Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών

Το αρχαιότερο Ελληνικό λογοτεχνικό σωματείο – Έτος ιδρύσεως 1930

  

Επόμενη εκδήλωση

Αναβάλλεται προσωρινώς για προληπτικούς λόγους για τον Κορονοϊό η επετειακή εκδήλωση για τα 90 χρόνια από την ίδρυση της Ένωσής μας που επρόκειτο να πραγματοποιηθεί στην αίθουσα της Παλαιάς Βουλής στις 20 Μαρτίου 2020 .

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ & ΕΦΗΒΙΚΟΥ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2018-2019

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Το όνειρό μου» με το ψευδώνυμο «Courtios» που ανήκει στον Γεώργιο- Άγγελο   Τζιγκιτζέλα  από τα Εκπαιδευτήρια Κωστέα – Γείτονα.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο ποίημα με τίτλο «Τα παιδιά της γης» με το ψευδώνυμο «Απόλλωνας» που ανήκει στον  Ιάσωνα  Πογιατζή  από το  Pascal Primary School Larnaca.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο ποίημα με τίτλο «Ο παράξενος καιρός» με το ψευδώνυμο «Νεράιδα» που ανήκει στους/στις Κρίστι Παπαζαχαρίου Τριανταφυλλίδου, Παναγιώτα  Πλούμη, Νικόλαο- Ταξιάρχη  Ευστρατιάδη, Ελένη-Ελισάβετ  Πανουργιά, Χρήστο Βέργο  από το Neue Schule Athen,  που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Από την παγωνιά στη ζεστή αγκαλιά» με το ψευδώνυμο «Η λευκή γάτα» που ανήκει στην  Άννα Ανθοπούλου  από τα Εκπαιδευτήρια Κωστέα – Γείτονα.

ΔΙΗΓΗΜΑ  Α΄- Β΄- Γ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Θαλασσινή περιπέτεια» με το ψευδώνυμο «Τζίμης» που ανήκει στον Δημήτριο Μαρδά από τα Εκπαιδευτήρια  «Ο Απόστολος Παύλος» Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Η πιστή φύλακας» με το ψευδώνυμο «Ονειροπόλα» που ανήκει στη  Νικολίτσα  Σαμίκου από το Δημοτικό Σχολείο Τέμενης.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Ο ΧΙΟΝ-ΑΝΘΡΩΠΟΣ» με το ψευδώνυμο «Ζώρζη» που ανήκει στην Γεωργία Κωνσταντινίδου  από το Εκπαιδευτήρια «Ο Απόστολος Παύλος».

ΠΟΙΗΣΗ Δ΄- Ε΄- ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Η βαλίτσα» με το ψευδώνυμο «Μαλέβα» που ανήκει στην  Λένα Νικολάου από το Δημοτικό Σχολείο Καμάρων Λάρνακας Κύπρου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Ανώνυμοι μικροί ήρωες» με το ψευδώνυμο «Αλέξα» που ανήκει στην Αλεξάνδρα  Χριστοφόρου  από το Δημοτικό Σχολείο Καμάρων Λάρνακας  Κύπρου, που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Ένα μυρμήγκι στο  ψυγείο» με τα ψευδώνυμα «Τριαντάφυλλο- Τουλίπα» που ανήκει στις Αννίτα Σταύρου και Άννα Χριστοφόρου από το Δημοτικό σχολείο  Αγλατζιάς, Λευκωσίας, Κύπρου, που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο  «Το αστεράκι το  ξεχωριστό» με το ψευδώνυμο «Μελωδία» που ανήκει στην Σεσίλια Ανταλή από τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Ζώη.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ομαδικό ποίημα με τίτλο «Θυμάσαι;» με το ψευδώνυμο «Ελπίδα» που ανήκει στους/στις Θωμά Αλαφοδήμο, Αλνάσρ Αλλάχ Μοχάμετ, Μάριο Ηροδότου, Αθηνά Θεμιστοκλέους,  Ανδρέα  Θεμιστοκλέους, Ανδρούλα Ιωάννου, Μαριάννα Καρώ, Μιχάλη Κασσινά, Απτο  Μουντιάνο, Αλίν, Μοχάμετ Μίρα, Χρυσοβαλάντω Οδυσσέως, Άγγελο Παρασκευά, Χρυστάλλα Χαραλάμπους, Μαρία Χουσεΐν από το Περιφερειακό Δημοτικό Σχολείο  Χρυσοχούς, Κύπρου, που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο  «Σιάτιστα» με το ψευδώνυμο «Σιατιστινός» που ανήκει στο  Νικόλαο Τσιότσιο  από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Σιάτιστας.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με, τίτλο «Αγκαλιά με την ελπίδα» με το ψευδώνυμο  «Στέλλα» που ανήκει στην  Μαρία Κυριακού από το Δημοτικό Σχολείο Δάσους Άχνας- «Φώτης Πίττας» Κύπρου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Το αντίσκηνο της προσφυγιάς» με το ψευδώνυμο «Δροσοσταλίδα» που ανήκει στην  Μαρία Θεοχάρους από το Δημοτικό Σχολείο Καμάρων, Λάρνακας Κύπρου, που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο  «Η ζωή στο χωριό» με το ψευδώνυμο «Μαγισσούλα» που ανήκει στην Νίκη Ζωγράφου από τα Εκπαιδευτήρια Γεωργίου Ζώη.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Κρυφή Ελπίδα» με το ψευδώνυμο  «Ελπίδα» που ανήκει στην Ξένια Γιώργαλλου από το Δημοτικό Σχολείο Δάσους Άχνας- «Φώτης Πίττας» Κύπρου.

ΔΙΗΓΗΜΑ  Δ΄- Ε΄- ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο με τίτλο «Η δεύτερη ευκαιρία» με το ψευδώνυμο «Νόλε» που ανήκει στον Ανδρέα Κλαδούχο από τα  Εκπαιδευτήρια Ατσόγλου  Γαλατά Ισθμού Κορίνθου, που ισοβαθμεί  με το έργο με τίτλο «Μια λέξη» με το ψευδώνυμο «Μαίρη Πόπινς» που ανήκει στη Βασιλική Βελέμη  από το 2ο Δημοτικό  Σχολείο Ωραιοκάστρου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο με τίτλο «Με λένε Μαξ» με το ψευδώνυμο «Σοφία»  που ανήκει στη   Σοφία Ανδριοπούλου  από το  2ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης,  που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Ένα μοναδικό άνθος» με το ψευδώνυμο «Χουιντάκι» που ανήκει στην  Μάρθα Βερβεράκη από το  4ο Δημοτικό σχολείο Πεύκων Θεσσαλονίκης.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο με τίτλο «Η πίκρα της σοκολάτας» με το ψευδώνυμο «Μαλαμπά» που ανήκει στον Δημήτριο Κεναμέα από τα   Εκπαιδευτήρια Ατσόγλου , που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Βουτιά με τα ρούχα» με το ψευδώνυμο «Φεφέη» που ανήκει στην Άννα-Μαρία-Φιλοθέη Γκίκα από τα Εκπαιδευτήρια Μάνεση .

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο με τίτλο «Στο αντίκρυ νησί» με το ψευδώνυμο «Τίτις» που ανήκει στην  Αρίστη Πέτρου από το Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων, που ισοβαθμεί με το  έργο με τίτλο «Το δέντρο της ευτυχίας» με το ψευδώνυμο «Χιονονιφάδα» που ανήκει στην Ειρήνη Πτωχόπουλου από το Δημοτικό Σχολείο Γ Μακεδονίτισσας- Στυλιανός Λένας, Κύπρος.          

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο με τίτλο «Ένα λουλούδι χωρίς χρώμα» με το ψευδώνυμο «Κρυσταλλένια» που ανήκει στην Αικατερίνη Σταθοπούλου από το Ιδιωτικό Δημοτικό Σχολείο Παιδαγωγική, που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Άτιτλο» με το ψευδώνυμο «Χρήστος» που ανήκει στο  Χρήστο  Ψειμάδα  από τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Ζώη.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο με τίτλο «Το τραγούδι της γοργόνας» με το ψευδώνυμο «Άριελ» που ανήκει στην στην Αθανασία Κλεμπεσάνη – Charles  από το  Εκπαιδευτήρια Ατσόγλου,   που ισοβαθμεί  με το έργο με τίτλο «Η Άννα και το τέρας» με το ψευδώνυμο «Power girl» που ανήκει στην Ευγενία Ζιώγου από το  Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων.

ΠΟΙΗΣΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα  με τίτλο «Μια λέξη μόνο» με το ψευδώνυμο «Panos/Geo» που ανήκει στον Παναγιώτη Γεωργίου από τα Εκπαιδευτήρια Δούκα.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα  με τίτλο «Ενός λεπτού σιγή» με το ψευδώνυμο «Λεωνίδας» που ανήκει στον Νικόλα Μιλτιάδους από το Γυμνάσιο Στυλιανού Στροβόλου  Κύπρου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα  με τίτλο «Μικρές αλήθειες» με το ψευδώνυμο «Αερούσα» που ανήκει στην Ιωάννα Μιχαηλίδου από το Γυμνάσιο Παναγίας Θεοσκέπαστης, Πάφου,  που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Μόνο εκεί, μόνο για σένα» με το ψευδώνυμο «Μικαέλα» που ανήκει στην Νεφέλη – Βενετία Ντίντα από το Γυμνάσιο . Αγλαντζιά, Λευκωσίας  Κύπρου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα  με τίτλο «Η σκοτεινή στροφή» με το ψευδώνυμο «Αετιδεύς» που ανήκει στην  Σταμάτιο Θεοφιλόπουλο από το Γυμνάσιο ΑΞΙΟΝ  Ξάνθης,  που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Ιδανικός ο κόσμος μας» με το ψευδώνυμο «Επαναστάτρια» που ανήκει στην  Θεοδώρα  Αναγνωστοπούλου από το Γυμνάσιο Αιγίου, που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «ΤΟ ΠΛΗΓΩΜΕΝΟ ΑΙΜΑ» με το ψευδώνυμο «SadQueen» που ανήκει στη Χριστιάνα Τόλε από το Δαφνώνα Ξάνθης, που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Η λαβή της ζωής» με το ψευδώνυμο «Νινέτ» που ανήκει στην Αικατερίνη Σιάτη  από το Γυμνάσιο Σχηματαρίου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα  με τίτλο «Η ΕΛΛΑΔΑ» με το ψευδώνυμο «ΑΣΤΡΟ» που ανήκει στην  Παναγιώτα Φούρλη από τα Εκπαιδευτήρια Στέγκα  που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Χαρτοπαίκτης της ζωής» με το ψευδώνυμο «Δανάη» που ανήκει στη  Μαρία–Χριστίνα  Μουρλίδη από το 3ο Γυμνάσιο Κορίνθου.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα  με τίτλο «Ένα ροζ γαρύφαλλο» με το ψευδώνυμο «Πεταλούδα» που ανήκει στην Άννα -Μαρία Χατζηπαναγιώτου, από το   Γυμνάσιο Αποστόλου Ανδρέα,  Έμπας, Κύπρου, που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Εσωτερικός μονόλογος» .με το ψευδώνυμο «Αστερόεσσα» που ανήκει στην Αλεξάνδρα Βασιλοπούλου από το Ελληνικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης,  που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Τα σκούρα σύννεφα» με το ψευδώνυμο «ΗΡΑ» που ανήκει στη Δέσποινα Κούτρα από τα Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα- Λιναρδάτου.

ΔΙΗΓΗΜΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο  διήγημα με τίτλο «Ο χορός του Σήφακα» με το ψευδώνυμο «Ερωφίλη» που ανήκει στη Δαμιανή Κουμενή από  το  Γυμνάσιο Πετράκη  Κυπριανού Κύπρου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Αστροφεγγαρούλης» με το ψευδώνυμο «Ηλιοστάλακτη» που ανήκει στη  Μαρία- Μαρίνα Μοναχού από το 2ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Ρέκβιεμ» με το ψευδώνυμο «Μάιρα» που ανήκει  στη  Μαρία-Ειρήνη Παπαγιάννη από το Ελληνικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Το δέντρο της καρδιάς» με το ψευδώνυμο «Λία» που ανήκει στην Ναταλία Νεοφύτου από το Περιφερειακό Γυμνάσιο Κιτίου Κύπρου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Η προσευχή του λαού» με το ψευδώνυμο «Κωνσταντίνος» που ανήκει στον  Ταρόκ Γκοράβ Μάλλ από το  Γυμνάσιο Σχηματαρίου.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο διήγημα με τίτλο «Ο τόπος των σκιών»  με το ψευδώνυμο «Καλλίστρατος» που ανήκει στον Γεώργιο Κορδαλή από το Γυμνάσιο Μεγάλης Παναγιάς Χαλκιδικής.

ΠΟΙΗΣΗ ΛΥΚΕΙΟΥ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Ποια σκιά ν’ αποΚαλυψώ» με το ψευδώνυμο «Αέροπος» που ανήκει στον Παναγιώτη Νικολίτσα  από το Γενικό Λύκειο  Αγίας Τριάδας, Λάλουκας Άργους..

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Γωνίας  Αχέρων – Τσιμισκής» με το ψευδώνυμο «Λοχνημηρώς» που ανήκει στον Μιχαήλ Λαζαρίδη , από το 1ο ΓΕλ Θερμαϊκού, στη Θεσσαλονίκη.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟστο ποίημα με τίτλο «Παρα-λήθη» με το ψευδώνυμο «Ηφαιστίωνας» που ανήκει στον Γεώργιο  Πούλο από το  1ο ΓΕλ Νεάπολης Θεσσαλονίκης.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Παρα θιν’αλός» με το ψευδώνυμο «Θέμιδα» που ανήκει στην Αλεξία Βίκτωρος από το Λύκειο Αρχαγγέλου «Απόστολος Μάρκος»,  Λακατάμεια, Λευκωσία, Κύπρος.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο ποίημα με τίτλο «Ο θρήνος του Κάιν» με το ψευδώνυμο «Ηλίας Μυριανθόπουλος» που ανήκει στον Μάρκο Γιαπάνη   από το  Λύκειο Κύκκου Πάφου στην Κύπρο.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Γιατί» με το ψευδώνυμο «Ελπίδα » που ανήκει στον Ασατριάν Χάσμικ από το από το Λύκειο Κύκκου Πάφου στην Κύπρο.

ΔΙΗΓΗΜΑ ΛΥΚΕΙΟΥ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Ελπίδα» με το ψευδώνυμο «Καλίση» που ανήκει στην Αγγελική Κοτζαμάνη  από το  4ο  ΓΕΛ Ιωαννίνων.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Νόστιμον ήμαρ» με το ψευδώνυμο «Όμηρος της αγάπης» που ανήκει στην Φαίδρα- Μαρία Καλογεροπούλου  από τα Εκπαιδευτήρια Διαμαντόπουλου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Τα δάκρυα της μνήμης» με το ψευδώνυμο «Υπερμαχία» που ανήκει στην Άνθια Κουργιαλή  από τα Εκπαιδευτήρια Απόστολος Παύλος  στην Κόρινθο.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Απομνημονεύματα από την απόβαση» με το ψευδώνυμο «Ηλίας Θωμόπουλος» που ανήκει στον Μάρκο Γιαπάνη  από το  Λύκειο Κύκκου Πάφου στην Κύπρο.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο  «Τα γλυκά ψωμιά της πίστης μας»  με το ψευδώνυμο «Αγάπη» που ανήκει στην Αικατερίνη Γκίκα από τα Εκπαιδευτήρια Μάνεση .

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Ο στρατιώεης» με το ψευδώνυμο «Μπέττυ» που ανήκει στην  Παναγιώτα Χριστοφή  από το  5ο Γενικό Λύκειο Ηλιούπολης.

ΑΓΓΛΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗΣ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Fearless» με το ψευδώνυμο «Ηλέκτρα» που ανήκει στην Ευαγγελία Ραγκούση από  το Πρότυπο Γυμνάσιο Αναβρύτων.           

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «SecondChance» με το ψευδώνυμο «Γαρυφαλιά» που ανήκει στην  Άννα θεοδοσιάδου από  το  2ο Γενικό Λύκειο Θέρμης.                                      

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Nefelibata» με το ψευδώνυμο «Ζακ» που ανήκει στον  Γιάννη Δουλγέρη από την   Αμερικανική Γεωργική Σχολή.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «The Words» με το ψευδώνυμο «Χλόη» που ανήκει στην Χρυσάνθη Μεχίλη,  από  το 2ο ΓΕΛ Χολαργού .

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «ΑΤΙΤΛΟ» με το ψευδώνυμο «Διαμάντω Θαλασινού»  που ανήκει στη  Σταύρη Τοτού από  το  Λύκειο Αγίας Φύλας Λεμεσού.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «The road of life.» με το ψευδώνυμο «Γαλάζιο Ρόδο» που ανήκει στην  Άννα Μαρία Παυλίδου από  το 2ο Γενικό Λύκειο Βέροιας.

ΠΡΑΚΤΙΚΑ  ΚΡΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ

Α΄- Β΄- Γ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΠΟΙΗΣΗ Δ΄- Ε΄- ΣΤ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΔΙΗΓΗΜΑ  Δ΄- Ε΄- ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΠΟΙΗΣΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΔΙΗΓΗΜΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΠΟΙΗΣΗ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΔΙΗΓΗΜΑ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΑΓΓΓΛΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ

  •  Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2019, στις 6.30 μ. μ., θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέτρο του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών (Αναστάσεως 2 και Τσιγάντε-Πεντάγωνο-Παπάγου), η Απονομή Τιμητικών Διακρίσεων σε μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο και Παγκύπριο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Ποίησης και Διηγήματος του έτους 2018-2019.
  •  Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2019 και ώρα 18:30 στην αίθουσα τελετών των 90ου και 123ου Δημοτικών Σχολείων Αθηνών ( Βαθυκλέους και Αναξάρχου, Άγιος Αρτεμιος, πλησίον  Στάσης Μετρό “Άγιος Ιωάννης”) θα πραγματοποιηθεί μουσική βραδιά αφιερωμένη σε μελοποιημένα έργα βραβευμένων παιδιών και εφήβων στους μουσικούς Διαγωνισμούς της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών έτους 2018.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ τα μέλη και οι φίλοι της Ένωσης να μη λείψουν από τις τρεις σημαντικές εκδηλώσεις για τα παιδιά μας

Παιδικοί και Εφηβικοί Διαγωνισμοί σχολικού έτους έτους 2018-2019

ΕΓΚΡΙΣΗ  ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ Π.Ε. ΚΑΙ Δ.Ε.-ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2018-2019

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ ΦΑΚΕΛΩΝ  ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ  ΚΑΙ ΑΡΧΙΚΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ

ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Αν επιθυμείτε,  να  σας στείλουμε ηλεκτρονικά αναμνηστικό δίπλωμα συμμετοχής μετά την ολοκλήρωση της αξιολόγησης των έργων σας, παρακαλούμε να μας το δηλώσετε στέλνοντας  ηλεκτρονικό μήνυμα στις διευθύνσεις που αναγράφονται στην προκήρυξη.  Στο μήνυμα να αναφέρεται το ονοματεπώνυμό σας, το σχολείο σας  και το ονοματεπώνυμο του υπεύθυνου εκπαιδευτικού.  Οδηγηθήκαμε σε αυτή την απόφαση διότι στους  προηγούμενους διαγωνισμούς  αντιμετωπίσαμε πολλά προβλήματα κατά την αποστολή  των αναμνηστικών διπλωμάτων είτε  διότι υπήρχαν λάθη στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις που δηλώθηκαν από τους συμμετέχοντες,  είτε  διότι τα χειρόγραφα με τα πραγματικά στοιχεία ήταν δυσανάγνωστα.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ

 Σας προσκαλούμε  στην τελετή που συνδιοργανώνουμε

     με τους Συλλόγους Διδασκόντων και Γονέων

               των 90ου & 123ου Δημοτικών Σχολείων Αθηνών

για την παρουσίαση διακριθέντων  έργων του

4ου  Πανελλήνιου& Παγκύπριου Μαθητικού  Μουσικού Διαγωνισμού

σχολικού έτους 2018-2019,

την Παρασκευή 12/4/2019 και ώρα 18:30, στην αίθουσα τελετών των  σχολείων

(Αναξάρχου 33-35 & Βαθυκλέους, πλησίον στάσης Μετρό «Άγιος Ιωάννης»).

Σας περιμένουμε για να χειροκροτήσουμε μαζί τα παιδιά

 που θα μας παρουσιάσουν τα έργα τους.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΕΤΗΣ ΑΠΟΝΟΜΗΣ

ΑΠΟΝΟΜΗ ΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΔΙΑΚΡΙΣΕΩΝ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

  ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1/3/2019,  Μέγαρο ΧΑΝ  ώρα έναρξης 18:30

  1. Χαιρετισμός του Προέδρου   Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών  Λευτέρη Β. Τζόκα
  2. Χαιρετισμός του Προέδρου   ΧΑΝ  Αθηνών Γεώργιου Παπαδάκη
  3. Χαιρετισμός  Προέδρου Κριτικής Επιτροπής  Νίκου Χριστοδουλή
  4. Αναφορά στο έργο του Γιώργου  Κατσαρού  από το μέλος του Δ. Σ.  της Ένωσης Αγαπούλα Ευθυμιοπούλου
  5. Απονομή Χρυσού Μεταλλίου στον Γιώργο Κατσαρό
  6. Μουσικό αφιέρωμα στον Γιώργο Κατσαρό
  • Έρωτά μου ανεπανάληπτε, Ήρθες (Ζανέτα Καλοσκάμη)
  • Τα Κύθηρα, Να ’χα κάμπε μου  (Εφηβικό Χορωδιακό Εργαστήρι ΧΑΝ Νίκαιας)
  • Μην τον ρωτάς τον ουρανό, Τι κρίμα (Τζωρτζίνα Αντωνακάκη)

ΟΡΧΗΣΤΡΑ: Νίκος Κουλούρης (σαξόφωνο), Ανδρέας Πριονάς (πιάνο), Νίκος Χριστοδουλής (κρουστά)

  1. Απονομή Τιμητικών Διπλωμάτων στους συμμετέχοντες καλλιτέχνες
  2. Απονομή  Τιμητικών Διπλωμάτων  στα μέλη της Κριτικής Επιτροπής

ΑΠΟΝΟΜΗ ΒΡΑΒΕΙΩΝ

  1. Η φτώσια
  2. Της κοπέλας το νερό
  3.  Ξανθούλα
  4. Του πολέμου το παιδί
  5. Anima
  6.  Το ξανθό παιδί
  7. Supernova
  8.  Τα χαραγμένα όνειρα
  9. Καλοκαιρινά ραντεβού
  10. In My Head
  11. 11.  Όσ’  άστρα γύρω βρίσκονται
  12. The Battle for Freedom
  13.  Ιστορία
  14. Longhorn Valley
  15. Αποχωρισμός
  16. Ύμνος και θρήνος για την Κύπρο
  17. The Fall
  18. Να μ’ αρνηθείς χίλιες φορές
  19. Νοσταλγία
  20. The battle for Erebor
  21. Σε μαγικά νησιά
  22. Sound touch
  23. Αν δίναμε τα χέρια
  24. Μια φορά κι έναν καιρό
  25. The end of love
  26. Mon amie
  27. Τέστ Φυσικής

ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ: Πολυξένη Γιάχου, Αντιπρόεδρος ΕΕΛ

Αγαπούλα Ευθυμιοπούλου, μέλος Δ. Σ. ΕΕΛ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΕΤΗΣ ΑΠΟΝΟΜΗΣ

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΑ ΕΡΓΑ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ 2018-2019

ΔΗΜΟΤΙΚΟ

  • «Ερημονήσι», (Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ), σε ποί­ηση Οδυσσέα Ελύτη, που ανήκει στους/στις Αγγελοσοπούλου Ελένη, Γλιούμπα Μαρίνα, Ευαγγε­λακόπουλο Χρήστο,  Θελούρα Γαβριήλ – Κωνσταντίνο, Κατσάκο Γεώργιο, Κιτσούλη Λουίζα – Μαρία, Κορδίλα Άννα – Μαρία, Κουμπαράκη Ζωή, Κουμπαράκη Χάιδω, Κούνου Ηλιάνα, Κουτάλο Αθανάσιο,  Λούσκα Άγγελο, Με­λαχροινούδη  Παναγιώτη, Μπουρίτα  Ευστάθιο, Ντίκου Αναστασία, Παλάκα Δημήτριο– Θεόδωρο, Τζινάλα Βασίλειο, Τριάνου Ναταλία και Ψωμά Θεοδώρα μαθητές/τριες του 2ου Δημοτικού Σχολείου Λά­ρισας.
  • «Της κοπέλας το νερό» (Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ, Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ &  Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ), σε ποίηση Γεωργίου Δροσίνη,  που ανήκει στην Κυριακή Μαυροβουνιώτη και ερμηνεύτηκε από τους/τις Κυριακή Μαυροβουνιώτη, Αντρέα Σάββα, Πέτρο Χατζηχριστοδουλου, Μαριάμ Αργυροπούλου, Έλενα Κάιζερ, Ήριδα Βανέζη , Ελένα – Χαρά Δημητρίου και Βικτώρια Πιτσιολή μαθητές/τριες  του Δημοτικού Σχολείου Έμπας  Κύπρου.
  • «Warstuff»  (Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ), που ανήκει στον Σπύρο Κυπριώτη  μαθητή του Δημοτικού Σχολείου  «Ροδίων Παιδεία».
  • «Ξανθούλα» (Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ, Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ), που  ανήκει  στους  Στέφανο Πολυ­χρονίδη και Απόστολο Τόλη μα­θητές του Δημοτικού Σχολείου Νεο­χωρούδας.
  • «Όταν έρχονται τα σύννεφα (Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ ), που ανήκει  στους/στις Μάνο  Ρούτο,  Βασιλική Παπανικολάου, Στεφανία Σαράφη, Σταύρο  Κουνατίδη, Ελισάβετ Πέπελα,  Αθηνά Ωραιοπούλου,   Κατερίνα Φωτιάδου,  Αλέξανδρο  Γιαχανατζή- Γραμματικόπουλο, Στέφανο Ευστρατίου,  Βασιλική Σαπουνά, Άλκη  Σκλαβούνο, Γιώργο  Οικονομίδη,   Μίκελ  Ανδρώνη-Βελάσκο, Ελεάνα Σουσούρα, Ειρήνη Μπάμνιατζη, Ανδριάννα Μαυροπούλου και  Ντάρια Κοβάνοβα, μαθητές/τριες του Κολεγίου Δελασάλ Θεσσαλονίκης.
  • «Αν δίναμε τα χέρια» (Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ,  Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ  ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ & Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ  , ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ), που ανήκει  στους/στις Γουρδουπάρη Μιράντα, Λαμπρινό Φίλιππο και  Μπιλλήρη Ειρήνη, ενορχηστρώθηκε από τους/τις Λαμπρινό Φίλιππο και  Γουρδουπάρη Μιράντα και ερμηνεύτηκε από τους/τις  Μπιλλήρη Ειρήνη,  Βογιατζόπουλο Ιπποκλείδη, Κατσώνη Ειρήνη, Βουδούρη Κατερίνα,  Γουρδουπάρη Μιράντα και Λαμπρινό Φίλιππο μαθητές/τριες   του  Δημοτικού  Σχολείου  Ελληνογαλλικής Σχολής «Ουρσουλινών».
  • «Μια φορά κι έναν καιρό» (Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ  ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ & Β΄ ΈΠΑΙΝΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ), σε ποίηση Νίκου Γκάτσου,  που  ανήκει  στους/στις  Δροσουλάκη Αμαλία, Θεοδοσίου Ειρήνη, Παρούτσα Αντονέτα, Μπαρμπάνη Ελένη-Μαρία και Κώσση Κωνσταντίνο και ερμηνεύτηκε από  τους ίδιους/ες  σε συνεργασία με  τους/τις Μοναστηριώτη Γρηγόριο, Αναματερού Ευαγγελία, Βαΐτση Λεονάρδο, Γιουντίτσκι Ντάβιντ, Κιδέρη Ανδριάνα, Κοξένογλου Μαρία-Ζαφείρω, Κωνσταντόπουλο Κωνσταντίνο-Άνθιμο, Λιατσή Βασίλειο, Λιατσή  Μάξιμο, Μιχαήλ Ηρακλή, Μπελάι Σουζάνα, Μπέσκου Κωνσταντίνα, Ξύδη  Νικόλαο, Παλαμάρη Θεοδώρα, Πανταζοπούλου Αικατερίνη-Μαρία, Ρεβήσιο  Λεωνίδα, Ρούκο Κλαούντια, Σκουμπάκη  Κωνσταντίνο- Φοίβο και Χάννα Αλεξάνδρα, μαθητές/τριες  του 162ου  Δημοτικού Σχολείου Αθηνών.
  • «The end of love» (Α΄ ΄ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ),  που ανήκει στους/στις Ενορχήστρωση: Χριστίνα Δελαβόγια, Μάριο Παδουβά, Αλεξάνδρα Χατζηπαναγιώτου, Αλίκη Σακοπούλου, Κατερίνα Μητρούση, Αθηνά Πάιτα και  Ιάσονα  Κοτίνη  και ερμηνεύτηκε από τους/τις Κατερίνα Μητρούση, Αλεξάνδρα Χατζηπαναγιώτου, Αθηνά Πάιτα, Ιάσονα  Κοτίνη,  Χριστίνα Δελαβόγια, Αλίκη Σακοπούλου και  Mάριο  Παδουβά, μαθητές/τριες   του  Δημοτικού  Σχολείου  Ελληνογαλλικής Σχολής «Ουρσουλινών».
  • «Mon amie» (Α΄ ΈΠΑΙΝΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ), σε στίχους  Μαντέλου Μαρίας-Λουκίας που ανήκει στην Ριφιώτη Κωνσταντίνα-Ειρήνη ενορχηστρώθηκε από την  Ριφιώτη Νικόλ και ερμηνεύτηκε από τις –Ριφιώτη Κωνσταντίνα-Ειρήνη, Ριφιώτη Νικόλ, Μαντέλου Μαρία-Λουκία και Χρυσοφάκη Βασιλική μαθήτριες του Δημοτικού  Σχολείου  Ελληνογαλλικής Σχολής «Ουρσουλινών».
  • «Τέστ Φυσικής (Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ  ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ),  που ανήκει στις Φένια Μητρούση, Μαρι­στέλλα Τσαπράνη και  Κατερίνα Χαλα­ζιά, μαθήτριες  του  Δημοτι­κού  Σχολείου  Ελληνογαλλικής Σχολής «Ουρσουλι­νών».

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

  • «Η φτώσια», (Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ, Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ) σε ποίηση του Ελληνοκύπριου ποιητή Δημήτρη Λιπέρτη που ανήκει στις Μαρία Κωνσταντινίδου, Δαμιανή Κουμενή, Νικολίνα Αυξεντίου και Άννα Λαμπή και ερμηνεύτηκε από τους/ τις Ναταλία Μαυροψή, Λουίζα Κόκκινου, Δαμιανή Κουμενή, Κυριάκου Στέφανο, Άννα Λαμπή, Άνδρεα Βοσκού, Γεωργία Βροντή, Λόρα Γκάντσεβα, Ανδρούλα Δημητρίου, Μύρια Δημητρίου, Αλεξάνδρα Θεοδούλου, Λουίζα Κόκκινου, Ιφιγένεια Καναρή, Θάλεια Κουζαλή και  Αλτζάα Αμπού Σάφα μαθητές/τριες του Γυμνασίου «Πετράκη Κυπριανού» Λάρνακας Κύπρου.
  • «Nightmare» (Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ) που ανήκει στον Γεώργιο  Ζαφειράκη μαθητή του Μουσικού Σχολείου Ρόδου.
  • «Του πολέμου το παιδί» (Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ, Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ) που ανήκει στον Κλεάνθη Σάββα, μαθητή του Γυμνάσιο Αποστόλου Ανδρέα Έμπας Πάφου Κύπρου.
  • «Anima» (Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ), που ανήκει στην  Παπακωνσταντίνου Νιόβη, μαθήτρια  του Γυμνασίου «Σχολή Ξενόπουλου».
  • «Το ξανθό παιδί» (Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ & Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ), που ανήκει στον  Θωμά Μπουλούση μαθητή  του 1ου  Γυμνασίου Πεύκων Θεσσαλονίκης.
  • «Όταν έρχονται τα σύννεφα» (Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ), που ανήκει  στους/στις Μάνο  Ρούτο,  Βασιλική Παπανικολάου, Στεφανία Σαράφη, Σταύρο  Κουνατίδη, Ελισάβετ Πέπελα,  Αθηνά Ωραιοπούλου, Κατερίνα Φωτιάδου,  Αλέξανδρο  Γιαχανατζή- Γραμματικόπουλο, Στέφανο Ευστρατίου,  Βασιλική Σαπουνά, Άλκη  Σκλαβούνο, Γιώργο  Οικονομίδη,   Μίκελ  Ανδρώνη-Βελάσκο, Ελεάνα Σουσούρα, Ειρήνη Μπάμνιατζη, Ανδριάννα Μαυροπούλου και  Ντάρια Κοβάνοβα, μαθητές/τριες του Κολεγίου Δελασάλ Θεσσαλονίκης.
  • «The Rising Sun» (Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ)  που ανήκει στον Ευριπίδη Σαμαρά μαθητή του Αρσάκειου  Γυμνασίου  Θεσσαλονίκης.
  • «Ελληνικό» (Α΄ΕΠΑΙΝΟΣ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ) σε στίχους  Χρήστου Δαλαμάγκα, που ανήκει στους Αχιλλέα Δρακωτό και Γεώργιο Δρακωτό  μαθητές των   Εκπαιδευτηρίων «Ν. Μπακογιάννη».
  • «In vivo» (Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ),  που ανήκει στον Ιωάννη Τζιάστα, μαθητή του 1ου  Γυμνασίου  Χαριλάου Θεσσαλονίκης.
  • «Supernova» (Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ) που ανήκει στον Αθανάσιο Κωνσταντίνου, μαθητή του 1ου  Γυμνασίου Καστοριάς.
  • «Τα χαραγμένα όνειρα» (Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ & Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ  ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ), που ανήκει στις  Μαγδαληνή-Μαρία Καννά και Ασπασία – Ραφαηλία Μουζακίτη μαθήτριες των Εκπαιδευτηρίων  «Αναγέννηση» Πάτρας.
  • «Καλοκαιρινά ραντεβού» (Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ), που ανήκει  στους/στις Κωστακόπουλο Ορέστη, Λαζαρίνη  Ελευθέριο,  Μπλέτσα  Σωτήριο και  Μαρκαντωνάτου του 4ου  Γυμνασίου  Αγρινίου.

  ΛΥΚΕΙΟ

  • «Voices In My Head» (Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ, Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ), που ανήκει στις Εριέττα Σαούγκου, Ζένια Μουνδρέα  και Μελίνα Τσιλήρα, μαθήτριες των εκπαιδευτηρίων Δούκα.
  • «Όσ’  άστρα γύρω βρίσκονται» (Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ), που ανήκει στους/στις Ευθυμία Σεμερτσίδου, Θεόδωρο  Καρυπίδη και  Αλέξανδρο Μητσκόπουλο μαθητές/τριες του Γενικού Λυκείου Σκύδρας.
  • «The Battle for Freedom» (Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ),  που ανήκει στον Οδυσσέα  Λιάκο, μαθητή του 9ου Λυκείου  Ιωαννίνων.
  • «Οι στίχοι μου» (Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ & Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ),  σε ποίηση Κώστα Καρυωτάκη   που ανήκει στην  Ευγενία Πισκοπάνη, μαθήτρια του Μουσικού Λυκείου Αγρινίου.
  • «Be your own hero» (Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ), που ανήκει στον Γεώργιο Μιχαηλίδη, μαθητή της Αμερικανικής Ακαδημίας Λάρνακας.  
  • «Ιστορία» (Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ), που ανήκει στις  Παρασκευή Χαλκίδη και Μαρία Σιρανίδου, μαθήτριες του  1ου  Γενικού Λυκείου Μενεμένης.
  • «Longhorn Valley» (Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ & Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ), που ανήκει στον Γεώργιο Μανάκο, μαθητή των Εκπαιδευτηρίων Τρικάλων «Αθηνά».
  • «Αποχωρισμός» (Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ)σε ποίηση Γεώργιου Βιζυηνού  που ανήκει  στον Νικόλαο Βιτουλαδίτη μαθητή των Εκπαιδευτηρίων  «Η Ελληνική Παιδεία».
  • «Όταν έρχονται τα σύννεφα» (Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ), που ανήκει  στους/στις Μάνο  Ρούτο,  Βασιλική Παπανικολάου, Στεφανία Σαράφη, Σταύρο  Κουνατίδη, Ελισάβετ Πέπελα,  Αθηνά Ωραιοπούλου, Κατερίνα Φωτιάδου,  Αλέξανδρο  Γιαχανατζή- Γραμματικόπουλο, Στέφανο Ευστρατίου,  Βασιλική Σαπουνά, Άλκη  Σκλαβούνο, Γιώργο  Οικονομίδη,   Μίκελ  Ανδρώνη-Βελάσκο, Ελεάνα Σουσούρα, Ειρήνη Μπάμνιατζη, Ανδριάννα Μαυροπούλου και  Ντάρια Κοβάνοβα, μαθητές/τριες του Κολεγίου Δελασάλ Θεσσαλονίκης.
  • «The Rise of Telesilla» (Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ & Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ), που ανήκει στην Νίκη Μποζίκη  μαθήτρια του Μουσικού  Σχολείου Κέρκυρας.
  • «The rain» (Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ), που ανήκει στους/στις Ευγενία Πισκοπάνη, Μαρία Μπάδα, Χριστίνα Μαλάμου, Βασίλειο Τσέλιο Μαθητές/τριες του Μουσικού Λυκείου Αγρινίου.
  • «Ύμνος και θρήνος για την Κύπρο» (Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ),  σε ποίηση Γιάννη Ρίτσου που ανήκει στην Κωνσταντίνα Γ. Κατσαφάνα, μαθήτρια  του Μουσικού Σχολείου Σπάρτης.   
  • «Τι είναι αγάπη» (Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ) που ανήκει στην Έμιλη Πάιπερ μαθήτρια του Λυκείου Αρχιεπισκόπου  Μακαρίου Γ΄ Δασούπολης Λευκωσίας Κύπρου.
  • «Ελληνικό» (Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ), σε στίχους  Χρήστου Δαλαμάγκα που ανήκει στους Αχιλλέα Δρακωτό και Γεώργιο Δρακωτό  μαθητές των   Εκπαιδευτηρίων «Ν. Μπακογιάννη».
  • «Ramble» (Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ), που ανήκει στον Ζαφειρόπουλο Ιάσονα μαθητή του Δημοσθένειου Λυκείου Παιανίας.
  • «The Fall» (Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ), που ανήκει στον  Πλάτωνα Σταμπουλίδη, μαθητή του Λυκείου «ο Απόστολος Παύλος» Θεσσαλονίκης.
  • «Να μ’ αρνηθείς χίλιες φορές» (Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ, Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ), που ανήκει στον Δημήτριο Μπαλάτο και ερμηνεύτηκε από τις Βασιλεία Σπαϊδιώτη και Μαρία – Σπυριδούλα Στεφανάκη μαθητές/τριες του Πρότυπου Λυκείου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης.
  • «Νοσταλγία» (Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ), που ανήκει  στην Άννα – Μαρία Αλεξίου, μαθήτρια του  4ου  Λυκείου Κερκύρας.
  • «The battle for Erebor» (Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ),  που ανήκει στον Αλέξανδρο Μάντη μαθητή του 1ου Γενικού Λυκείου  Θέρμης.
  • «Πανσέληνος» (Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ), που ανήκει στη Νεφέλη Βερυκίου, μαθήτρια του 2ου Γενικού Λυκείου Πρέβεζας.
  • «Σε μαγικά νησιά» (Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ), που ανήκει στον Κωνσταντίνο Αγγελίδη, μαθητή του Γενικού Λυκείου Αγρινίου.
  • «Sound touch» (Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ), που ανήκει στον Κωνσταντίνο Φωτίου μαθητή του 1ο  Γενικού Λυκείου  Μενεμένης Θεσσαλονίκης.
  • «Αποχαιρετισμός» (Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ), που ανήκει στον Νικόλαο Ευθυμίου μαθητή του 1ου Γενικού Λυκείου  Ρόδου.

 

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

1 2 3 10

Αρχεία