Το αρχαιότερο Ελληνικό λογοτεχνικό σωματείο – Έτος ιδρύσεως 1930
  
Επόμενη εκδήλωση
Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών σας εύχεται Καλό Καλοκαίρι !

Daily Archives: 24/02/2018

Αποτελέσματα Μουσικού Διαγωνισμού Μελοποίησης Ποίησης, Ενορχήστρωσης και Μουσικής για Ταινία σχολικού έτους 2017-2018

Η Κριτική Επιτροπή, αποτελούμενη από τον Πρόεδρο κ. Νίκο Χριστοδουλή, μαέστρο-συνθέτη–μέλος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών  και τα  μέλη κ. Κυριάκο Τσολάκη – καθηγητή Θεωρητικών του Ωδείου Αθηνών, κ. Ειρήνη Τσολάκη – καθηγήτρια Πιάνου, κ. Γεωργία Τσολάκη – καθηγήτρια Βιολιού, κ. Φρίξο – Διονύσιο Μόρτζο – Πιανίστα ΕΛΣ, κ. Νικόλαο Καζαμία – εκπαιδευτικό  Μουσικής, κ. Θαλή Τριανταφύλλου-συνθέτη, κ. Ιωάννη Καλογεράκη  εκπαιδευτικό Μουσικής, κ. Άννα Καπόνε – Πάπας – εκπαιδευτικό Φωνητικής- Μουσικής και κ. Σταύρο Τζιτάνο – μουσικό,  ύστερα από την ατομική ακρόαση και αξιολόγηση  των υποβληθέντων προς κρίση μουσικών έργων  Μελοποίησης  Ποίησης, Ενορχήστρωσης και Μουσικής για ταινία (soundtrack), που δημιουργήθηκαν μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, συνεδρίασε  κατόπιν προσκλήσεως του Προέδρου της  μαέστρου κ. Νίκου Χριστοδουλή  μέλους της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, την Τετάρτη  24 Ιανουαρίου  2018  για την εξαγωγή των αποτελεσμάτων και αποφάσισαν τα ακόλουθα:

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΑ  ΕΡΓΑ  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1. Σαρωνικός - 1ο  Βραβείο Μελοποίησης  και  1ο Βραβείο  Ενορχήστρωσης 

Το έργο  ανήκει  στους/στις: Νικόλαο Δρίτσα, Νικόλαο  Καϊμενάκη, Γεώργιο Μαλτέζη, Ιούλιο Μπρέγκο,  Ελένη Ντελέζου, Βασιλική – Ευαγγελία Πανάγου, Θεοδώρα Παρίση, Παντελή Πετρόπουλο, Κυριάκο Ρέτζεκα,  Νικόλαο Ρετίκα, Αθηνά Σαρακανίδου, Βασιλική Σκεπαρνιά, Αχμάντ Φαχέλ, Λαμπρινή Φραγκίσκου, Δανάη Χάλαρη, Παναγιώτη Ψαλτήρα, Αναστασία Ανδρικοπούλου,  Μαρία – Ελένη Αρχοντάκη, Δημήτρη Βέτσικα, Γεώργιο Βλασίου, Βαρβάρα Δρίτσα, Ευαγγελία Ευαγγέλου, Μικαέλα Ηλιάδη, Κορνηλία – Ελένη  Κατσικάρου, Καλλιόπη-Αναστασία Κελμπερίδη, Ευθυμία Κεχαγιά, Βασίλειο Κουτρουμάνη, Παναγιώτα Μακρή, Άγγελο – Ταξιάρχη  Μελά, Ελένη -  Άννα – Μαρία Σιακαβάρα, Ιωάννη Φουρναράκη και Οδυσσέα Σιδεροκαστρίτη, μαθητές και μαθήτριες των  Εκπαιδευτηρίων  «Παιδαγωγική».

2. Rain – 1o  Βραβείο Μουσικής  για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Σπύρο  Κυπριώτη μαθητή Δημοτικού Σχολείου «Ροδίων Παιδεία».

3. O Γλάρος – 2o Βραβείο Μελοποίησης

Το έργο ανήκει  στους/στις: Χρυσάνθη Αναργύρου, Αγγελική –Τσαμπίκα Ανδρίκου, Δήμητρα Ασπρή, Μαρκέλλα Βαγιανάκη, Σοφία Δεμερτζή, Σοφία Δημητριάδου, Κωνσταντίνα Διακογιάννη, Χριστίνα Διακοτσαμπή, Μιχαήλ-Άγγελο Ζαφείρη, Καλογιάνα Ζλάτεβα, Εμμανουέλλα Καλαφάτη, Ελευθέριο Κατινιάρη, Ουρανία–Σωτηρία Κουρούπα, Αντώνιο Μαρίνο, Λαμπρινή Μαρίνου, Άγγελο Μπολάνο, Πετρακίδη Γεώργιο, Πετρακίδη Μιχαήλ – Άγγελο, Μπεσιέ Ρακίπαϊ, Σταματία Σαββίδη, Αλεξάνδρα – Αναστασία Σαββιού, Άγγελο Σαΐτη, Αριάδη-Ντιάνα – Λουίζε Στεφάνου, Βασίλειο Σφιάτκο, Ελευθερία-Νεφέλη Τζανουδάκη, Μαρία – Φρανς Φαλτσέτα, Αλεξάνδρα Φελεκίδου και  Αναστασία Φραγκούλη, μαθητές και μαθήτριες του  3ου Δημοτικού  Σχολείου Ρόδου.

4. Το τρυγόνι – 2ο Βραβείο Ενορχήστρωσης  και  1ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στις  Βασιλική- Αναστασία Γιαννακοπούλου, Βασιλική Ηλιάδου Βασιλική Κωστοπούλου  και Αφροδίτη  Πετρίδου μαθήτριες του  4ου  Δημοτικού Σχολείου Ξάνθης.

5. Στο διαδίκτυο - 2o Βραβείο  Μουσικής για Ταινία και 3ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στις Θάνια Κάιντα και Κατερίνα Μητρούση  μαθήτριες  του  Δημοτικού  Σχολείου Ελληνογαλλικής Σχολής Ουρσουλινών.

Ερμηνεύουν: Αδάμη Δανάη-Κωνσταντίνα, Αδάμης Αναστάσιος, Αναγνωστοπούλου-Πηγαδιώτη Ελένη, Αποστολίδου Άρτεμις, Γκούμα Σόνια-Μαρία, Δελαβόγια Κλειώ-Χριστίνα, Κάιντα Θάνια, Καρέτσα Σταυρούλα, Καριπίδη Ηλιάνα, Κοτίνης Ιάσων, Μανδηλιώτη Ιωάννα, Μητρούση Κατερίνα, Νικολάου-Δημητρίου Αλέξιος-Ιωάννης, Παδουβάς Μάριος, Παϊτα Αθηνά, Παπαδούλης Ευάγγελος, Παπαρίδη Μαρκέλλα, Παρζακωνη Φωτεινή Μαρία, Πεταβατζη Μαρία-Ελένη, Πολυδώρου Ελένη-Φιλοθέη, Ριτενάουερ Ρωμανός-Κωνσταντίνος, Σακοπούλου Αλίκη, Τζουμάνης Φώτιος, Χαλδαίου Βασιλική-Εριέττα, Χατζηγεώργη Πηνελόπη, Χατζηπαναγιώτου Αλεξάνδρα, Χριστοδούλου Δημήτριος.

6. Οι θεατρίνοι - 3o Βραβείο Μελοποίησης  

Το έργο  ανήκει στους/στις: Ιωάννη – Θεόδωρο Διαμάντο, Κωνσταντίνο  Θολιώτη, Ελένη-Μαρία Λιάνου, Δέσποινα Ρίζου, Βασίλειο – Ταξιάρχη Σιμόπουλο, Κων/νο Σωτηρίου, Αθανάσιο Τσεκούρα,  Αικατερίνη Τσούμαρη,  Εφραίμ Τσοχατζή, Χρήστο Φριλίγκο,  Φαίδρα Χριστοδουλάκη  και Εμμανουέλα  Ζέμα  μαθητές και μαθήτριες του 4ου  Δημοτικού  Σχολείου  Λάρισας.

7.  Οι σύμμαχοι – 3ο  Βραβείο ενορχήστρωσης,  3o Βραβείο  Μουσικής για Ταινία,  3ος  Έπαινος Μελοποίησης

Το έργο  ανήκει στην  Μιράντα Γουρδουπάρη  και στην εκτέλεσή του συμμετέχουν οι Κατερίνα Βουδούρη και  Ειρήνη Κατσώνη μαθήτριες του Δημοτικού  Σχολείου Ελληνογαλλικής Σχολής Ουρσουλινών.

8. Πού ’ναι πιο καλά -  1ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο  ανήκει στους: Κωνσταντίνο  Κώσση, Παναγιώτη   Κονιδάρη  και Ευστάθιο  Κοντό και στην ερμηνεία του συμμετέχουν οι Αγγελική Βούλα,  Αικατερίνη Γιαννίκου και  Αρμελίνα Χισενάι  μαθητές και μαθήτριες του 162ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών.

9. Ύμνος της ζωής  -   2ος Έπαινος  Μελοποίησης  

Το έργο ανήκει στους Αλέξανδρο Αλαφογιάννη, Γεώργιο Ανδρεόπουλο, Κωνσταντίνο Θανασά, Παναγιώτη Μάντζιο και Σπαθή Ευάγγελο μαθητές του Δημοτικού Σχολείου των  Εκπαιδευτηρίων  «Αναγέννηση» στην  Πάτρα.

Απαγγελία: Ελπίδα  Καραχάλιου

Τραγούδησαν οι : Γεωργία  Καρκούλια, Γεωργία Κολλιοπούλου , Αρσινόη Μαρλαφέκα,   Μαριλένα  Παγούρα  και Λαζανά Βαρβάρα

10.  Η κυρά στο παζάρι -  2ος Έπαινος   Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στην Γαλατεία Μαθιουδάκη, μαθήτρια  του Δημοτικού  Σχολείου  Κοκκίνη Χάνι Ηρακλείου Κρήτης.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΑ ΕΡΓΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1. Κύπρος Νησί Αγαπημένο - 1o Βραβείο μελοποίησης, 1ο Βραβείο Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Κλεάνθη Σάββα  μαθητή  του Γυμνασίου  Αποστόλου Αντρέα  Έμπας  Πάφου.

2. Τελευταίο ταξίδι - 2o Βραβείο  Μελοποίησης

Το έργο  ανήκει στους/στις  Αθανάσιο  Αγάκο, Αλεξάνδρα Αγραφιώτη, Βασίλη Βαλάση, Γεώργιο Βρύσσα,  Αθανασία Γιακουβή, Αικατερίνη Γκουτζουρέλα, Δήμητρα Ζαχαριάδη, Αθανάσιο Καλαμαρά,  Δήμητρα Κουρδή,  Βικτώρια Μακρή,  Νικόλαο Μπαρτζιώλα, Δέσποινα Μπατρακούλη, Μαρία – Ραφαηλία Μπίλλη, Μαριάντα Νάνου,    Ελεάνα  – Κατερίνα Παπαευαγγέλου,  Ιωάννα – Παρασκευή Σιωπή, Κυβέλη Σπάμου -  Μπάρμπερο και Χρυσή Φαντάνα μαθητές/τριες Γυμνασίου  της Σχολής «Καραβανά».

3.  reflection – 1o  Βραβείο Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει  στον Ευριπίδη Σαμαρά μαθητή του Αρσάκειου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης.

4. Johnny Cash – Hurt  3ο  Βραβείο Ενορχήστρωσης  

και  Redemption – 2o Βραβείο  Μουσικής για Ταινία

Τα έργα ανήκουν στον  Ιάσονα   Ζαφειρόπουλο μαθητή του 2ου Γυμνασίου  Παιανίας.

5. Προσπαθώ σε στίχους Ειρήνης  Κοτσαλή

3o Βραβείο  μελοποίησης,  2ο Βραβείο  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στην  Εριέττα Σαούγκου  μαθήτρια των Εκπαιδευτηρίων  Δούκα.

6. Septetto  - 3o Βραβείο Μουσικής για Ταινία, 1ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Δημήτρη  Παναγιωτόπουλο  μαθητή του Γυμνασίου της Ιονίου Σχολής.

7. Ώρες - 3ο  Βραβείο Ενορχήστρωσης, 1ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο  ανήκει  στους Αχιλλέα  Δρακωτό  και Γεώργιο  Δρακωτό μαθητές των  Εκπαιδευτηρίων Μπακογιάννη

8. Θέλω να κτίσω ένα σπιτάκι  -  2ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στους/στις Μάριο Κατσαβριά, Μαρία Καμπά και  Πεταλά Γεώργιο μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου  Homo  educandus – Αγωγή   Κορίνθο.υ

9. I see fire – 2ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στη  Μαυρέτα Τσιρλιγκάνη και στην  εκτέλεσή του συμμετέχουν οι Ελισάβετ Γιαννικοπούλου, Σοφία Ξουλίδου και Αικατερίνη Χατζηνάκου μαθήτριες του Καλλιτεχνικού  Γυμνασίου    Αμπελοκήπων  Θεσσαλονίκης.

10. Ο Παλιάτσος και ο Ληστής  – 2ος  ΈπαινοςΕνορχήστρωσης

Το έργο ανήκει  στο Μουσικό Σύνολο Γυμνασίου Πολυκάστρου που αποτελείται από τους Πέτρο  Τζερνικούδη, Πετρίνα Καρρά, Ιωάννα Μπάλα, Ισιδώρα Στυφούδη και Ελεονώρα Κατιρτζόγλου

11. Δεν θα δακρύσω πια για σένα  – 3ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στους Ορέστη  Κωστακόπουλο,  Ελευθέριο  Λαζαρίνη και   Σωτήριο Μπλέτσα  μαθητές του 4ου  Γυμνασίου  Αγρινίου.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΑ ΕΡΓΑ ΛΥΚΕΙΟΥ

1. Λυπήσου  - 1ο Βραβείο Μελοποίησης, 1ο Βραβείο Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στους Βάιο Κουκουλέτσο, Αναστάσιο Τσιακμάκη, Φίλιππο Παππά  και στην εκτέλεσή του συμμετέχουν οι Ηλιάνα Νικολάου, Βάιος Κουκουλέτσος, Ροδάνθη Νικάκη, Δήμητρα Κωστίκα, Βλάσης Δούμας, Νικόλαος  Παππάς, Αλέξιος Τύμπας, Φίλιππος Παππάς, Αναστάσιος Τσιακμάκης και Εριέτα Στεφάνου μαθητές κα μαθήτριες  του Μουσικού  Σχολείου Τρικάλων.

2.  Magic Dispersing – Order over Chaos   - 1ο Βραβείο Μουσικής για Ταινία – 2ο Βραβείο Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει   στον   Μιχάλη Πιερή, μαθητή «Χenion High School»   Παραλιμνίου Κύπρου.

 3. Ύμνος και θρήνος για την Κύπρο -  2οΒραβείο  Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στη Μαρία Βαρδάκη μαθήτρια του «Χenion High School»   Παραλιμνίου Κύπρου.

4. Το ασημένιο κύμα των αστεριών -   2ο  Βραβείο Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Θωμά Σπαρτινό μαθητή του  2ου Γενικού Λυκείου  Ναυπλίου.

5.  As long as you love me   σε ποίηση Ελένης Καλέργη - 3ο Βραβείο Μελοποίησης 3ο Βραβείο Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στις Φωτεινή Άγγλου  και Κουφού μαθήτριες των  Εκπαιδευτηρίων  Δούκα.

6.  Νηνεμία  -  3ο  Βραβείο Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στην Άννα – Μαρία Αλεξίου  μαθήτρια του 4ου Γενικού  Λυκείου  Κέρκυρας

7. Παντούμ σε ποίηση  Γεωργίου  Σεφέρη -  1ος Έπαινος Μελοποίησης   1ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Ιάκωβο μαθητή του  Λυκείου  Κοκκινοχωρίων Φώτη Πίττα Αμμοχώστου.

8. Eλευθερία θα φωνάζω -    1ος Έπαινος  Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στην Αγγελική  Καραδαγλή μαθήτρια του Μουσικού Σχολείου Πτολεμαΐδας.

9. Kuro Siwo - 1ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Σπυρίδωνα – Βασίλειο  Κατσούρη μαθητή του 5ου  Γενικού Λυκείου Κέρκυρας

10. The last November - 1ος Έπαινος  Μουσικής για Ταινία, 3ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Γεώργιο  Μανάκο μαθητή των Εκπαιδευτηρίων Τρικάλων «Αθηνά».

11. Birds of far - 2ος Έπαινος Μελοποίησης 3ος Έπαινος  Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει  στη Βάσια Παππά  μαθήτρια του Πρότυπου  Γενικού  Λυκείου Βαρβακείου Σχολής.

12. Take a chance on me -   2ος Έπαινος Ενορχήστρωσης

Το  έργο ανήκει στην Ελένη  Σέρρα   μαθήτρια του Μουσικού  Λυκείου  Αλίμου.

13. Αχ ξενιτιά  μου   -   2ος Έπαινος   Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στον Λάμπρο  Ψωμά   και  Σοφία Μητρογιώργου μαθητή και μαθήτρια  του Μουσικού  Σχολείου  Άρτας.

14. Clouds from the past  -  2ος Έπαινος Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει στη Νεφέλη Βερυκίου  μαθήτρια του Μουσικού  Σχολείου Πρέβεζας. Πιάνο: Σταύρος Πρέντζας.

5. Sunrise -  2ος Έπαινος  Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Γεώργιο  Καρούμπαλο  μαθητή  του  2ου  Γενικού  Λυκείου  Πάτρας.

16. If only it wasn’t  a dream  - 3ος Έπαινος  Ενορχήστρωσης,  2ος Έπαινος  Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Απόστολο  Βερύκιο μαθητή του Μουσικού  Σχολείου Πρέβεζας. Πιάνο: Σταύρος Πρέντζας.

17. You are not alone in the darkness  -  2ος Έπαινος Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Κωνσταντίνο Φωτίου μαθητή του 1ου  Γενικού  Λυκείου Μενεμένης.

18 . What I Never Told You  -  3ος Έπαινος Μελοποίησης

Το έργο ανήκει στη Μαριάννα Βερυκίου μαθήτρια του  2ου  Γενικού  Λυκείου Πρέβεζας.

19.  Τ’  όνειρο  σε ποίηση Αλεξίας Βίκτωρος  - 3ος Έπαινος  μελοποίησης

Το  έργο  ανήκει στην Νίκη Θρούμπαρη και στην  στην εκτέλεσή του συμμετέχουν οι: Στυλιανή Θεμιστοκλέους, Νίκη Θρούμπαρη, Κωνσταντίνος Κοτσαπάς, Αντρέα Φιλίππου, Αλεξία Βίκτωρος και Γιώργος Ευαγγέλου μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου Αρχαγγέλου «Απόστολος Μάρκος» Λευκωσίας.

20. Long Path of Youth   -   3ος Έπαινος Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στην Νίκη Μποζίκη  μαθήτρια του Μουσικού Λυκείου Κέρκυρας.

21. Πέρα Απ’ Τα Μάτια Μου -  3ος Έπαινος Ενορχήστρωσης

Το έργο ανήκει  στην Νίκη Μαρία  Βάρσου μαθήτρια του  1ου  Γενικού  Λυκείου Ελασσόνας.

22. Autumn  – 3ος  Έπαινος Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στον Αντώνη  Σκορδυλάκη  μαθητή του  Γενικού  Λυκείου  Σούδας.

23. The beggining of dreams –  Ειδικό βραβείο Μουσικής για Ταινία

Το έργο ανήκει στην  Χαρίκλεια – Παρασκευή Δαρδιώτη μαθήτρια του  Μουσικού Σχολείου  Ξάνθης.

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΝΟΜΗΣ

Αρχεία