Το αρχαιότερο Ελληνικό λογοτεχνικό σωματείο – Έτος ιδρύσεως 1930
  
Επόμενη εκδήλωση
Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών σας εύχεται Καλό Καλοκαίρι !

Daily Archives: 02/02/2017

Βράβευση παιδιών και εφήβων που διακρίθηκαν στον Μουσικό Διαγωνισμό σχολικού έτους 2016-2017

Παρουσίαση1

logo_opanda_dhmou

 

 

 

Την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2017 και ώρα 18:30,   στην αίθουσα Θεάτρου του Πολυχώρου «Άννα και Μαρία Καλουτά» (Τιμοκρέοντος 6Α, Ν. Κόσμος – Χάρτης),  θα πραγματοποιηθεί η απονομή των Βραβείων  στους μαθητές και τις μαθήτριες Δημοτικών,  Γυμνασίων και Λυκείων,  από  Ελλάδα και Κύπρο,  που διακρίθηκαν στον 2ο Πανελλήνιο και Παγκύπριο Μουσικό Διαγωνισμό Μελοποίησης Ποίησης, Ενορχήστρωσης και Μουσικής για Ταινία σχολικού έτους 2016-2017.Η Κριτική  Επιτροπή που ανέλαβε και ολοκλήρωσε με επιτυχία  το δύσκολο έργο της αξιολόγησης των μαθητικών έργων  αποτελείται  από τους/τις:

  1. Νίκο Χριστοδουλή – Μαέστρο Συνθέτη, Πρόεδρο
  2. Γιάννη Φίνα – Μουσικά Σύνολα Ε.Ρ.Τ.
  3. Τάκη Φίνα – Μουσικά Σύνολα Ε.Ρ.Τ.
  4. Θαλή Τριανταφύλλου – Συνθέτη
  5. Αλέξανδρο Καψοκαβάδη – Εκπαιδευτικό Μουσικής, Συνθέτη
  6. Άννα Καπόνε – Πάπας – Εκπαιδευτικό Μουσικής
  7. Νικόλαο  Καζαμία – Εκπαιδευτικό Μουσικής
  8. Αριστοτέλη Φέστα – ταλαντούχο απόφοιτο του Μουσικού Σχολείου Αλίμου, φοιτητή του Τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ

Οι απονομές των τιμητικών διακρίσεων θα εναλλάσσονται με μουσικά διαλείμματα.   Ταλαντούχα παιδιά και έφηβοι, μέλη της Κριτικής Επιτροπής και ο τραγουδοποιός Γιάννης  Νικολάου θα μας ταξιδέψουν στα μαγικά μονοπάτια της μουσικής τέχνης.   Στην τελετή  θα παραστεί και ο Μαέστρος – Μουσικοσυνθέτης κ. Μίμης Πλέσσας, στον οποίο θα απονεμηθεί, από την Ένωση  η Ανώτερη Πνευματική Διάκριση που είναι το Χρυσό Μετάλλιο Πνευματικής Αξίας Α΄ Τάξεως μετά Διπλώματος, κατά την έναρξη της τελετής.

Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών είναι το αρχαιότερο ελληνικό λογοτεχνικό σωματείο. Ιδρύθηκε το 1930 και δραστηριοποιείται στο χώρο του πολιτισμού με λογοτεχνικούς διαγωνισμούς, διοργάνωση θεατρικών παραστάσεων και μουσικών εκδηλώσεων, βιβλιοπαρουσιάσεις, διαλέξεις, κ.  ά. Επίσης στέκεται δίπλα στα παιδιά και τους εφήβους με επισκέψεις μελών της  σε σχολεία και υποστήριξη εργαστηρίων Δημιουργικής Γραφής αλλά και με τη διοργάνωση των λογοτεχνικών και μουσικών διαγωνισμών για παιδιά και εφήβους.

Οι μαθητές/τριες που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό είναι οι:

  1. Έντμοντ  Κόνα, (Μελοποίηση – Ενορχήστρωση, 90ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών),
  2. Αχιλλέας Δρακωτός (Μελοποίηση,  Εκπαιδευτήρια   «Ν. Μπακογιάννη» -Λάρισα)
  3. Γιώργος  Μιχαηλίδης (Μελοποίηση – Ενορχήστρωση, Αμερικανική  Ακαδημία Λάρνακας)
  4. Αλέξης Χαραλάμπους  (Μελοποίηση – Ενορχήστρωση,  Γυμνάσιο   Αγίας  Βαρβάρας, Κάτω  Πολεμιδιών, Λεμεσού)
  5. Νίκη Μποζίκη (Ενορχήστρωση -Μουσική για ταινία,   Γυμνάσιο Λιαπάδων  Κέρκυρας)
  6. Ανδρέας  Παπακωνσταντίνου   (Ενορχήστρωση -Μουσική για ταινία,   Γυμνάσιο Πρίνου  Θάσου)
  7.  Ανδρόνικος  Μαλτέζος  (Ενορχήστρωση, 2ο Γυμνάσιο  Μεταμόρφωσης)
  8. Δημήτριος   Παναγιωτόπουλος (Ενορχήστρωση, 2ο Γυμνάσιο  Μεταμόρφωσης)
  9. Γεώργιος Παπαγιαννακόπουλος  (Ενορχήστρωση -Μουσική για ταινία,   Γυμνάσιο Ανδραβίδας)
  10. Γεώργιος  Μανάκος (Μουσική για ταινία -  Εκπαιδευτήρια Τρικάλων «Αθηνά»)
  11. Ιάσωνας  Ζαφειρόπουλος (Μουσική για ταινία 2ο  Γυμνάσιο  Παιανίας)
  12. Κωνσταντίνα Γ.  Κατσαφάνα, (Μουσική για ταινία,   3ο Γυμνάσιο Σπάρτης)
  13. Σοφία Αλεξάνδρου (Μελοποίηση – Ενορχήστρωση – Μουσική για Ταινία, Γενικό  Λύκειο  Παπάγου)
  14. Αθανάσιος  Παπαδημητρίου, (Μελοποίηση , Μουσικό  Σχολείο Θεσσαλονίκης)
  15. Βάιος  Κουκουλέτσος,  Αναστάσης  Τσιακμάκης, Κωνσταντίνα – Όλγα Κωτούλα, Νικόλαος Παππάς,  Παρασκευή Γρηγορίου,  Δήμητρα Κωστίκα και Χρυσοβαλάντια Δρούγκα  (Μελοποίηση – Ενορχήστρωση, Μουσικό  Σχολείο Τρικάλων)
  16. Μαρία Γιατράκη (Μελοποίηση – Μουσική για Ταινία,  Μουσικό Σχολείο Ηρακλείου Κρήτης)
  17. Σοφιανός  Παπαευθυμίου  (Μελοποίηση – Ενορχήστρωση,  5ο Γενικό  Λύκειο Τρικάλων)
  18. Αντωνέλλης  Βασίλειος, Ευαγγελίδη Θεοδώρα, Ζωπίδου Μαλαματένια -  Αικατερίνη, Μαδεμλή Κωνσταντίνα (Μελοποίηση – Ενορχήστρωση – Μουσική για Ταινία  - Γενικό Λύκειο   Λιμένα Θάσου)
  19. Καλλιόπη Ζάχαρη ((Μελοποίηση – Ενορχήστρωση,  8ο Γενικό  Λύκειο   Ηρακλείου  Κρήτης)
  20. Αυγέρου Μαρία, Οικονομίδου Αθηνά, Βαλμά Ισμήνη -  Σωτηρία, Βαλουξή Αλκυόνη -  Γαρυφαλιά, Ζήση Δήμητρα,  Σακκούλη Δέσποινα – Βασιλική, Παπαμήτρου Ελεωνόρα, Αναστασοπούλου Ιωάννα, Καλλέ Μυρσίνη, Λιάτσος Αλέξανδρος, Τούμπλαρης Γεώργιος, Κωνσταντινοπούλου  Μιχαηλία, Παπαλεξάτου Ανθή (Μελοποίηση,  1ο Γενικό  Λύκειο   Πατρών)
  21. Μιχάλης  Πιερής (Ενορχήστρωση -Μουσική για ταινία,  «Χenion High School»   Παραλιμνίου Κύπρου)
  22. Νικόλαος  Σπηλιόπουλος  (Ενορχήστρωση -Μουσική για ταινία,  2ο  Γενικό  Λύκειο  Αιγίου)
  23. Δήμητρα Παπαδοπούλου (Ενορχήστρωση -Μουσική για ταινία, Μουσικό  Σχολείο Θεσσαλονίκης)
  24. Θεόδωρος  Ζερβούλιας (  Ενορχήστρωση –  Μουσική για Ταινία,  Μουσικό   Σχολείο  Σπάρτης)
  25. Θωμάς  Σπαρτινός (Μουσική για ταινία,  2ο  Γενικό  Λύκειο  Ναυπλίου)

Ειδικά Βραβεία για τη συμμετοχή τους στην εκτέλεση έργων μελοποιημένων και ενορχηστρωμένων από εκπαιδευτικούς θα δοθούν στους μαθητές και τις μαθήτριες χορωδίας και της ορχήστρας του Ιδιωτικού Δημοτικού Σχολείου και Γυμνασίου  «Ι. Μ. ΔΕΛΑΣΑΛ και στους μαθητές της χορωδίας του  Εργαστηρίου  Ειδικής επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης  Πτολεμαΐδας  Καρατέρπο Δημήτρη, Χαζαρίδη  Βασίλη, Αμαραντίδη  Κωνσταντίνο, Πολιτίδη Χρήστο και  Πασχάλη  Χρήστο.

Η τελετή   θα πραγματοποιηθεί  με την υποστήριξη του ΟΠΑΝΔΑ και του Δήμου Αθηναίων.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Αρχεία