ανήκει στην κα Ελένη Καμπά.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα «Ποτάμι ανθρώπων» με το ψευδώνυμο «Ariel» που ανήκει στην κα Βασιλική Β. Παππά και ισοβαθμούν, το ποίημα «Η σαϊτιά» με το ψευδώνυμο «Σαπφώ» που ανήκει στην κα Χρυσάνθη Τίγγελη-Βασιλική και το ποίημα «Στης θάλασσας την αγκαλιά» με το ψευδώνυμο «Φυγάς», που ανήκει στον κ. Γεώργιο Κ. Καραγιαννάκο.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα «Μετουσίωση» με το ψευδώνυμο «Περσεφόνη» που ανήκει στην κα Μαριάνα Λυμπέρη και ισοβαθμούν, το ποίημα «Η αλήθεια» με το ψευδώνυμο «Η Δίρφυς» που ανήκει στον κ. Ιωάννη Καρβελά και το ποίημα «Η βία» με το ψευδώνυμο «Αυγερινός» που ανήκει στον κ. Ιωάννη Χρ. Σιδηρόπουλο.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα «Η ελπίδα μου, η ζωή μου» με το ψευδώνυμο «Διαβάτης» που ανήκει στη Μοναχή Μαριάμ (Αικατερίνη  Αεράκη) και ισοβαθμούν, το ποίημα «Αληθινό όνειρο…» με το ψευδώνυμο «Ονειρευτής» που ανήκει στον κ. Λευτέρη Χ. Αρμελινό, το ποίημα «Για μια νέα πορεία» με το ψευδώνυμο «Μύρων» που ανήκει στον κ. Νικόλαο Θωμά και το ποίημα «Διαβάζοντας το Νίκο Καζαντζάκη» με το ψευδώνυμο «Ταξιάρχης Σπυρίδων» που ανήκει στην κα Ειρήνη Σταυριανού.

 

2. ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ στο διήγημα «Διαβάζοντας Νίκο Καζαντζάκη» με το ψευδώνυμο «Ελαία», που ανήκει στην κα Ρούλα Γαλάνη και ισοβαθμούν, το διήγημα «Λογοκλέβοντας τον καπετάν-Νίκο» με ψευδώνυμο «Μιμόζα» που ανήκει στην κα Μαριαλίνα Γκανά (Φίσκυλη Οδυσσεία) και το διήγημα «Διαβάζοντας Νίκο Καζαντζάκη» με το ψευδώνυμο «Πριγκιπέσα» που ανήκει στην κα Έλενα Χατζηγιάννη.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ   στο διήγημα «Διαβάζοντας Νίκο Καζαντζάκη» με το ψευδώνυμο «Αλέξης Ζήτα» που ανήκει στον κ. Αλέξανδρο Νίκα και ισοβαθμούν, το διήγημα «Γράμματα που δεν έστειλα ποτέ» με το ψευδώνυμο «Μαρία Παύλου», που ανήκει στην κα Μαρία Κολοβού-Ρουμελιώτη και το διήγημα «Το δώρο» με το ψευδώνυμο «Ο τυχερός παππούς» που ανήκει στον κ. Λευτέρη Χ. Αρμελινό.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ   στο διήγημα «Ο ταξιδιώτης Νίκος Καζαντζάκης» με το ψευδώνυμο «Ελευθέριος Μικροσπηλιώτης» που ανήκει στον κ. Λευτέρη Τσιρώνη και ισοβαθμούν, το διήγημα «Διαβάζοντας Νίκο Καζαντζάκη» με το ψευδώνυμο «Αυτόλυκος» που ανήκει στον κ. Χρήστο Γκούμα και το διήγημα «Ο γιος του Μάγου» με το ψευδώνυμο «Ροδινήλ» που ανήκει στην κα Χαρούλα Παρώνη.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο διήγημα «Διαβάζοντας Νίκο Καζαντζάκη» με το ψευδώνυμο «SAMOS» που ανήκει στην κα Μάριαμ (Μαρία) Συρεγγέλα και ισοβαθμούν, το διήγημα «Πρώιμο ταξίδι» με το ψευδώνυμο «Βασιλική Μοιροπούλου», που ανήκει στην κα Μαρία Διαμαντοπούλου και το διήγημα «Επιτύμβια στήλη» με το ψευδώνυμο «Κρητικός», που ανήκει στον κ. Αριστείδη Γ. Αρχοντάκη.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο διήγημα «Άτιτλο», με το ψευδώνυμο «Καστρινή» που ανήκει στην κα Ελένη Λιόση και ισοβαθμούν, το διήγημα «Διαβάζοντας Νίκο Καζαντζάκη» με το ψευδώνυμο «Αέλιος» που ανήκει στον κ. Κων/νο Βρέντα και το διήγημα «Ο Παύλος του Γιώργη τ’ Αντώνη» με το ψευδώνυμο «Πρωταγόρας» που ανήκει στην κα Αγγελική Χυτήρη.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο διήγημα «Σελεστίνα» με το ψευδώνυμο «Χασεπσούτ» και ανήκει στην κα Αναστασία Μιχοπούλου και ισοβαθμούν, το διήγημα «Η αθανασία της ψυχής » με το ψευδώνυμο «Εύριπος» που ανήκει στον κ. Ιωάννη Καρβελά και το διήγημα «9 μήνες» με το ψευδώνυμο «Φρειδερίκη» που ανήκει στην κα Πολυξένη Ζαρκαδούλα.

 

3. ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΧΡΟΝΙΚΟΥ – ΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ στο πόνημα «Επανεκδοχή ιστορικής μαρτυρίας» (που είναι σε ποιητικό αφηγηματικό λόγο) με το ψευδώνυμο «Παλαίμων», που ανήκει στον κ. Θεοφάνη Παυλίδη και ισοβαθμεί με το πόνημα «Την ίδια εκείνη στιγμή» με το ψευδώνυμο «Διαβάτης» που ανήκει στην κα Ζωή Παπαδημητρίου-Τζιράκη και το πόνημα «Οι φωτογραφίες» με το ψευδώνυμο «Ένας φωτογράφος», που ανήκει στον κο Νίκο Μπαρμπάτση-Ασανσερίτη.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ   στο πόνημα «Βακούφικα Θεοτικά στοιχειωμένα μελίσσια» με το ψευδώνυμο «Άρης Ελατιώτης» που ανήκει στον κ. Αριστείδη Σχισμένο και ισοβαθμεί με το πόνημα «Τα μάτια της Μάνας του» με το ψευδώνυμο «Μαργαρίτα», που ανήκει στην κα Αλεξάνδρα Παυλίδου-Θωμά και το πόνημα «Στα κράσπεδα του ουρανού» με το ψευδώνυμο «Σαμουήλ Κουγκιώτης», που ανήκει στον πατέρα Ηλία Μάκο.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ   στο πόνημα «Δύο ιστορικά γεγονότα από τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο» με το ψευδώνυμο «Οδοδείκτης» που ανήκει στον κ. Δημήτρη Η. Λούκα και ισοβαθμούν, το πόνημα «Ελευθερία» με το ψευδώνυμο «Εφύρος Θεσπρωτεύς» που ανήκει στον κ. Σωτήρη Λ. Δημητρίου και το πόνημα «Η μνήμη που εκδικείται» με το ψευδώνυμο «Σείριος Πάλλος», που ανήκει στην κα Χρυσαυγή Κολιού.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο πόνημα «350.000-3000… Μια χούφτα χιονιού που λιώνει…» με το ψευδώνυμο «Τελέσιλλα» που ανήκει στην κα Φυλλίτσα Αθηναΐς-Αναπνιώτου και ισοβαθμούν το πόνημα «Από την Κρήτη ως την Κύπρο με πλοηγό τον Νίκο Καζαντζάκη και πυξίδα τον ποιητικό λόγο» με το ψευδώνυμο «Ελενίκη» που ανήκει στην κα Σωτηρούλα Βασιλείου και το πόνημα «Χρονικό Τεχεράνης (Αγά Ναμπύ)» με το ψευδώνυμο «SAMOS» που ανήκει στην κα Μάριαμ (Μαρία) Συρεγγέλα.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο πόνημα «Η επιστροφή του τραυματία», με το ψευδώνυμο «Ο μαθητής του 1948» που ανήκει στον κ. Αντώνιο Μικέλη και ισοβαθμούν, το πόνημα «Εκλιπαρώντας για μια σταγόνα οίκτο» με το ψευδώνυμο «Μάτης», που ανήκει στον κ. Σταμάτιο Μπεκιάρη και το πόνημα «Ο Τιτανικός της Ελληνικής Ναυσιπλοΐας» με το ψευδώνυμο «Αλεξάνδρα» που ανήκει στην κα Βάσω Τριανταφυλλίδου-Κηπουρού.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο πόνημα «Μαρτυρία χρονικού του Μυρρινούντος-Φρασίκλεια κόρη κεκλήσομαι αεί» με το ψευδώνυμο «Χρονικογράφος» που ανήκει στην κα Βασιλική Παρασκευοπούλου και ισοβαθμεί με το πόνημα «Το χρονικό μιας συναυλίας» με το ψευδώνυμο «Αλβέρτος» που ανήκει στον κ. Ιωάννη Λαιμοδέτη.

4. ΒΡΑΒΕΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥ ΕΡΓΟΥ

α) ΠΟΙΗΣΗ

1. Α΄ Βραβείο Ποιητικού Έργου στο Δημήτρη Γ. Τριάντο για το έργο του «Χελιδονάκια χωρίς φτερά» που αναφέρεται στα προσφυγόπουλα, με μακέτα εξωφύλλου, του καλλιτέχνη ζωγράφου Αλέκου Φασιανού και η σύνθεση στο οπισθόφυλλο είναι του Ορέστη Λαδένη.

2. Α’ Βραβείο Εικονογράφησης στον ζωγράφο Αλέκο Φασιανό για την εικονογράφηση με πίνακές του να κοσμούν το εξώφυλλο και τις σελίδες του βιβλίου «Χελιδονάκια χωρίς φτερά» του Δημήτρη Γ. Τριάντου.

3. Στον Δημήτρη Λαβδιώτη για το τρίτομο έργο με 720 ποιήματα – δοκίμια με τίτλο «Κοσμοπλοΐα» και τα «Απειροψηλαφήματα – Ιχνηλασίες Κενού»

4. Στον Κώστα Ράμμο για το συνολικό έργο του δεκαεπτά (17) βιβλίων.

5. Στον Αντώνιο Δημητρίου για τον ισόβιο πνευματικό του αγώνα των είκοσι (20) ποιητικών συλλογών.

6. Στην Κωνσταντία Φαγαδάκη για την ποιητική συλλογή «Αθάνατη σπορά» και την εικονογράφηση του βιβλίου από την ίδια.

7. Στον Σπύρο Π. Ραδίτσα για το συνολικό έργο των οχτώ (8) ποιητικών συλλογών που έχει εκδόσει.

8. Βραβείο Ποιητικού έργου στον Γιώργο Βουγιουκλάκη, για τα ποιητικά έργα του «Αφροδίτης επόμενα» και «Διάλογοι – Επισημάνσεις – Ποίηση».

9. Στον Ντίνο Μακρυγιάννη, για την ποιητική συλλογή «Τραγούδια του Επάχτου».

 

β) ΧΡΟΝΙΚΟΥ – ΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

1. Στη Λεμονιά Αντ. Μπαστιάνου, για το ιστορικό μυθιστόρημα «Το αγόρι με τη Ρόκα».

2. Στον Αθανάσιο Στ. Παπαθανασίου, για το έργο «Ταξίδι στον εθνικό μας εαυτό».

3. Στον Κωστή Μιχ. Σιώζη, για τα έργα του «Μνήμες – Μορφές – Διηγήματα» και «Προβληματισμοί»

4. Στον Κωνσταντίνο Μαργώνη, για την 18χρονη ενασχόλησή του με το ετήσιο περιοδικό Ιστορίας – Αρχαιολογίας – Λαογραφίας – Τέχνης – Παράδοσης – Πολιτισμός – Βιβλιοπαρουσίαση κ.λπ. «ΤΖΟΥΜΕΡΚΙΩΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ» που επιμελείται την έκδοση ως Πρόεδρος της Ιστορικής και Λαογραφικής Εταιρείας Τζουμέρκων – Ηπείρου  (Ι.Λ.Ε.Τ.).

5. Στον Σωτήρη Π. Τουφίδη, για το έργο του «Από την Εθνική Αντίσταση στην Ήπειρο» και το περιοδικό ποικίλης ύλης «ΚΟΝΙΤΣΑ» που επιμελείται πολλά χρόνια.

6. Στον Άγγελο Παπασπύρο, για το έργο του «Κείμενα για το Πέτα».

7. Στη Νόρμα Παστελίδου, για το έργο της «ΔΗΜΟΓΕΡΟΝΤΙΑ ΠΑΛΑΙΑΣ ΛΑΜΨΑΚΟΥ».

8. Στον Παύλο Χρήστου, για το έργο του «Η Εκκλησιαστικοθρησκευτική Ζωή των Ασιωτών».

9. Στην Σταυρούλα Ζώρζου, για το έργο της «Γ. Καραϊσκάκης – Το λιοντάρι της Ρούμελης».

10. Στην Ελένη Μπέλλα-Πένη, για το έργο της «Κατάθεση ψυχής» (Θύμησες).

11. Στην Άννα Μπουρατζή-Θώδα, για το έργο της «Νισάφι τα βάσανα».

12. Στον Μιχάλη Παγούνη, για τα έργα του «Η πίκρα της ελιάς» και «Οι Πλειάδες της Οδύσσειας» (Ευδοξία).

13. Στον Αλέξανδρο Παπαδημητρόπουλο, για το συνολικό έργο των εφτά βιβλίων.

14. Στον Σάββα Τσαρτίνογλου, για τα έργα του «Το δάκρυ του Όστρακου» και «Ένα απόσταγμα φιλοσοφίας».

15. Στη Δέσποινα Τζανή, για το έργο της χρονικό «Δεύτερη ευκαιρία».

16. Στον Τάσο Τύμη για το έργο του «ΗΠΕΙΡΟΣ».

17. Στη Ρούλα Ζαρανίκα-Πατίλη, για το έργο της – μυθιστόρημα «Από τα χρόνια της αθωότητας στα χρόνια της θύελλας», που όλα τα έσοδα από την πώληση του βιβλίου διέθεσε στα συσσίτια του Ιερού Ναού Κοιμήσεως Θεοτόκου Νέας Φιλαδελφείας.

18. Στον Παναγιώτη Δημ. Μπουρατζή, για το έργο του «Αδελφότητα Βασιλοπουλιωτών Ηπείρου», που αναφέρεται στην ίδρυσή της από το 1931 και την πορεία της μέχρι σήμερα.

 

5. ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

α) ΠΟΙΗΣΗ

1. Στον Αριστογείτωνα (Άρη) Χαραλαμπάκη, για την ποιητική συλλογή «Η μελωδία των ζώων» με 131 ποιήματα για τα ζώα, σχήματος 22×22 εκατ., που έχει 288 σελίδες και με ζωγραφιές του καλλιτέχνη-ζωγράφου Γιώργου Σταθόπουλου.

2. Βραβείο εικονογράφησης στο Γιώργο Σταθόπουλο, για την εμπνευσμένη εικονογράφηση του έργου «Η μελωδία των ζώων» του ποιητή Αριστογείτωνα (Άρη) Χαραλαμπάκη.

3. Στη Σταυρούλα Ζώρζου, για το έργο της με πεζά κείμενα και ποιήματα που μελοποιήθηκαν με τίτλο «Μου ’πες», που συνοδεύεται από CD κι έχει 111 σελίδες.

 

β) ΒΡΑΒΕΙΑ ΕΡΓΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ

1. Στην Ευαγγελία Σημαντήρη, για το έργο της παραμυθιών με τίτλο «Η Πορφυρένια Πολιτεία των Χταποδιών».

2. Στην Αλεξάνδρα Παυλίδου-Θωμά, για το έργο της με παραμύθι με τίτλο «Το πράσσινο κουνελάκι».

3. Στο Σέργιο Σοφικίτη, για το έργο του παραμυθιών με τίτλο «Το βουβουζέλι, το κορίτσι με τη μαγική φωνή».

4. Στη Στυλιανή Τσίγγου, για το έργο της παραμυθιών με τίτλο «Η φραντζόλα κι ο σπουργίτης».

5. Στη Γιώτα Κοτσαύτη, για το έργο της με τίτλο «Των παιδιών και της ελπίδας».

γ) ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

1. Στην Κατερίνα Νίκα-Μάνου, για το παιδικό θεατρικό έργο της με τίτλο «Όταν η σκηνή πλημμυρίζει με φως» που περιέχει 2 CD.

2. Στη Λία (Ευαγγελία) Καραγιαννοπούλου, για το παιδικό θεατρικό έργο της με τίτλο «Τα 4 παιδιά».

3. Στον Δημήτριο Κύρου, για το παιδικό θεατρικό έργο του με τίτλο «Η κάθοδος του Οδυσσέα στον Άδη».

4. Στον Χρίστο Τσιαήλη, για το παιδικό θεατρικό έργο του «Δοχεία».

5. Στον Αντώνιο Ευθυμίου, για το παιδικό θεατρικό έργο του «Δημότες Σελήνης».

 

6. ΒΡΑΒΕΙΑ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

1. Στο Σταμάτη Βασιλάκο, για τα δύο θεατρικά έργα του «Η δίκη του Σωκράτη» και «Το δίλημμα του Ορέστη» που ανέβηκαν μ’ επιτυχία από την Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών και την Ανωτέρα Σχολή Δραματικής Τέχνης της Μαίρης Βογιατζή-Τράγκα.

2. Στον Κώστα Λ. Μπουραντά, για το θεατρικό έργο του «ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ».

3. Στην Κωνσταντίνα Γεωργαντά, για το πρωτοεμφανιζόμενο έργο της ηθοποιού και συγγραφέως με τίτλο «Μετά την Καταστροφή».

4. Στον Ιωάννη Χ. Κοσμίδη, για την κωμωδία του σε ποντιακή διάλεκτο με τίτλο «Τη γειτονίας τα παλαλά».

5. Στον Άθω Χατζηματθαίου, για το θεατρικό έργο του «Έκτη αίσθηση».

6. Στην Καλλιόπη Κοντόντου, για το θεατρικό έργο της «Ένα τέλος».

7. Στο Γιάννη Στεφανίδη, για το θεατρικό έργο του «Λουκιανού – Ικαρομένιππος».

8. Στον Ελευθέριο Καβαλιέρο, για το θεατρικό έργο του «Το βαθύ κράτος».

9. Στην Ειρήνη Βεληβασάκη, για το θεατρικό έργο της «Αναζητώντας τον Φοίβο – Ένα αγόρι που αγαπούσε τη Φιλοσοφία».

10. Στη Μάριαμ (Μαρία) Συρεγγέλα, για το θεατρικό της έργο «Σκεπτόμενος».

11. Στην Ευγενία Μαραγκού, για το θεατρικό έργο της «Όλα πάνε καλά».

12. Στην Αμαλία Πικρίδου-Λούκα, για το θεατρικό έργο της «Η κρίση».

13. Στο Μάνο Κουνουγάκη, για το θεατρικό έργο του «Εδέμ».

14. Στην Ευαγγελία Στρατή, για το θεατρικό έργο της «Η οπτασία ενός θαύματος».

15. Στη Δέσποινα Βασιλειάδου, για το θεατρικό έργο της «Πέρασμα».

16. Στη Σοφία Νικολιδάκη, για το θεατρικό έργο της «Πρώτη συνάντηση».

17. Στη Βησσαρία Ζορμπά-Ραμμοπούλου, για το θεατρικό έργο της «Μία σχεδόν ερωτική ιστορία…».

18. Στον Αναστάσιο Κυρτασόγλου, για το θεατρικό έργο του «Το μπορντώ κασκόλ».

19. Στη Ντόρα Λεονταρίδου, για το θεατρικό έργο της «Η στάση στην οποία οι Γυναίκες απολαμβάνουν, απαγορεύεται».

7. ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

α) ΠΟΙΗΣΗ

1. Στην κα Χαρίκλεια Ρίζου, με το ψευδώνυμο «Μαρίλια» για το ποίημα «Απουσία».

2. Στον κ. Αντώνιο Μικέλη, με το ψευδώνυμο «Ταξιδευτής» για το ποίημα «Λερωματιές της ψυχής».

3. Στον κ. Δημήτρη Π. Πετρέλη, με το ψευδώνυμο «Θεόκριτος» για το ποίημα «Μαύρη τρύπα».

4. Στην κα Παρασκευή Τσουπαροπούλου-Καμπά, με το ψευδώνυμο «Ηλέκτρα» για το ποίημα «Επιστροφή των Μαρμάρων».

5. Στην κα Δέσποινα Τζανή, με το ψευδώνυμο «Η δύναμη της ψυχής» για το ποίημα «Το απέραντο».

6. Στον κ. Κώστα Σώκο, με το ψευδώνυμο «POLUX» για το ποίημα «Παγόβουνα».

7. Στην κα Φυλλίτσα Αθηναΐς-Αναπνιώτου, με το ψευδώνυμο «Τελέσιλλα» για το ποίημα «Το αρχέγονο μειδίαμα».

8. Στην κα Μαρία Σουρή-Κοσιώρη, με το ψευδώνυμο «Μυρτώ» για το ποίημα «Μάνα».

9. Στον κ. Λάμπρο Βρεττό, με το ψευδώνυμο «Εσπέριος» για το ποίημα «Νύχτα».

10. Στην κα Δάφνη Πιτερού, με το ψευδώνυμο «Αλκυόνη» για το ποίημα «Αποξένωσης άρνηση».

11. Στον κ. Βασίλη Κ. Παππά, με το ψευδώνυμο «Βρίβα Κόπα» για το ποίημα «Άτιτλο».

12. Στον κ. Λεωνίδα Γιανναράκο, με το ψευδώνυμο «Αρίων» για το ποίημα «Γηράσκω (Εξομολόγηση)».

13. Στην κα Πολυξένη Ζαρκαδούλα, με το ψευδώνυμο «Φρειδερίκη» για το ποίημα «Γιατί δεν είχα δικαίωμα!».

14. Στην κα Ιωάννα Περατικού με το ψευδώνυμο «Τζοάννα» για το ποίημα «Το μπουκέτο».

15. Στην κα Μπογιάνκα Κονσταντίνοβα-Γάκη, με το ψευδώνυμο «Σπουργίτι» για το ποίημα «Μοναχικός δρόμος».

16. Στον κ. Άγγελο Μητσόπουλο, με το ψευδώνυμο «Ελατοχωρίτης» για το ποίημα «Σκοτάδι».

17. Στην κα Μάριαμ (Μαρία) Συρεγγέλα, με το ψευδώνυμο «SAMOS», για το ποίημα «Μια βόλτα».

18. Στον κ. Τέλη Μακρή, με το ψευδώνυμο «Άρης Κρούβαθης» για το ποίημα «Δοκιμασία».

19. Στον κ. Νικόλαο Αθανασάκο, με το ψευδώνυμο «Ίσκα» για το ποίημα «Γένεση».

20. Στην κα Βάσω Τριανταφύλλου-Κηπουρού με το ψευδώνυμο «Αλεξάνδρα» για το ποίημα «Αυτά τα παιδιά».

21. Στην κα Αγλαΐα Σεργίου, με το ψευδώνυμο «Αρσινόη» για το ποίημα «Ανθρωπία».

22. Στον κ. Μιλτιάδη Ντόβα, με το ψευδώνυμο «Ιουλιανός» για το ποίημα «Στο Νίκο Καζαντζάκη».

23. Στην κα Γεωργία Δίμτσα, με το ψευδώνυμο «Καλλιρόη» για το ποίημα «Διαφανείς επικαλύψεις»

β) ΔΙΗΓΗΜΑ

1. Στον κ. Ιωάννη Χρ. Σιδηρόπουλο, με το ψευδώνυμο «Αυγερινός» για το διήγημα «Εκείνος που πληγώσαμε» (Ν. Καζαντζάκης).

2. Στην κα Αποστολία Βουλτσίδου με το ψευδώνυμο «Λίλα» για το διήγημα «Διαβάζοντας Νίκο Καζαντζάκη».

3. Στην κα Παρασκευή Τσουπαροπούλου-Καμπά, με το ψευδώνυμο «Μισέλ» για το διήγημα «Μια βραδιά στο χωριό».

4. Στην κα Δέσποινα Τζανή, με το ψευδώνυμο «Τρέλα απάλευτη» για το διήγημα «Αυταπάτη».

5. Στην κα Δεληγιάννη Μαρίνα, με το ψευδώνυμο «Ευρυάλη» για το διήγημα «Κράτησέ με».

6. Στον κ. Χρήστο Αθανασόπουλο, με το ψευδώνυμο «Εύελπις» για το διήγημα «Τα ρούχα τα καλογερικά».

7. Στην κα Αικατερίνη Σβύνου, με το ψευδώνυμο «Ανδρέας Φωτεινός» για το διήγημα «Διαβάζοντας Νίκο Καζαντζάκη».

Πρακτικό Κριτικής Επιτροπής

 

 

 

Αποτελέσματα Λογοτεχνικού Διαγωνισμού για Παιδιά και Εφήβους έτους 2014

H Κριτική  Επιτροπή  αποτελούμενη  από  τους /τις  κ. Παναγιώτα Μπαλινάκου, δασκάλα – λογοτέχνη,  κ. Ανδρέα Μπέσσα,  δάσκαλο,    κ. Χατζηαλεξίου Αναστασία,  δασκάλα, κ. Φρειδερίκη κ. Τζόκα – Ζήση, δασκάλα – λογοτέχνη , κ. Κωνσταντίνο Μπατσίλα, Σχολικό Σύμβουλο  Π. Ε. και  κ. Μαρία  Ρούση, δασκάλα, κ. Δημήτριο Παπαδημητρίου  δάσκαλο -λογοτέχνη, πρώην Γενικό Γραμματέα  της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών  κ.  Γεώργιο Παπαγεωργίου, Σχολικό  Σύμβουλο Π. Ε., κ. Ιωάννα Καμπούρμαλη, Σχολική  Σύμβουλο Π. Ε.,   κ. Εμμανουέλα Κοντούλη,  δασκάλα,  κ. Ελένη Λαμνάτου, φιλόλογο – λογοτέχνη, κ. Βασιλική Γεωργατζόγλου, φιλόλογο  - λογοτέχνη,  κ. Λύδια Μπαμπούση, φιλόλογο,  κ. Ιωάννα Χρήστου, φιλόλογο – λογοτέχνη, κ.  Φρόσω Βαρδουνιώτη, φιλόλογο,  κ. Ευαγγελία Μπακλώρη, φιλόλογο,    κ. Μανώλη   Μαθιουδάκη, φιλόλογο – λογοτέχνη,  κ. Δέσποινα Παπαδιονυσίου, φιλόλογο – λογοτέχνη, κ.  Μαρία Παναγιωτοπούλου , φιλόλογο, κ. Νικόλαο Κακαϊδή, φιλόλογο – λογοτέχνη, κ. Λεμονιά Αντ. Μπαστιάνου,  φιλόλογο -λογοτέχνη, κ. Χρύσα Πούλου,  φιλόλογο – λογοτέχνη,    κ. Λεωνίδα  Χαζίρογλου, φιλόλογο αγγλικής  γλώσσας – λογοτέχνη, Κοσμήτορα της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, κ. Μαριάνθη Αναστασιάδου, φιλόλογο αγγλικής  γλώσσας και κ. Αγγελική Μελίτσα, φιλόλογο αγγλικής  γλώσσας,  αφού μελέτησαν και αξιολόγησαν αντικειμενικά και ο καθένας/μια ξεχωριστά  τα υποβληθέντα προς κρίση έργα , συνήλθαν κατά κατηγορία  του διαγωνισμού  από κοινού με την κ. Πολυξένη Γιάχου, Αντιπρόεδρο της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, Εισηγήτρια και Γραμματέα των κριτικών επιτροπών, και αποφάσισαν  ομόφωνα και παμψηφεί τα παρακάτω:

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΠΟΙΗΣΗΣ Α΄- Β΄- Γ΄  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
Κριτική Επιτροπή: Παναγιώτα Μπαλινάκου, Ανδρέας  Μπέσσας,  Χατζηαλεξίου Αναστασία

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Το “εγώ” που έκλαιγε» με το ψευδώνυμο «Κάιν» που ανήκει στον Ίωνα Πολίτη από το 22ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο ποίημα με τίτλο «Μα δεν με καταλαβαίνετε… ε» με το ψευδώνυμο «Εφραίμ» που ανήκει στον Εφραίμ  Σπυρόπουλο από το 6ο Δημοτικό Σχολείο Γέρακα.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο ποίημα με τίτλο «Τα Χριστούγεννα» με το ψευδώνυμο «Μαριλού» που ανήκει στη Μαρία  Χατζηνικολάου από το 2ο Δημοτικό Σχολείο  Δραπετσώνας που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Τι πιο δυνατό από την αγάπη» με το ψευδώνυμο «14 τριτάκια» που ανήκει στους μαθητές της Γ΄ τάξης  από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ακράτας.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Αφιερωμένο στο χαμόγελο του παιδιού» με το ψευδώνυμο «Χιονάτη» που ανήκει στην Ειρήνη Κωνσταντινίδου από το  Ιδιωτικό Δημοτικό Σχολείο «Παιδαγωγική» που ισοβαθμεί με το ποίημα  με τίτλο «Ο παππούλης» με το ψευδώνυμο «Κλεό» που ανήκει στην Κλεονίκη Ρουσσίνου από το 13ο Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Ο ήλιος» με το ψευδώνυμο «Λένα» που ανήκει στην Ελένη  Κουρτέση από το 13ο Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Ο Αχελώος» με το ψευδώνυμο «Λουκάς» που ανήκει στον Θεόδωρο Ρόμπολα από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Κατοχής Νομού Αιτωλοακαρνανίας.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο ποίημα με τίτλο «Το ποτάμι μας» με τα ψευδώνυμα «Λόλα  και Στρουμφίτα» που ανήκει στις Μαρία Καραβία και Ειρήνη  Καραβία από το από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Κατοχής Νομού Αιτωλοακαρνανίας.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ Α΄- Β΄- Γ΄  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Παναγιώτα Μπαλινάκου, Ανδρέας  Μπέσσας,  Χατζηαλεξίου Αναστασία

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Το περιπετειώδες ταξίδι του Κιλ και της Μπέρτας» με το ψευδώνυμο «Μπουρμπουλήθρα» που ανήκει στην  Παναγιώτα Χατζηκωνσταντάκη από το  17ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Τα αξέχαστα Χριστούγεννα της Νταμίνας» με το ψευδώνυμο «Νταίζυ» που ανήκει στην Έρικα  Χατζηθεοδωρίδου από το 22ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Το περιπετειώδες δώρο» με το ψευδώνυμο «θεά» που ανήκει στην Καθολική Μουλιάτη  από το  17ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Το χρυσό αστέρι» με το ψευδώνυμο «Φτερωτός Ερμής» που ανήκει στον Νίκο Γκίνη από το 14ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Η Χριστουγεννία» με το ψευδώνυμο «Γιάννης Διαμαντόπουλος» που ανήκει στον Διαμαντή Κάγκαλη  από το  2ο Δημοτικό Σχολείο Περαίας.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο διήγημα με τίτλο «Η μοβ κουκουβάγια» με το ψευδώνυμο «Κάντυ- Κάντυ» που ανήκει στη Σόνια Μωραΐτη από το 22ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης.

 

3. ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΠΟΙΗΣΗΣ Δ΄- Ε΄- ΣΤ΄  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Φρειδερίκη Τζόκα – Ζήση,   Κωνσταντίνος  Μπατσίλας,  Μαρία  Ρούση

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Όνειρο και φαντασία» με το ψευδώνυμο «Άννα» που ανήκει στην Πελαγία  Γκουρνέλου  από το 90ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Ο κυρ-Βαρδάρης» με το ψευδώνυμο «Απόλλωνας» που ανήκει στον Κωνσταντίνο  Τσελίδη    από το 6ο Διαπολιτισμικό Σχολείο Ευόσμου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Θάλασσα» με το ψευδώνυμο «Διώνη» που ανήκει στην Ιωάννα – Μαρία   Μουρίκα από τα Εκπαιδευτήρια «Πλάτων».

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Η φύση» με το ψευδώνυμο «Νάσια» που ανήκει στην Αθανασία  Λαβού από Ιδιωτικό Δημοτικό Σχολείο «Άγιος Παύλος».

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Ένας όμορφος κόσμος» με το ψευδώνυμο «Χιονονιφάδα» που ανήκει στην  Ευθυμία – Φοίβη   Σπανουδάκη από το 90ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Πόλεμος είναι….» με το ψευδώνυμο «Ζωρζ Πιανίστας» που ανήκει στον Γιώργο Μιχαηλίδη  από το Δημοτικό Σχολείο Καμάρων Λάρνακας.

 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ Δ΄- Ε΄- ΣΤ΄  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Δημήτριος  Παπαδημητρίου,   Γεώργιος Παπαγεωργίου,  Ιωάννα Καμπούρμαλη, Εμμανουέλα Κοντούλη

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο με τίτλο «Εκδρομή στο ποτάμι της φαντασίας» με το ψευδώνυμο «Άρονας» που ανήκει στον Θοδωρή Βλαχοπαναγιώτη  από το 7ο Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο με τίτλο «Το γράμμα του άστεγου στο Θεό» με το ψευδώνυμο «Χριστόφορος Πατρινός» που ανήκει στον Χριστόφορο Λουκέρη  από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Δροσιάς που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Θαύμα αγάπης» με το ψευδώνυμο «Ορφέας» που ανήκει στον Κωνσταντίνο Τσαγανό από το Δημοτικό Σχολείο Ν. Πλαγίων – Ν. Φλογητών Χαλκιδικής.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο με τίτλο «Ονούφριος ο γάτος» με το ψευδώνυμο «Σοφός αετός» που ανήκει στον Λευτέρη Γλυνό από το 1ο Δημοτικό Σχολείο  Δροσιάς  που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Πενήντα μέτρα πεταλούδα» με το ψευδώνυμο «Αθλητής» που ανήκει στον Στυλιανό  Γκίκα από τα Εκπαιδευτήρια «Μάνεση».

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο με τίτλο «Το χαμένο παλτό» με το ψευδώνυμο «Fifako 13» που ανήκει στην Ιφιγένεια Παπαγιαννοπούλου από τα Εκπαιδευτήρια «Πλάτων» που ισοβαθμεί με  το έργο με τίτλο «Το κάτι και το  κάποιος του Ηλιοπρόσωπου» με το ψευδώνυμο «Προχωράω ακάθεκτος» που ανήκει στο Μιχάλη Παντερή από το 28ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο με τίτλο «Δίλημμα» με το ψευδώνυμο «Ηλιαχτίδα» που ανήκει στην Ιωάννα Πιπερά από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Έδεσσας και ισοβαθμεί  με το έργο με τίτλο «Η κηδεία» με το ψευδώνυμο «Άνηθα Παλλάδα» που ανήκει στην Αθηνά  Μακρυγιάννη από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Παιανίας.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο με τίτλο «Η μαγική νεραϊδοσυμμορία» με το ψευδώνυμο «Anna Batterfly» που ανήκει στην  Άννα- Μαρία Τσαραβά από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Ραιδεστού που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Ο Κρυσταλλένιος» με το ψευδώνυμο «Κρυσταλλένια» που ανήκει στη  Νικολίνα Δημακοπούλου από το  Δημοτικό Σχολείο Τεμένης Αιγίου που, επίσης, ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Ένας ξεχωριστός φίλος με το ψευδώνυμο «Μαρικίτα» που ανήκει στην  Μαρία Ντανίκα από το Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΟΙΗΣΗΣ  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Ελένη Λαμνάτου,  Βασιλική Γεωργατζόγλου, Λύδια Μπαμπούση,

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα  με τίτλο «Κι η μάνα μου» με το ψευδώνυμο «Anten» που ανήκει στον Αντώνη Καπετάνο   από τα εκπαιδευτήρια «Βασιλειάδη».

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα  με τίτλο «Εμφύλιος» με το ψευδώνυμο «Σουητώνιος Παυλίνος» που ανήκει στον Παύλο Μπάλα   από το   1ο Γυμνάσιο Πύλης Τρικάλων.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα  με τίτλο «Αιώνια Λήθη» με το ψευδώνυμο «Κραταιά» που ανήκει στη Βησσαρία  Δασκάλου από το    1ο Γυμνάσιο Πύλης Τρικάλων που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Ο Κήπος με τα Γιασεμιά» με το ψευδώνυμο «Ίκαρος» που ανήκει στον Θεόδωρο – Απόστολο Κουτσούμπα από το  2ο Γυμνάσιο Λαμίας.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα  με τίτλο «Άνθρωποι» με το ψευδώνυμο «Μελετία» που ανήκει στην Νικολίνα Παπασάββα  από το   Νικολαΐδειο Γυμνάσιο Πάφου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα  με τίτλο «Φοβάμαι» με το ψευδώνυμο «Αστραδενή» που ανήκει στην Εβελίνα Λαγού   από το   Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα  με τίτλο «Τα όνειρα» με το ψευδώνυμο «Λία Φωτεινού» που ανήκει στην Χριστίνα Κυριακοπούλου από το Γυμνάσιο Καμαρών  που ισοβαθμεί με το  ποίημα  με τίτλο «Άπειρο» με το ψευδώνυμο «Περσέας» που ανήκει στον Κωνσταντίνο Λάζαρο  από το 2ο Γυμνάσιο Βριλησσίων που, επίσης, ισοβαθμεί με το ποίημα  με τίτλο «Σιωπές» με το ψευδώνυμο «Πυροβάτης» που ανήκει στη Νουρία Νορέτσι   από το   Γυμνάσιο Δ. Φραγκίστας.

ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Όλα τα παιδιά» με το ψευδώνυμο «Ρόζα» που ανήκει στη Μαρία Κυπραίου από το Γυμνάσιο Οινοφύτων.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Ιωάννα Χρήστου,  Φρόσω Βαρδουνιώτη,  Ευαγγελία Μπακλώρη

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Το Μουσικό Κουτί» με το ψευδώνυμο «Κατ» που ανήκει στην Κατερίνα Σπανούδη από το Γυμνάσιο Δροσιάς, το οποίο ισοβαθμεί με το: το διήγημα με τίτλο «Η Απόδραση των Άστρων» με το ψευδώνυμο «Άννυ» που ανήκει στην Δέσποινα Κουσίδη από το 3ο Γυμνάσιο Γλυφάδας, που επίσης ισοβαθμεί με το διήγημα «Το Ποτάμι» με το ψευδώνυμο «Τικτόρια Μ.» που ανήκει στην Μαργαρίτα Ζαραβέλα από το Βαρβάκειο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη» με το ψευδώνυμο «Σοφία» που ανήκει στη Σοφία Σουβλίδου από το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Αναβρύτων.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Το Τελευταίο Όνειρο» με το ψευδώνυμο «Φοίβος» που ανήκει στον Δημήτρη Πούλιο από το Γυμνάσιο Ελληνικού Κολλεγίου Θεσσαλονίκης.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Γαλάζια Μάτια με Κόκκινα Κύματα» με το ψευδώνυμο «Αγγελίνα» που ανήκει στην Αγγελίνα Μπανιά από το Ιδιωτικό Γυμνάσιο Εκπαιδευτήρια Πάνου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Δεν είναι αδύνατο…» με το ψευδώνυμο «Σοκοτζο» που ανήκει στην Γεωργία Τσουκαλά από το 8ο Γυμνάσιο Νέας Σμύρνης «Εστία», το οποίο ισοβαθμεί με το διήγημα με τίτλο «Τα Τελευταία Λόγια» με το ψευδώνυμο «Άριελ» που ανήκει στην Άννα Κόκκινου από το 6ο Γυμνάσιο Γαλατσίου, που επίσης ισοβαθμεί με το διήγημα με τον τίτλο «Τα Γενέθλια ενός … Ήρωα» με το ψευδώνυμο «Αικατερίνα» στην Αικατερίνη Γκίκα από τα Εκπαιδευτήρια Μάνεση.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο διήγημα με τίτλο «Γίγαντας στην Καρδιά» με το ψευδώνυμο «Νεφέλη» που ανήκει στη Χριστίνα Στεφανακίδου από το 2ο Γυμνάσιο Διαβατών (Εχέδωρου), το οποίο ισοβαθμεί με το Άτιτλο διήγημα με το ψευδώνυμο «Ωρόρα» που ανήκει στην Ηλιάνα Κιούρα από τη Γεννάδιο Εκπαιδευτική Κ. Ζώη ΑΕ.

 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Μανώλης   Μαθιουδάκης,  Δέσποινα Παπαδιονυσίου,  Μαρία Παναγιωτοπούλου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Τα φάσματα» με το ψευδώνυμο «Ανεμόεσσα» που ανήκει στην Παναγιώτα  Κορφιάτη από το 2ο Γενικό Λύκειο Καλύμνου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Δεσμώτες» με το ψευδώνυμο «Κρίνος» που ανήκει στη Σοφία – Αικατερίνη Δαμονλή – Πλαΐνη   από το Γενικό Λύκειο Μελισσίων.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Ιούδα Απολογία» με το ψευδώνυμο «Στέφανος» που ανήκει στον Στεφανίδη  Γιώργο – Χρήστο  από το 1ο Γενικό Λύκειο Σταυρούπολης.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Δια χειρός επιμονής» με το ψευδώνυμο «Ντάλια» που ανήκει στη Μαρία Θεοχάρη  από το 2ο Γενικό Λύκειο Κατερίνης  που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Ανέσπερο φως» με το ψευδώνυμο «Χαρταετό» που ανήκει στον Δημήτριο Χαραλαμπόπουλο  από το 2ο Γενικό Λύκειο  Ν. Ηρακλείου   Αττικής.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο ποίημα με τίτλο «Οι τελευταίες θαλάσσιες ψυχές» με το ψευδώνυμο «Ατλαντίς» που ανήκει στη Μητσοπούλου Ευδοκία  από το 1ο Γενικό Λύκειο  Φλώρινας που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Ικεσία» με το ψευδώνυμο «Ίρις» που ανήκει στη Μαρία – Νεφέλη  Μαρκοπουλιώτου  από το 3ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Αττικής.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Ηδύποτο Δηλητήριο» με το ψευδώνυμο «Πεμπτουσία» που ανήκει στη Μαρία Αλεξοπούλου από το 3ο Γενικό Λύκειο Πατρών που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Ηλέκτρα» με το ψευδώνυμο «Ατλαντίς» που ανήκει στη Θωμαΐδα – Ανθή Μανιού  από το 1ο  Γενικό Λύκειο Γλυφάδας.

 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νικόλας  Κακαϊδής,  Λεμονιά Αντ. Μπαστιάνου,   Χρύσα Πούλου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Πορευθέντες…» με το ψευδώνυμο «Φερνάζης» που ανήκει στον Χρήστο Τσαγκάρη από το  Ζάννειο Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Πειραιά.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Το κυνήγι του λύκου» με το ψευδώνυμο «Ορέστης» που ανήκει στον Γεράσιμο Σιώκο από τα Εκπαιδευτήρια «Δούκα» .

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Από καρδιάς…» με το ψευδώνυμο «Λυδία» που ανήκει στην Ραφαηλία – Παναγιώτα Πατρέλη  από το Λύκειο Αμαρύνθου Ευβοίας. .

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Στέφανος και Σμαράγδα» με το ψευδώνυμο «Πολύμνια» που ανήκει στην  Νάντια Μπατζιάκα από το 1ο Γενικό Λύκειο Βόλου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Η Ναυμαχία της Ναυπάκτου» με το ψευδώνυμο «Αλάσκα» που ανήκει στην Ιωάννα Κουγιάνου από τα Εκπαιδευτήρια «Πάνου» .

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Μια μουσουλμάνα ανάμεσα σας» με το ψευδώνυμο «Ρόζα» που ανήκει στην Εφραιμία – Ελένη Αθανασοπούλου από το 1ο Γενικό Λύκειο Ερέτριας  που ισοβαθμεί με το διήγημα με τίτλο «Στο κελί των γραμμάτων» με το ψευδώνυμο «Το σαλιγκάρι» που ανήκει στην Αικατερίνη Ταβλωδαράκη από το 1ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου.

 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ

Κριτική Επιτροπή: Λεωνίδας   Χαζίρογλου, Μαριάνθη Αναστασιάδου,  Αγγελική Μελίτσα

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Ascension» με το ψευδώνυμο «Ζόφος» που ανήκει στον Νικόλαο – Παντελεήμονα Ξύδη από  το 1ο Γενικό Λύκειο Γλυφάδας.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «The Bard…..» με το ψευδώνυμο «Νέστορας» που ανήκει στον Χρήστο Τσαγκάρη  από  το  Ζάννειο Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Πειραιά.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «A beautiful story» με το ψευδώνυμο «Missing Angels’ Freedom» που ανήκει στην Κωνσταντίνα Καπουργιαννίδου από  το  3ο Γενικό Λύκειο Πολίχνης.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,. στο ποίημα με τίτλο « The Tale of the deceased King» με το ψευδώνυμο «Νεφέλη» που ανήκει στην Αρετή Ζούλια   από  το Ζάννειο Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Πειραιά.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «A sonnet on the theme of Romeo and Juliet» με το ψευδώνυμο «Σπένσερ» που ανήκει στην Οκτωβριανή – Αγγελική Κότσιρα από  το από  το Ζάννειο Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Πειραιά.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «dream and illusions» με το ψευδώνυμο «Φιλωνίδα Στεφάνου» που ανήκει στην Στεφανία  Παρασχά  από  το Μουσικό Σχολείο Βόλου.

 

  Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                 Ο   ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 

                 ΛΕΥΤΕΡΗΣ Β. ΤΖΟΚΑΣ                               ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΦΟΡΛΙΔΑΣ

 

 

Αποτελέσματα Μουσικών Διαγωνισμών έτους 2014

ΠΡΑΚΤΙΚΟ

Της  Κριτικής Επιτροπής  του  1ου Πανελλήνιου Μουσικού Διαγωνισμού Μελοποίησης Ποίησης, Ενορχήστρωσης και Μουσικής για Ταινία (Soundtrackτης Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών έτους 2014

Η Κριτική  Επιτροπή,   αποτελούμενη από τον Πρόεδρο κ.   Νίκο Χριστοδουλή, μαέστρο- συνθέτη – μέλος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, εισηγητή τον κ. Αλέξανδρο Καψοκαβάδη, εκπαιδευτικό – μουσικό και μέλη τους/ τις Αναστασία Γεωργάκη, επίκουρη καθηγήτρια στο τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, κ. Γεώργιο Νιάρχο, μαέστρο – συνθέτη, κ. Μάρα Θρασυβουλίδου, υψίφωνο Λυρικής, κ. Ευάγγελο Κοκκόρη, συνθέτη -  καλλιτεχνικό διευθυντή του Ωδείου «Φίλιππος Νάκας», κ. Γιάννη Άννινο, συνθέτη εκπαιδευτικό του ωδείου «Φίλιππος Νάκας», κ. Θαλή Τριανταφύλλου, συνθέτη, κ. Γιάννη Λαζαρίδη, συνθέτη, κ. Έφη Ζαϊτίδου, εκπαιδευτικό – μουσικό και κ. Κώστα Καραγιάννη, εκπαιδευτικό – μουσικό, ύστερα από την ατομική ακρόαση και αξιολόγηση  των υποβληθέντων  προς κρίση μουσικών   έργων  μελοποίησης  ποίησης, ενορχήστρωσης και μουσικής για ταινία (soundtrack),   που δημιουργήθηκαν  από εφήβους, μαθητές  Γυμνασίου και Λυκείου, συνεδρίασε  κατόπιν προσκλήσεως του Προέδρου της   μαέστρου  Νίκου Χριστοδουλή  μέλους της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, τη Δευτέρα  26  Ιανουαρίου  2014 και ώρα 12:00 π. μ.  στη  Στέγη της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών (Ζωοδόχου Πηγής 2-4,  β΄ όροφος) για την εξαγωγή των αποτελεσμάτων και αποφάσισαν τα ακόλουθα:

 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  MEΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Γεώργιος Νιάρχος, Μάρα Θρασυβουλίδου, Θαλής Τριανταφύλλου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Αγάπη  και ειρήνη»  σε ποίηση  Ζαχαρούλας Γαϊτανάκη και Κυθραιώτη Κυπριανού που ανήκει στους Γκούθα Γιώργο, Γιούσι Κριστιάν  και Ελισάβετ Παπαθανασίου  από το Ελληνογαλλικό Κολέγιο Δελασάλ Πεύκων Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Frozen night» σε ποίηση  Παναγιώτη Φωτακίδη, Δήμητρας Παπαδοπούλου, Αθηνάς Παληκαρίδου και Ελισάβετ Κασαπίδου που ανήκει στη Δήμητρα Παπαδοπούλου  από το 11ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης,   που ισοβαθμεί με στο έργο  με τίτλο «Να είσαι σπάνια» που ανήκει στους/στις Αντωνέλλη Βασίλειο, Λάμπρου Κωνσταντίνο και   Μαδεμλή Κωνσταντίνα  από το Γυμνάσιο Λιμένα Θάσου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Μαγικά μονοπάτια»  σε ποίηση Δημήτρη Αβούρη που ανήκει στους     Ιάσονα Λόξα  και  Παναγιώτη Λόξα από το  Μουσικό Σχολείο Ζακύνθου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Νέα τροχιά»  σε ποίηση Δημήτρη Σαντοριναίου που ανήκει στον    Δημήτρη  Σαντοριναίο από το Γυμνάσιο  Ελληνική Παιδεία Ηρακλείου που ισοβαθμεί  με το έργο με τίτλο «Έτσι πολύ ατένισα» σε ποίηση Κωνσταντίνου Καβάφη  που ανήκει στις Μαρία Αγγελοπούλου και Μαρία Κοϊμτζόγλου από το  Αρσάκειο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Σ’ αγαπώ»  σε ποίηση Κωστή Παλαμά που ανήκει στον  Τζέλο Βαγγέλη από  1ο Γυμνάσιο Εχεδώρου Ν. Θεσσαλονίκης.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο έργο  με τίτλο «Δρόμοι Ελευθερίας» που ανήκει στην Κουσίδη  Δέσποινα   από το 3ο Γυμνάσιο Γλυφάδας.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  MEΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Αλέξανδρος Καψοκαβάδης, Ευάγγελος  Κοκκόρης, Γιάννης  Άννινος

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Πάρε τη θλίψη» που ανήκει στον Δημήτρη Θωμόπουλο από το  3ο ΓΕΛ Ζωγράφου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Ιθάκη» σε ποίηση Κωνσταντίνου Καβάφη  που ανήκει στην Πούλιου Πολυξένη από το  Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης,  που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Σημειώσεις ενός φωτεινού διαλείμματος» σε ποίηση  Κούλας  Αδάλολου    που ανήκει στον Λαζαρίδη Παναγιώτη από το  Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Αν έρθεις»  σε ποίηση συμμαθητών των  συνθετών   που ανήκει στους  Πέτρο Αυγερινό και Πέτρο Δεληγιάννη  από τα  Εκπαιδευτήρια Δούκα.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Διακοπή»  σε  ποίηση Κωνσταντίνου Καβάφη που ανήκει στον Αλεξανδρίδη  Οδυσσέα από το  Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Σκοτεινό τρυγόνι»  σε ποίηση Αλέξανδρου  Παπαδιαμάντη που ανήκει στον   Δημήτριο Ράμμο από το   1ο ΓΕΛ Γρεβενών και ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Όλα η καρδιά τα μπορεί»   σε ποίηση Ντέπυ Χατζηκαμπάνη  που ανήκει στους μαθητές της ορχήστρας  του Μουσικού Σχολείου Μυτιλήνης. 

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο έργο  με τίτλο «Το όνειρό μας»  σε ποίηση της συνθέτριας που ανήκει στην  Σίσσυ Τσαπάρα από το  Πρότυπο Πειραματικό  ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Ν. Σμύρνης.

 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Αναστασία Γεωργάκη, Έφη Ζαϊτίδου, Θαλής Τριανταφύλλου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Αγάπη  και ειρήνη»  σε ποίηση Ζαχαρούλας Γαϊτανάκη και Κυθραιώτη Κυπριανού που ανήκει στους  Γκούθα Γιώργο, Γιούσι Κριστιάν  και Ελισάβετ Παπαθανασίου  από το Ελληνογαλλικό Κολέγιο Δελασάλ Πεύκων Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Φωνάζει ο κλέφτης» που ανήκει στους Σταματίου Στέργιο, Παντερή Νίκη, Μυρωνίδη Νίκο, Μπραβάκη Νίκη, Νίκογλου Έλενα, Παπαδοπούλου Ελπίδα, Βόκα Αριστοτέλη,  Σαπουντζή Βάϊα, Μυρωνίδου Ελευθερία, Παπαδοπούλου Αγγελική, Πετρακάκη Αυγούστα, Αγγελίδου Θεοδώρα και Γιαπανζή Φωτεινή  από το 1ο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης,  που ισοβαθμεί με το  έργο με τίτλο «Chaged life» που ανήκει στον Κουτσουγιάννη Κωνσταντίνο από το Μουσικό Σχολείο  Λάρισας.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Frozen Night» που ανήκει στη Δήμητρα Παπαδοπούλου από το 11ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Μαγικά μονοπάτια» που ανήκει στους Ιάσονα  Λόξα και Παναγιώτη Λόξα από το  Μουσικό Σχολείο Ζακύνθου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Καλινίφτα» που ανήκει στους μαθητές της χορωδία και της ορχήστρας  του Γυμνασίου Πολυκάστρου.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Να είσαι σπάνια» που ανήκει στους/στις Αντωνέλλη Βασίλειο, Λάμπρου Κωνσταντίνο και Μαδεμλή Κωνσταντίνα από το  Γυμνάσιο Λιμένα Θάσου.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ  ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Κώστας Καραγιάννης, Ευάγγελος  Κοκκόρης,  Γιάννης Άννινος

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Air Beat» που ανήκει στον Ηλία Παλαπέλα  από το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Πάρε τη θλίψη» που ανήκει στον Δημήτρη Θωμόπουλο  από το 3ο ΓΕΛ Ζωγράφου, που ισοβαθμεί με το έργο  με τίτλο «Fare spirit» που ανήκει στον  Στέφανος Μπιλιούση από το 3ο ΓΕΛ Ευόσμου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Αν έρθεις» που ανήκει στους Πέτρο  Αυγερινό, Πέτρο Δεληγιάννης και Αριάδνη Θυφρονίτου από τα  Εκπαιδευτήρια Δούκα,   που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Οβερτούρα» για  το μιούζικαλ ΕΛΕΝΗ του Ευριπίδη που ανήκει στον Καλπακτσίδη Ελευθέριο από το 1ο ΓΕΛ Ωραιόκαστρου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Διακοπή» που ανήκει στον  Αλεξανδρίδη Οδυσσέα,  από το  Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Σημειώσεις ενός φωτεινού διαλείμματος» που ανήκει στον   Λαζαρίδη Παναγιώτη από το  Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Η πορεία» που ανήκει στον Νικόλαο Σπηλιόπουλο  από το  2ο ΓΕΛ Αιγίου, που ισοβαθμεί με στο έργο  με τίτλο «Τόπος λευκός – White lands» που ανήκει στον   Ευριπίδη Πούλιο από το  Π. Π.  ΓΕΛ  Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Θαλής Τριανταφύλλου, Γιάννης Λαζαρίδης

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Chaged life» που ανήκει στον Κουτσουγιάννη Κωνσταντίνο από το Μουσικό Σχολείο  Λάρισας.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Frozen Night» που ανήκει στη  Δήμητρα Παπαδοπούλου από το  11ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Match Point Soundtrack» που ανήκει στον Αντώνη  Καπετάνο από τα Εκπαιδευτήρια Βασιλειάδη.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Αναγέννηση» που ανήκει στον Αχιλλέα  Καμίτση από το  Γυμνάσιο Πάτμου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Γ. Μανάκος » που ανήκει στον Γεώργιο  Μανάκο από τα Εκπαιδευτήρια «Αθηνά».

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Θαλής Τριανταφύλλου, Γιάννης Λαζαρίδης

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Να αδράξεις την ευτυχία» που ανήκει στον Μιχαήλ Βελισάρη από το Αρσάκειο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Air Beat» που ανήκει στον Ηλία Παλαπέλα  από το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Τόπος λευκός – White lands» που ανήκει στον  Ευριπίδη  Πούλιο από το  Π. Π.  ΓΕΛ Πανεπιστημίου Μακεδονίας, που  ισοβαθμεί με στο έργο  με τίτλο «Fare spirit» που ανήκει στον  Στέφανο  Μπιλιούση από το  3ο ΓΕΛ Ευόσμου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Sleeping waters» που ανήκει στον Θεόδωρο Μπεχλιβάνη  από το  Π. Π.  ΓΕΛ  Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Good for nothing» που ανήκει στον  Παύλο  Νίνη  από το 3ο ΓΕΛ Ζωγράφου και που ισοβαθμεί με στο έργο  με τίτλο «Αριστειάδης» που ανήκει στον Αριστειάδη Γεώργιο από το 1ο ΓΕΛ Μενεμένης.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο έργο  με τίτλο «Η πορεία» που ανήκει στον Νικόλαο  Σπηλιόπουλο  από   το   2ο   ΓΕΛ  Αιγίου   που   ισοβαθμεί  με  το έργο   με  τίτλο «The march of the snowmen» που ανήκει στον Ραφαήλ Κετσετσίδη από τα  Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη. 

Έχοντας την πεποίθηση ότι φέραμε εις  πέρας την αποστολή μας με ευσυνειδησία και δικαιοκρισία, εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια σε όλους όσους έλαβαν μέρος στον 1ο Πανελλήνιο Μουσικό Διαγωνισμό Μελοποίησης Ποίησης, Ενορχήστρωσης και Μουσικής για Ταινία (Soundtrack)  για Εφήβους μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών   έτους 2014.  Ως Κριτική Επιτροπή δεν διεκδικούμε  το έπαθλο του αλάθητου. Προσπαθήσαμε με  όλες μας τις δυνάμεις να έχουμε τη δικαιότερη δυνατή κρίση. Σας συγχαίρουμε για άλλη μια φορά όλους σας και σας ευχόμαστε συνέχιση και δυνάμωμα της δημιουργικής σας εργασίας.

Αθήνα,  26 Ιανουαρίου  2015

 

 Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ  ΤΗΣ  ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΗΣ

          Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                 Ο   ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 

    ΛΕΥΤΕΡΗΣ Β. ΤΖΟΚΑΣ                            ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΦΟΡΛΙΔΑΣ

 

 

Αρχεία