Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών

Το αρχαιότερο Ελληνικό λογοτεχνικό σωματείο – Έτος ιδρύσεως 1930

  

Επόμενη εκδήλωση

Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών σας εύχεται καλό καλοκαίρι!

Πρόγραμμα 17ης Μαρτίου 2017

2

Ώρα έναρξης: 18:30 στο Αμφιθέατρο του Πολεμικού Μουσείου (Βασ.  Σοφίας και Ριζάρη, στάση Μετρό “Ευαγγελισμός”)

1. Χαιρετισμός  Προέδρου  Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών  Λευτέρη Β. Τζόκα

2. Παρουσίαση Μελοποιημένης Ποίησης

Από τον δίσκο «Η ενδεκάτη εντολή» σε μουσική και  ενορχήστρωση Γιώργου Χατζηνάσιου και  ποίηση Νίκου Γκάτσου

Το παιδί με το ταμπούρλο (τραγουδά ο Έντμοντ  Κόνα)

Η ενδεκάτη εντολή (τραγουδά ο Γιάννης  Καρατζάς)

Πέφτει βροχή (τραγουδά η Κέλλυ  Ντούλια)

Γιαρέμ  -  γιαρέμ  (ομαδικό τραγούδι)

Από τον δίσκο  «Πλησιάζοντας τον  Καβάφη» σε μουσική  Γιάννη Σπανού και ποίηση Κωνσταντίνου Καβάφη “Ομνύει” (τραγουδά ο Σταύρος Τζιτάνος)

3. Ομιλία  Δέσποινας Παπαδιονυσίου, μέλους της  Κριτικής Επιτροπής του Διαγωνισμού  με θέμα: «Ταξιδεύοντας      με όχημα  την  ποίηση»

4.  Βραβεύσεις  διακριθέντων  μαθητών  και μαθητριών

Απονομή  Βραβείων Ποίησης τάξεων Α΄-Β΄- Γ΄  Δημοτικού

Απονομή  Βραβείων Διηγήματος  τάξεων Α΄-Β΄- Γ΄  Δημοτικού

Απονομή  Βραβείων Ποίησης   τάξεων Δ΄- Ε΄- ΣΤ΄ Δημοτικού

Απονομή  Βραβείων Διηγήματος  τάξεων  Δ΄- Ε΄- ΣΤ΄ Δημοτικού

Απονομή  Βραβείων Ποίησης   Γυμνασίου

Απονομή  Βραβείων Διηγήματος Γυμνασίου

Απονομή  Βραβείων Ποίησης Λυκείου

Απονομή  Βραβείων Διηγήματος Λυκείου

Απονομή  Βραβείων Αγγλικής  Ποίησης

5.  Απονομή Τιμητικών Διπλωμάτων στα μέλη της  Κριτικής  Επιτροπής  του Διαγωνισμού

Στο καλλιτεχνικό μέρος συμμετέχουν:

Θαλής Τριανταφύλλου (πιάνο)

Κωνσταντίνος Γαλατούδης (μπουζούκι)

Σταύρος Τζιτάνος (κιθάρα)

Νίκος Χριστοδουλής (κρουστά)

Καλλιτεχνική επιμέλεια: Νίκος Χριστοδουλής

Υπεύθυνη Λογοτεχνικού Διαγωνισμού: Αγαπούλα Ευθυμιοπούλου

Διοργάνωση –Συντονισμός – Παρουσίαση  τελετήςΑγαπούλα Ευθυμιοπούλου, Πολυξένη Γιάχου, Λεωνίδας Χαζίρογλου

 

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                          Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 ΛΕΥΤΕΡΗΣ Β.  ΤΖΟΚΑΣ                  ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ  ΦΟΡΛΙΔΑΣ

Αποτελέσματα Λογοτεχνικού Διαγωνισμού σχολικού έτους 2016-2017

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΤΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

H Κριτική  Επιτροπή  αποτελούμενη  από  τους εκπαιδευτικούς – μέλη της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών – Λεωνίδα  Χαζίρογλου, Κοσμήτορα της Ένωσης, Ιωάννα Χρήστου,  Παναγιώτα Μπαλινάκου,  Φρειδερίκη Τζόκα – Ζήση, Νικόλαο Κακαϊδή,  Δέσποινα  Παπαδιονυσίου,  Εμμανουήλ Μαθιουδάκη, Λεμονιά Αντ. Μπαστιάνου, Βασιλική Γεωργατζόγλου και Χρύσα Πούλου, τους/τις  Σχολικούς Συμβούλους Γεώργιο  Παπαγεωργίου και Ιωάννα  Καμπούρμαλη, τον Επιθεωρητή Δημοτικής Εκπαίδευσης Κυριάκο Χαριδήμου,  τις  δασκάλες – Συμβούλους  Γλωσσικού Μαθήματος Σωτηρία Παπαγεωργίου και Μαρίνα Φιλίππου, τους δασκάλους – Διευθυντές Δημοτικών Σχολείων Χρήστο Βεσκούκη και Ιωάννη Στεφανίδη, τις  φιλολόγους  Λύδια Μπαμπούση, Ευαγγελία Μπακλώρη, Μαρία Παναγιωτοπούλου και Φρόσω Βαρδουνιώτη, τις φιλολόγους αγγλικής γλώσσας Μαριάνθη Αναστασιάδου και  Αγγελική Μελίτσα και τις δασκάλες Χατζηαλεξίου Αναστασία και Κοντούλη Εμμανουέλα, αφού μελέτησαν και αξιολόγησαν αντικειμενικά και ο καθένας/μία ξεχωριστά  τα υποβληθέντα προς κρίση έργα ποίησης και διηγήματος που γράφτηκαν από παιδιά  και εφήβους, μαθητές Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων συνήλθαν, κατά κατηγορία του Διαγωνισμού, από κοινού με την κ. Αγαπούλα Ευθυμιοπούλου, Ταμία  της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, Εισηγήτρια – Γραμματέα των κριτικών επιτροπών για την εξαγωγή των αποτελεσμάτων και αποφάσισαν ομόφωνα και παμψηφεί τα παρακάτω:

 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΠΟΙΗΣΗΣ ΤΑΞΕΩΝ Α΄- Β΄- Γ΄  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Φρειδερίκη Τζόκα – Ζήση, Παναγιώτα Μπαλινάκου, Αναστασία Χατζηαλεξίου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Μια εικόνα χίλιες λέξεις» με το ψευδώνυμο «Παιδί» που ανήκει στην Εφραίμ  Σπυρόπουλο από το Δημοτικό Σχολείο  Αργύρη-Λαιμού,  που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Δυο μάτια» με το ψευδώνυμο «Κυάνια» που ανήκει στην Στυλιανή Κελίρη από το Γ΄ Δημοτικό Σχολείο Δερύνειας.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο ποίημα με τίτλο «Γλυκιά Πατρίδα» με το ψευδώνυμο «Αμέλεια» που ανήκει στη Βασιλική Καρκατσέλα από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Λιτόχωρου,  που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Ο δρόμος για το σχολείο» με το ψευδώνυμο «Άλεξ» που ανήκει στην Αλεξάνδρα Χριστοφόρου από το Δημοτικό Σχολείο Καμάρων Λάρνακας.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο ποίημα με τίτλο «Η δύναμη της φιλίας» με το ψευδώνυμο «Ερμής» που ανήκει στον Γιάννη Μόσχοβα  από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Λιτόχωρου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Ένα άγνωστο παιδί» με το ψευδώνυμο «Σπαρτιάτης» που ανήκει στον Κωνσταντίνο Αντωνάκο από το 3ο Δημοτικό Σχολείο Μοσχάτου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Όταν έχει Πανσέληνο» με το ψευδώνυμο «Αριστοφάνης» που ανήκει στον Χρήστο Κούκουλη  από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Λιτόχωρου.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο ποίημα με τίτλο «Ένα ταξίδι» με το ψευδώνυμο «Μάγια» που ανήκει στην Καλλιόπη Δαβιώτη από το από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Λιτόχωρου.

 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΤΑΞΕΩΝ Α΄- Β΄- Γ΄  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Φρειδερίκη Τζόκα – Ζήση, Παναγιώτα Μπαλινάκου, Χατζηαλεξίου Αναστασία

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Το πιο μακρινό ταξίδι » με το ψευδώνυμο «Μινώταυρος» που ανήκει στoν Παΐσιο Ρεΐζη από τα εκπαιδευτήρια «Ο Απόστολος Παύλος»  Θεσσαλονίκης .

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Το όνομά μου…..Ειρήνη» με το ψευδώνυμο «Κυάνια» που ανήκει στην Στυλιανή Κελίρη από το Γ΄ Δημοτικό Σχολείο Δερύνειας.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Μια χαρούμενη στιγμή» με το ψευδώνυμο «Πεταλούδα» που ανήκει στην  Μαρία – Ελένη Αϊβάτογλου  από την Ελληνογαλλική Σχολή Jeanne d’ Arc  Πειραιά.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Ο τρελός βασιλιάς» με το ψευδώνυμο «Φεφέη» που ανήκει στην Άννα – Μαρία – Φιλοθέη Γκίκα από τα εκπαιδευτήρια Μάνεση.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Ο μικρός μου αδελφός» με το ψευδώνυμο «Ανδρομέδα» που ανήκει  στην Χριστίνα Δασκαλάκη  από  την Ελληνογαλλική Σχολή Jeanne d’ Arc   Πειραιά .

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο διήγημα με τίτλο «Η Χριστουγεννιάτικη περιπέτεια της Άννας» με το ψευδώνυμο «Χαρίζω δύναμη» που ανήκει στην  Ευσταθία – Αναστασία Τσασιλίδου από τα εκπαιδευτήρια «Ο Απόστολος Παύλος» Θεσσαλονίκης.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΠΟΙΗΣΗΣ ΤΑΞΕΩΝ Δ΄- Ε΄- ΣΤ΄  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Κυριάκος Χαριδήμου, Σωτηρία Παπαγεωργίου, Μαρίνα Φιλίππου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Το όνειρό μου» με το ψευδώνυμο «Άννα-Μαρία» που ανήκει στην  Δανάη  Λάμπρου από το  Ιδιωτικό  Δημοτικό Σχολείο  Παιδαγωγική.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Για το παιδάκι από τη  Συρία» με το ψευδώνυμο «Νικολός» και «Ελένη»  που ανήκει στους/στις  Μάρκο-Ιωάννη Δημητρίου   και Πέγκυ Τσιλιμιδού  από το  Δημοτικό Σχολείο Δροσιάς, Λάρνακας Κύπρου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Κάπου καλύτερα» με το ψευδώνυμο «Το Ησυχούλι» που ανήκει στην  Μαρία-Χριστίνα Βελισσαροπούλου  από το 4ο Δημοτικό Σχολείο Αιγίου .

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Ήταν κάποτε μια γάτα» με το ψευδώνυμο «Ο γάτος» που ανήκει στον Παντελή Πετρόπουλο από το  Ιδιωτικό  Δημοτικό Σχολείο  Παιδαγωγική, που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο  «Το προσφυγόπουλο»   με το ψευδώνυμο «Άννυ» που ανήκει στην Φανή Κωστοπούλου από  το  Ιδιωτικό  Δημοτικό Σχολείο Παιδαγωγική,  που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο  «Αγνοούμενος»   με το ψευδώνυμο «Αντέλ» που ανήκει στην Ελένη Αποστόλου από το Δημοτικό Σχολείο  Καμάρων Λάρνακας Κύπρου, που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο  «Στη μητέρα μου»   με το ψευδώνυμο «Έλληνας» που ανήκει στον Νικόλαο Γκίνη από το 14ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου.    .

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Στιγμές» με το ψευδώνυμο «Πέτρος» που ανήκει στον Πέτρο-Παναγιώτη  Βαρβατάκο από το  Ιδιωτικό  Δημοτικό Σχολείο  Παιδαγωγική, που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Ο πόνος της καρδιάς» με το ψευδώνυμο «΄Ιριδα» που ανήκει στην Ελεάνα  Παπαδάκη  από το 19ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου, που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Ειρήνη» με το ψευδώνυμο «Μαριλένα» που ανήκει στην Μαρία- Ελένη Τσιρέκη από 90ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Αγάπες και αλμύρα» με το ψευδώνυμο «Μωβ Ανεμώνη» που ανήκει στην Μαρία – Νεφέλη  Καρβούνη από το  1ο  Δημοτικό Σχολείο Σπάρτης, που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Πρωινό ξύπνημα» με το  ψευδώνυμο «Γκράντε» που ανήκει στην  Αδριανή  Συριανού από το 123ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΤΑΞΕΩΝ Δ΄- Ε΄- ΣΤ΄  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Γεώργιος Παπαγεωργίου, Ιωάννα  Καμπούρμαλη, Χρήστος  Βεσκούκης

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο με τίτλο «Ο Φιφίνος, ένα αλλιώτικο πουλί» με το ψευδώνυμο «Μίκι» που ανήκει στον Αλέξανδρο – Μάριο  Κακουλλή από το G.C. School of Careers, Ελληνικό Δημοτικό Σχολείο,   που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Ήρωας επί 88 χρόνια» με το ψευδώνυμο «Στέλιος» που ανήκει στον Στυλιανό  Γκίκα από τα Εκπαιδευτήρια «Μάνεση».

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο με τίτλο «Η σκυτάλη» με το ψευδώνυμο «Γλαύκη» που ανήκει στην  Αγγελική – Ευφημία Παπαγεωργιάδου από το 5ο Δημοτικό Σχολείο Καστοριάς.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο με τίτλο «Δικαίωμα στο όνειρο» με το ψευδώνυμο «Νιλού» που ανήκει στην Νικολέτα Λουκά από το  Δημοτικό Σχολείο  Καμάρων  Λάρνακας Κύπρου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο με τίτλο «Η περιπέτεια του μικρού Χουάν» με το ψευδώνυμο «Λεονάρτο» που ανήκει στον  Αιμίλιο Ρωσσίδη από τo  G.C. School of Careers, Ελληνικό Δημοτικό Σχολείο.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο με τίτλο «Εγώ και συ μαζί» με το ψευδώνυμο «Μανουήλ» που ανήκει στον Σπύρο Μαυρατζώτη  από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Σπάρτης, που  ισοβαθμεί  με το έργο με τίτλο «Φλούδες λεμονιού» με το ψευδώνυμο «Λούκη» που ανήκει στην Μαρία – Ελένη Παρασκευοπούλου  από το 55ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο με τίτλο «Οι γυπαετοί» με το ψευδώνυμο «Κιόγια» που ανήκει στον Άγγελο  Κούτση  από το 29ο Δημοτικό Σχολείο  Λάρισας.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Ιωάννα Χρήστου, Φρόσω Βαρδουνιώτη,  Εμμανουέλα Κοντούλη

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα  με τίτλο «Το ερώτημα» με το ψευδώνυμο «Μερίντα» που ανήκει στην  Μελίνα Λαμπράκη   από το Γυμνάσιο Πτελεού Μαγνησίας.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα  με τίτλο «Άτιτλο» με το ψευδώνυμο «Γιώτα» που ανήκει στην Παναγιώτα  Καλογεροπούλου από το  Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας .

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα  με τίτλο «Υπέρλαμπρος βυζαντινός ναός» με το ψευδώνυμο «Άλεξ» που ανήκει στον Αλέξανδρο Κατέρη από το 3ο Γυμνάσιο Καρδίτσας,  που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Απλοί θεατές» με το ψευδώνυμο «Μελετία» που ανήκει στην Ευτυχία Παπασσάβα από το Νικολαΐδειο  Γυμνάσιο Πάφου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα  με τίτλο «Εφηβικές σκέψεις» με το ψευδώνυμο «Σίμος» που ανήκει στον Εμμανουήλ  Συντέτα από το  Ιδιωτικό Γυμνάσιο «Ώθηση».

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα  με τίτλο «Και ίσως δεν ήταν γραφτό» με το ψευδώνυμο «Πάρις» που ανήκει στην  Παναγιώτα Μάστορα   από το Ιδιωτικό Γυμνάσιο «Ώθηση»,  που ισοβαθμεί με το  ποίημα  με τίτλο «Μάνα γη» με το ψευδώνυμο «Καπετάνιος» που ανήκει στον Παντελή Βούργια από το Pascal English School  Λευκωσίας.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα  με τίτλο «Ταξιδιώτης στο όνειρο» με το ψευδώνυμο «Ορχιδέα» που ανήκει στην Ειρήνη Σκίτσα  από το   Γυμνάσιο Παραλιμνίου Κύπρου, που ισοβαθμεί με το  ποίημα  με τίτλο «Ιθάκης ήθος» με το ψευδώνυμο «Κατερίνα» που ανήκει στην Κατερίνα Γκίκα  από τα εκπαιδευτήρια Μάνεση  που, επίσης, ισοβαθμεί με το ποίημα  με τίτλο «Πρόσφυγες λέξεις» με το ψευδώνυμο «Diti» που ανήκει στην Αφερντίτα Βελίαϊ  από το  2ο  Γυμνάσιο  Αγίου Νικολάου Κρήτης.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Βασιλική Γεωργατζόγλου, Λυδία Μπαμπούση, Ιωάννης Στεφανίδης

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο άτιτλο διήγημα  με το ψευδώνυμο «New Eve» που ανήκει στην Ήβη Πατρικίου  από το G C School of Careers.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Ξεχωριστή και ανίατη περίπτωση» με το ψευδώνυμο «Μαρίνα» που ανήκει στη  Μαρία – Μαρίνα Μοναχού  από το  2ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο διήγημα με τίτλο «Ένα δάκρυ» με το ψευδώνυμο «Μικρό» που ανήκει  στην Μαρία Κατσούλη από το 1ο Γυμνάσιο  Αιγίου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Στάσου» με το ψευδώνυμο «Ξανθιά πριγκίπισσα» που ανήκει στην   Μαρία Κωστή  από την Ελληνική Σχολή Πασκάλ Λευκωσίας.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Μια απρόσμενη συνάντηση και μια αγνή φιλία» με το ψευδώνυμο «Φειδίας» που ανήκει στον Ανδρέα Αγγελή  από το  Γυμνάσιο Πόλεως Χρυσοχούς Πάφου.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο διήγημα με τίτλο «Μικρός άξεστος κόσμος» με το ψευδώνυμο «Τζέιν Έϋρ» που ανήκει στη Δήμητρα Βαλάση  από το Μουσικό σχολείο Θεσσαλονίκης,  που ισοβαθμεί με το  διήγημα με τίτλο «Bahar», με το ψευδώνυμο «Iris» που ανήκει στην  Ειρήνη Διαλυνά από το Γυμνάσιο Νεάπολης Λασιθίου.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΠΟΙΗΣΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική  Επιτροπή:  Νικόλαος Κακαϊδής,   Δέσποινα  Παπαδιονυσίου,  Εμμανουήλ Μαθιουδάκης,  Μαρία Παναγιωτοπούλου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Requiem για μια ονείρωξη» με το ψευδώνυμο «Αμφίχειρας» που ανήκει στην  Δήμητρα Νικητέα  από το 49ο Γενικό Λύκειο Αθηνών.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Λυδία Λίθος» με το ψευδώνυμο «Άλκης» που ανήκει στον  Πέτρο  Φωκιανό   από το  Λεόντειο  Λύκειο  Νέας Σμύρνης.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,  στο ποίημα με τίτλο «Υπερμέγεθες σακάκι» με το ψευδώνυμο «Ιάσονας» που ανήκει στον Παναγιώτη  Νικολίτσα από το  Γενικό Λύκειο Αγίας Τριάδας, που ισοβαθμεί με το ποίημα με τίτλο «Αεί Ων» με το ψευδώνυμο «Αέναη» που ανήκει στην Ομηρόλη – Μαρία Μπάλτου  από το Μουσικό Σχολείο Τρικάλων.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Ακροατής» με το ψευδώνυμο «Χωρίς ταυτότητα» που ανήκει στην Κέλλυ Μπουρλή  από το 3ο Γενικό Λύκειο  Νέας Ιωνίας.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο ποίημα με τίτλο «Ανούσια σύρραξη» με το ψευδώνυμο «Θεαφίλ» που ανήκει στην Νικολέττα Κουμπαρή  από το Παγκύπριο Λύκειο  Λάρνακας.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Εξόριστοι» με το ψευδώνυμο «Καλλιπάτειρα» που ανήκει στη Γερασιμούλα  Μαντά από το Βαλλιάνειο  Γενικό  Λύκειο  Κεραμειών.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική  Επιτροπή: Λεμονιά Αντ. Μπαστιάνου, Ευαγγελία Μπακλώρη, Χρύσα Πούλου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Η συμφωνία της νυχτιάς» με το ψευδώνυμο «Ισμήνη» που ανήκει στη Γιασεμή Τρίχου  από το  Γενικό  Λύκειο Πέτρας Λέσβου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Παραμυθομπερδέματα» με το ψευδώνυμο «Εδουάρδος» που ανήκει στον Μάριο Βούργια από το Pascal English School Λευκωσίας.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο διήγημα με τίτλο «Ανεμόεσσα» με το ψευδώνυμο «Αρσινόη» που ανήκει στην   Εφραιμία – Ελένη Αθανασοπούλου από το Εκπαιδευτήριο «Άλφα» Εύβοιας .

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Εξομολόγηση» με το ψευδώνυμο «Ωρίων» που ανήκει στον Μιχάλη Σαρρή από τα Εκπαιδευτήρια Δούκα .

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Όνειρο AB OVO» με το ψευδώνυμο «Πανδώρα» που ανήκει στην Ειρήνη – Μαρία Τσέρμπου από το Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο διήγημα με τίτλο «Το αρκούδι» με το ψευδώνυμο «Αλίκη» που ανήκει στην Αλίσια Ιορδάνου από το Γυμνάσιο- Λύκειο «Ολύμπιον»,   που ισοβαθμεί με το διήγημα με τίτλο «Ιστορία διάσωσης» με το ψευδώνυμο «Διόσκουροι» που ανήκει στον Δημητρίου Δημήτρη  από το  Γενικό Λύκειο Μελισσίων.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ

Κριτική  Επιτροπή:  Λεωνίδας  Χαζίρογλου, Μαριάνθη Αναστασιάδου, Αγγελική Μελίτσα

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Time has frozen there» με το ψευδώνυμο «Hope» που ανήκει στη Thea Kallasidou   από  το «Makarios School»  Paphos.                              .

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «Sound of silence.» με το ψευδώνυμο «Άλισον» που ανήκει στη Σούλα Γερίνα από  το  13ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Κρήτης.                                      .

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα με τίτλο «The  gun and the rose» με το ψευδώνυμο «ΣΤΑΛΩ» που ανήκει στην Χρυστάλλα  Χατζητοφή  από  το Περιφερειακό Λύκειο Αποστόλου Λουκά.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Beware» με το ψευδώνυμο «ΠΑΡΑΞΕΝΗ» που ανήκει στην Δήμητρα Δεμερτζή  από  το  7ο  Γενικό Λύκειο Ιωαννίνων.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «The dream » με το ψευδώνυμο «ΝΑΤΑΛΙΑ»  που ανήκει στην  Νεφέλη Μελεσσανάκη από  το  13ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Κρήτης.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα με τίτλο «Inner Wish» με το ψευδώνυμο «Lovett» που ανήκει στον Μάριο Φιλομανιώτη   από  το   2ο Γενικό Λύκειο  Βόλου.

Έχοντας την πεποίθηση ότι φέραμε εις  πέρας την αποστολή μας με ευσυνειδησία και δικαιοκρισία, εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια σε όλους όσους έλαβαν μέρος στον 4ο  Πανελλήνιο και Παγκύπριο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό  Ποίησης για Παιδιά Εφήβους  μαθητές Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων,   της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών για το σχολικό έτος 2016-2017.  Η  Κριτική Επιτροπή δεν διεκδικεί  το έπαθλο του αλάθητου. Προσπάθησαν  με  όλες τους  τις δυνάμεις να έχουν  τη δικαιότερη δυνατή κρίση. Σας συγχαίρουμε όλους για άλλη μια φορά και σας ευχόμαστε συνέχιση και δυνάμωμα της δημιουργικής σας εργασίας.       .

                                                          

Η ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ ΤΗΣ  ΚΡΙΤΙΚΗΣ  ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ 

ΑΓΑΠΟΥΛΑ ΕΥΘΥΜΙΟΠΟΥΛΟΥ

 

 Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                          Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 ΛΕΥΤΕΡΗΣ Β.  ΤΖΟΚΑΣ                  ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ  ΦΟΡΛΙΔΑΣ

Απονομή Βραβείων Μουσικού Διαγωνισμού

042051

Την   Παρασκευή  17  Φεβρουαρίου 2017  στις 6:30 το απόγευμα  πραγματοποιήθηκε, στην κατάμεστη αίθουσα Θεάτρου του Πολυχώρου του Δήμου Αθηναίων,  «Άννα και Μαρία Καλουτά» (Τιμοκρέοντος 6Α, Ν. Κόσμος),   η  απονομή των Τιμητικών Διακρίσεων του 2ου Πανελλήνιου και Παγκύπριου Μουσικού Διαγωνισμού Μελοποίησης έργων,  Ενορχήστρωσης και Μουσικής για Ταινία (Soundtrack), για Παιδιά και  Εφήβους, της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, σχολικού έτους 2016-2017.

031358

Στην αρχή της εκδήλωσης ο Πρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών Λευτέρης Β. Τζόκας  απηύθυνε  σύντομο χαιρετισμό στους παρευρισκόμενους,  τονίζοντας  πως η διοργάνωση  του Μουσικού Διαγωνισμού αποτελεί έμπρακτη απόδειξη της αγάπης και του ενδιαφέροντος της Ένωσης για την αισθητική καλλιέργεια των παιδιών και  των εφήβων. Ευχαρίστησε τον Οργανισμό Πολιτισμού – Άθλησης και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων (ΟΠΑΝΔΑ), και ιδιαίτερα τον τέως Πρόεδρο κύριο Χρήστο Τεντόμα και τον νυν κύριο Κωνσταντίνο Μπιτζάνη για τη δωρεάν παραχώρηση της αίθουσας Θεάτρου του Πολυχώρου «Άννα και Μαρία Καλουτά».

422  336

Στη συνέχεια,   ευχαρίστησε τον μαέστρο και  συνθέτη, μέλος της Ένωσης,   Νίκο Χριστοδουλή, Πρόεδρο της Κριτικής Επιτροπής του Μουσικού Διαγωνισμού και την εκπαιδευτικό Πολυξένη Γιάχου, Αντιπρόεδρο της Ένωσης,  για τη σημαντική συνεισφορά τους στην πραγματοποίηση του Διαγωνισμού.  «Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών- τόνισε ο ομιλητής- τιμά σήμερα τον διακεκριμένο μουσικοσυνθέτη διεθνούς αναγνώρισης, Μίμη Πλέσσα, που σε λίγο θα του απονεμηθεί το Χρυσό Μετάλλιο Πνευματικής Αξίας Α΄ Τάξεως μετά Διπλώματος,  για την τεράστια προσφορά του στην Ελληνική Μουσική, το Ελληνικό Τραγούδι, την Επιθεώρηση, το Θέατρο, τον Ελληνικό Κινηματογράφο, τον Πολιτισμό και  το Διεθνές Πεντάγραμμο».

345  060

Στη συνέχεια τον λόγο πήρε ο Πρόεδρος της Κριτικής Επιτροπής του Διαγωνισμού, μαέστρος και συνθέτης- μέλος της Ένωσης  Νίκος Χριστοδουλής ο οποίος ευχαρίστησε  όλους τους μαθητές  που έλαβαν μέρος στον Διαγωνισμό για το χρόνο που αφιέρωσαν στις μουσικές τους δημιουργίες, ζήτησε από τους παρευρισκόμενους να τους χειροκροτήσουν για τις ιδέες τους και εξέφρασε το θαυμασμό του για το κάθε έργο ξεχωριστά. Όπως επισήμανε: «Κάθε μαθητής και κάθε μαθήτρια, ψάχνοντας στο σακουλάκι με τις δώδεκα νότες,  συμπλήρωσε το δικό του μοναδικό παζλ»!  Επιπλέον, εστίασε  στην προσωπικότητα και το τεράστιο έργο του Μίμη Πλέσσα και αναφέρθηκε σε παλαιότερες συνεργασίες τους. Ακολούθησε σύντομη αναφορά στη ζωή και στο έργο του Μίμη Πλέσσα από τον Γενικό Γραμματέα της Ένωσης Απόστολο Φορλίδα, ο οποίος τελειώνοντας κάλεσε στη σκηνή τον μουσικοσυνθέτη  Μίμη Πλέσσα για την απονομή του Χρυσού Μεταλλίου.

083     235

Την απονομή έκανε ο Πρόεδρος της Ένωσης Λευτέρης Β. Τζόκας μαζί με τον Πρόεδρο της Κριτικής Επιτροπής του Διαγωνισμού μαέστρο Νίκο Χριστοδουλή. Μετά την απονομή κατασυγκινημένος ο Μίμης Πλέσσας ευχαρίστησε το Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης για την απόφασή τους να τιμηθεί με το Χρυσό Μετάλλιο και έπαιξε στο πιάνο  το τραγούδι «Άγαλμα» από το θρυλικό «Δρόμο» των Μίμη Πλέσσα – Λευτέρη Παπαδόπουλου, το οποίο αφιέρωσε στον παρευρισκόμενο Γιώργο Τσούκαλη.

094091

Ακολούθησε αφιέρωμα με τραγούδια του  Μίμη Πλέσσα που επιμελήθηκε ο Νίκος Χριστοδουλής και ερμήνευσαν ο Γιάννης Καρατζάς , η Χριστιάνα Σιόκα, η Άννα Καπόνε – Πάπας και η μαθητική χορωδία  του 90ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών. Το τραγούδι «Θαλασσιές χάντρες», του Μίμη Πλέσσα χόρεψαν μαθήτριες της σχολής χορού «Εν χορώ» της Δέσποινας Λαμπρινίδου, ενώ η ίδια χόρεψε το τραγούδι «Άνοιξε πέτρα».

056250

Κατά την έναρξη της Τελετής Απονομής των Βραβείων, που συντονίστηκε από την Αντιπρόεδρο της Ένωσης  Πολυξένη Γιάχου, την Ταμία Αγαπούλα Ευθυμιοπούλου και τον Κοσμήτορα Λεωνίδα Χαζίρογλου, η αντιπρόεδρος ευχαρίστησε τα Μέλη της Κριτικής Επιτροπής που έφεραν  εις πέρας το δύσκολο έργο της αξιολόγησης αλλά και  τους συμμετέχοντες μαθητές,  διακριθέντες και μη, ανεξάρτητα από σειρά διάκρισης,  διότι εκφράστηκαν με τη μουσική τους και μοιράστηκαν μαζί μας τα έργα τους. Τέλος, προέτρεψε τους διακριθέντες  να χαρούν με τη διάκριση, μακριά από κάθε έπαρση και να συνεχίσουν να δημιουργούν.

282290

Τελειώνοντας κάλεσε τον Πέτρο Αυγερινό, διακριθέντα του Μουσικού Διαγωνισμού σχολικού έτους 2014-2015  να ερμηνεύσει δύο δικά του τραγούδια.  Επίσης,  δικά του τραγούδια ερμήνευσε ο τραγουδοποιός Γιάννης Νικολάου. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης παρουσίασαν τα βραβευμένα έργα τους ο μαθητής της Στ΄ τάξεως Δημοτικού  Έντμοντ  Κόνα   «Τα παιδιά» και ο μαθητής Γυμνασίου  Γιώργος Μιχαηλίδης  «Πόλεμος είναι…», που είναι μελοποιημένο ποίημά του,   βραβευμένο στο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό της Ένωσης,  σχολικού έτους 2014-2015.

056287

Στην εκδήλωση συμμετείχαν οι μουσικοί:  Δημήτρης  Γαλατίδης, (κιθάρα),  Σωκράτης  Μπέμπης  (καχόν), Θαλής Τριανταφύλλου (πιάνο), Γιώργος Ντάρας (πιάνο), Σταύρος Τζιτάνος (κιθάρα),  Παύλος Μαστρογιαννόπουλος (κιθάρα) Κωνσταντίνος Γαλατούδης (μπουζούκι) και ο μαέστρος Νίκος Χριστοδουλής (κρουστά).

441304

Ακολούθησε η  απονομή  Βραβείων και Επαίνων στα είκοσι οκτώ (28) διακριθέντα έργα του Διαγωνισμού και των τριών ειδικών βραβείων στους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν στην εκτέλεση έργων μελοποιημένων και ενορχηστρωμένων από εκπαιδευτικούς.

312244

Στην τελετή τίμησαν με την παρουσία τους οι: Λουκίλα Καρρέρ -Πλέσσα,  κύριος Γιώργος Τσούκαλης  με τη σύζυγό του, ο κύριος Γ. Μιχαηλίδης, ο τέως Πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητας Αλεξανδρείας κύριος Ιωάννης Σιόκας μετά της συζύγου του,  ο Δήμαρχος Θάσου κύριος Κώστας Χατζηεμμανουήλ, μέλη της Ένωσης που απένειμαν Τιμητικά Διπλώματα στους διακριθέντες, φίλοι της Ένωσης, εκπαιδευτικοί,  γονείς και κηδεμόνες από όλη την Ελλάδα και την Κύπρο που ταξίδεψαν ειδικά για να παρευρεθούν στην εκδήλωση.

Πρακτικό Κριτικής Επιτροπής Μουσικού Διαγωνισμού σχολικού έτους 2016-2017

Η  Κριτική  Επιτροπή,   αποτελούμενη από τον Πρόεδρο κ.   Νίκο Χριστοδουλή, μαέστρο- συνθέτη – μέλος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών  και τα μέλη  κ.   Γιάννη Φίνα - Μουσικά Σύνολα ΕΡΤ,  κ.  Τάκη  Φίνα- Μουσικά Σύνολα ΕΡΤ,  κ. Αλέξανδρο Καψοκαβάδη εκπαιδευτικό – μουσικό,  κ. Νικόλαο Καζαμία – εκπαιδευτικό –μουσικό, κ. Θαλή Τριανταφύλλου - συνθέτη,  κ. Άννα Καπόνε – Πάπας – μουσικό και κ. Αριστοτέλη Φέστα- μουσικό,  ύστερα από την ατομική ακρόαση και αξιολόγηση  των υποβληθέντων  προς κρίση μουσικών   έργων  μελοποίησης  ποίησης, ενορχήστρωσης και μουσικής για ταινία (soundtrack),  που δημιουργήθηκαν   μαθητές Δημοτικού,  Γυμνασίου και Λυκείου, συνεδρίασε  κατόπιν προσκλήσεως του Προέδρου της   μαέστρου κ. Νίκου Χριστοδουλή  μέλους της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, τη Δευτέρα  23  Ιανουαρίου  2017 και ώρα 12:00 π. μ.  στη  Στέγη της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών (Ζωοδόχου Πηγής 2-4,  β΄ όροφος) για την εξαγωγή των αποτελεσμάτων και αποφάσισαν τα ακόλουθα:

  • ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  MEΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ – ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Θαλής Τριανταφύλλου,  Άννα Καπόνε – Πάπας

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ,  στο έργο  με τίτλο «Τα παιδιά»,  σε ποίηση   Άκη ΣταμούληΒάλιας Γκλούσκο,  που  ανήκει στον  Έντμοντ  Κόνα, μαθητή του 90ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών,   που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Ο καιρός και ο χρόνος»,  που ανήκει στον Αχιλλέα  Δρακωτό, μαθητή των εκπαιδευτηρίων   «Ν. Μπακογιάννη».

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ,  στο έργο  με τίτλο «Τα παιδιά»,   που  ανήκει στον  Έντμοντ  Κόνα, μαθητή του 90ού Δημοτικού Σχολείου Αθηνών.

  •  ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  MEΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ – ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή:  Νίκος Χριστοδουλής,  Θαλής Τριανταφύλλου, Άννα Καπόνε Πάπας

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ, στο έργο  με τίτλο «Πόλεμος είναι…», που ανήκει στον Γιώργο Μιχαηλίδη,  μαθητή  της Αμερικανικής  Ακαδημίας  Λάρνακας,  για τη μελοποίηση του διακεκριμένου ποιήματός του  με τον ίδιο τίτλο στον  Λογοτεχνικό Διαγωνισμό της  Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών  έτους 2014.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ  στο έργο με τίτλο «Ερωτικό κάλεσμα», σε ποίηση Μενέλαου Λουντέμη, που ανήκει στον Αλέξη Χαραλάμπους,  μαθητή  του Γυμνασίου  Αγίας Βαρβάρας Κάτω Πολεμιδιών  Λεμεσού.

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ,  στο έργο με τίτλο  «A Fairy’s Lullaby»,  που ανήκει στη Νίκη Μποζίκη,   μαθήτρια του  Γυμνασίου Λιαπάδων  Κέρκυρας.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ, στο έργο με τίτλο «Είπα –ξείπα»,  που ανήκει στον  Ανδρόνικο Μαλτέζο,  μαθητή του 2ου Γυμνασίου Μεταμόρφωσης.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ,   στο έργο  με  τίτλο «Πόλεμος είναι…», που ανήκει στον Γιώργο Μιχαηλίδη,  μαθητή  της  Αμερικανικής  Ακαδημίας  Λάρνακας.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ, στο έργο με τίτλο «Κλείνω τα μάτια κι ονειρεύομαι»,  που ανήκει στον  Ανδρέα  Παπακωνσταντίνου, μαθητή του Γυμνασίου Πρίνου  Θάσου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ, στο έργο με τίτλο  «Η μελωδία της ζωής»,  που ανήκει στον  Δημήτριο  Παναγιωτόπουλο, μαθητή του 2ου Γυμνασίου Μεταμόρφωσης.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ, στο έργο με τίτλο «Ερωτικό Κάλεσμα»,  που ανήκει στον Αλέξη Χαραλάμπους μαθητή  του Γυμνασίου  Αγίας Βαρβάρας Κάτω Πολεμιδιών Λεμεσού,  που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Φωνή»,  που ανήκει στον Γεώργιο Παπαγιαννακόπουλο, μαθητή του Γυμνασίου Ανδραβίδας.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ (SOUNDTRACK)  ΓΥΜΝΑΣΟΥΚριτική Επιτροπή: Νικόλαος Χριστοδουλής, Αλέξανδρος Καψοκαβάδης, Νικόλαος Καζαμίας,  Αριστοτέλης Φέστας

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,   στο έργο με τίτλο «A Fairy’s Lullaby»,  που ανήκει στη Νίκη Μποζίκη,   μαθήτρια του  Γυμνασίου Λιαπάδων  Κέρκυρας.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,   στο έργο με τίτλο  «First Trip»,  που ανήκει στον Γεώργιο Μανάκο,  μαθητή των Εκπαιδευτηρίων Τρικάλων «Αθηνά».

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ,   στο έργο με τίτλο «Absence»,  που ανήκει στον Ιάσωνα Ζαφειρόπουλο,  μαθητή του 2ου  Γυμνασίου  Παιανίας.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Κλείνω τα μάτια κι ονειρεύομαι»,  που ανήκει στον  Ανδρέα  Παπακωνσταντίνου, μαθητή του Γυμνασίου Πρίνου  Θάσου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Χρωματοπωλείο»,  που ανήκει στην Κωνσταντίνα Γ.  Κατσαφάνα, μαθήτρια  του 3ου Γυμνασίου Σπάρτης.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο έργο  με τίτλο  «Φωνή», που ανήκει στον Γεώργιο Παπαγιαννακόπουλο, μαθητή του Γυμνασίου Ανδραβίδας.

  • ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  MEΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος  Χριστοδουλής, Τάκης Φίνας, Γιάννης Φίνας, Άννα Καπόνε- Πάπας

 Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Πλούτος»,  που ανήκει στη Σοφία Αλεξάνδρου, μαθήτρια του Γενικού Λυκείου Παπάγου.

 Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Gala», σε ποίηση Κώστα Καρυωτάκη, που ανήκει στον  Αθανάσιο Παπαδημητρίου, μαθητή του Μουσικού  Σχολείου Θεσσαλονίκης. 

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Σ’  έναν νέο  που αυτοκτόνησε», σε ποίηση Μαρίας Πολυδούρη, που ανήκει στους/στις   Βάιο Κουκουλέτσο, Αναστάση Τσιακμάκη, Κωνσταντίνα – Όλγα Κωτούλα, Νικόλαο Παππά,  Παρασκευή Γρηγορίου,  Δήμητρα Κωστίκα και Χρυσοβαλάντια Δρούγκα μαθητές/τριες του Μουσικού  Σχολείου Τρικάλων,  που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο  «Η φυγή»,  που ανήκει στη Μαρία Γιατράκη,   μαθήτρια  του Μουσικού Σχολείου Ηρακλείου Κρήτης.  

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Το λουλούδι»,  που ανήκει στον Σοφιανό Παπαευθυμίου,  μαθητή του 5ου Γενικού Λυκείου Τρικάλων.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Το πολύ», σε ποίηση Ανδρομάχης Διαμαντοπούλου,  που ανήκει στους/στις Αντωνέλλη Βασίλειο, Ευαγγελίδη Θεοδώρα, Ζωπίδου Μαλαματένια -  Αικατερίνη, Μαδεμλή Κωνσταντίνα, μαθητές/τριες του Γενικού Λυκείου  Λιμένα Θάσου,  που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Εφήμεροι»,   σε ποίηση Πινδάρου,  που ανήκει στην Καλλιόπη Ζάχαρη,   μαθήτρια του 8ο Γενικού Λυκείου  Ηρακλείου  Κρήτης.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο έργο  με τίτλο «Γυναίκες του ξεριζωμού, αρχαίες και νέες Τρωάδες»,  που ανήκει στους/στις     Αυγέρου Μαρία, Οικονομίδου Αθηνά, Βαλμά Ισμήνη –  Σωτηρία, Βαλουξή Αλκυόνη –  Γαρυφαλιά, Ζήση Δήμητρα,  Σακκούλη Δέσποινα – Βασιλική, Παπαμήτρου Ελεωνόρα, Αναστασοπούλου Ιωάννα, Καλλέ Μυρσίνη, Λιάτσο Αλέξανδρο, Τούμπλαρη Γεώργιο, Κωνσταντινοπούλου  Μιχαηλία, Παπαλεξάτου Ανθή, Γκιώνη Σοφία, μαθητές/τριες του 1ου  Γενικού  Λυκείο  Πατρών.

  •  ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ  ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Θαλής Τριανταφύλλου, Άννα  Καπόνε – Πάπας

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο   «Πλούτος»,   που ανήκει στη Σοφία Αλεξάνδρου, μαθήτρια του Λυκείου Παπάγου,  που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Cryptic Royale»,   που ανήκει στον   Μιχάλη Πιερή, μαθητή του «Χenion High School» Παραλιμνίου Κύπρου.    

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο  «Το λουλούδι»,  που ανήκει στον Σοφιανό Παπαευθυμίου,  μαθητή του 5ου Γενικού Λυκείου Τρικάλων.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Σ’  έναν νέο  που αυτοκτόνησε», σε ποίηση Μαρίας Πολυδούρη, που ανήκει στους/στις   Βάιο Κουκουλέτσο, Αναστάση Τσιακμάκη , Κωνσταντίνα – Όλγα Κωτούλα, Νικόλαο  Παππά, Παρασκευή Γρηγορίου, Δήμητρα Κωστίκα και  Χρυσοβαλάντια  Δρούγκα μαθητές/τριες  του Μουσικού  Σχολείου Τρικάλων.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Η ελπίδα»,  που ανήκει στον Νικόλαο Σπηλιόπουλο, μαθητή του 2ου Γενικού Λυκείου  Αιγίου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Το πολύ», που ανήκει στους/στις Αντωνέλλη Βασίλειο, Ευαγγελίδη Θεοδώρα, Ζωπίδου Μαλαματένια -  Αικατερίνη, Μαδεμλή Κωνσταντίνα, μαθητές/τριες του Γενικού Λυκείου Λιμένα Θάσου,  που ισοβαθμεί με στο έργο  με τίτλο «Somnambulist»,   που ανήκει στη Δήμητρα Παπαδοπούλου, μαθήτρια του Μουσικού  Σχολείου Θεσσαλονίκης.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο  «Δέδυκε μὲν ἀ Σελάννα»,   που ανήκει στην Καλλιόπη Ζάχαρη,   μαθήτρια του 8ο Γενικού Λυκείου  Ηρακλείου  Κρήτης,  που ισοβαθμεί με στο έργο  με τίτλο «Jurney to Middle Ages»,   που ανήκει στον Θεόδωρο Ζερβούλια, μαθητή του Μουσικού  Σχολείου  Σπάρτης.

  • ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Νικόλαος Καζαμίας, Αριστοτέλης Φέστας

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Η ελπίδα»,  που ανήκει στον Νικόλαο Σπηλιόπουλο, μαθητή του 2ο Γενικού Λυκείου  Αιγίου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Mare Nostrum»,  που ανήκει στη Σοφία Αλεξάνδρου, μαθήτρια του Γενικού Λυκείου Παπάγου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Cryptic Royale»,  που ανήκει στον   Μιχάλη Πιερή, μαθητή του «Χenion High School»   Παραλιμνίου Κύπρου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Epic Soundtrack»,  που ανήκει στον Θωμά Σπαρτινό, μαθητή του 2ου  Γενικού  Λυκείου  Ναυπλίου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Το πολύ», που ανήκει στους/στις Αντωνέλλη Βασίλειο, Ευαγγελίδη Θεοδώρα, Ζωπίδου Μαλαματένια -  Αικατερίνη, Μαδεμλή Κωνσταντίνα, μαθητές/τριες του Γενικού Λυκείου Λιμένα Θάσου,  που ισοβαθμεί με  το έργο με τίτλο  «Jurney to Middle Ages»,  που ανήκει στον Θεόδωρο Ζερβούλια, μαθητή του Μουσικού  Σχολείου  Σπάρτης

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο έργο  με τίτλο «The curious»,  που ανήκει στη Μαρία Γιατράκη,  μαθήτρια του Μουσικού Σχολείου Ηρακλείου Κρήτης, που ισοβαθμεί με στο έργο  με τίτλο «Somnambulist»,   που ανήκει στη Δήμητρα Παπαδοπούλου, μαθήτρια του Μουσικού  Σχολείου Θεσσαλονίκης.

  • ΕΙΔΙΚΑ  ΒΡΑΒΕΙΑ

ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ, στους μαθητές και τις μαθήτριες της χορωδίας και της ορχήστρας του Ιδιωτικού Δημοτικού Σχολείου «Ι. Μ. ΔΕΛΑΣΑΛ» για την συμμετοχή τους στην εκτέλεση του έργου με τίτλο «Ανάψτε το κοιμητήρι της (χαμένης) Πατρίδας», σε ποίηση Θωμά Ακριτίδη.,  μελοποίηση και  ενορχήστρωση Μπάμπη Τραπεζανλίδη, εκπαιδευτικού του σχολείου.

 ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ, στους μαθητές και τις μαθήτριες της  ορχήστρας του Ιδιωτικού Δημοτικού Σχολείου «Ι. Μ. ΔΕΛΑΣΑΛ» για την συμμετοχή τους στην εκτέλεση του έργου με «The Game of Thrones»,  σε ενορχήστρωση Μπάμπη Τραπεζανλίδη, εκπαιδευτικού του σχολείου.

ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ, στους μαθητές και τις μαθήτριες της χορωδίας και της ορχήστρας του Ιδιωτικού Γυμνασίου  «Ι. Μ. ΔΕΛΑΣΑΛ» για την συμμετοχή τους στην εκτέλεση του έργου με τίτλο «Ανάψτε το κοιμητήρι της (χαμένης) Πατρίδας», σε ποίηση Θωμά Ακριτίδη,  μελοποίηση και ενορχήστρωση Μπάμπη Τραπεζανλίδη, εκπαιδευτικού του σχολείου.

ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ, στους μαθητές και τις μαθήτριες της   ορχήστρας του Ιδιωτικού Γυμνασίου  «Ι. Μ. ΔΕΛΑΣΑΛ» για την συμμετοχή τους στην εκτέλεση του έργου με «The Game of Thrones»,  σε ενορχήστρωση Μπάμπη Τραπεζανλίδη, εκπαιδευτικού του σχολείου.

ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ στους μαθητές του  Εργαστηρίου  Ειδικής επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης  Πτολεμαΐδας  Καρατέρπο Δημήτρη, Χαζαρίδη  Βασίλη, Αμαραντίδη  Κωνσταντίνο, Πολιτίδη Χρήστο, Πασχάλη  Χρήστο για τη συμμετοχή τους  στο μουσικό  έργο με τίτλο «Μουσική Ηλιαχτίδα, σε ποίηση  και μελοποίηση Τσισμαλίδου Αναστασίας , εκπαιδευτικού του σχολείου  και ενορχήστρωση Ρουμελιώτη Μαρίας.

Έχοντας την πεποίθηση ότι φέραμε εις  πέρας την αποστολή μας με ευσυνειδησία και δικαιοκρισία, εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια σε όλους όσους έλαβαν μέρος στον 2ο Πανελλήνιο και Παγκύπριο Μουσικό Διαγωνισμό Μελοποίησης Ποίησης, Ενορχήστρωσης και Μουσικής για Ταινία (Soundtrack)  για Παιδιά και Εφήβους μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών  σχολικού  έτους 2016- 2017.  Ως Κριτική Επιτροπή δεν διεκδικούμε  το έπαθλο του αλάθητου. Προσπαθήσαμε με  όλες μας τις δυνάμεις να έχουμε τη δικαιότερη δυνατή κρίση. Σας συγχαίρουμε για άλλη μια φορά όλους σας και σας ευχόμαστε συνέχιση και δυνάμωμα της δημιουργικής σας εργασίας.

Αθήνα,  23  Ιανουαρίου  2017

Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΝΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΗΣ

ΤΑ ΜΕΛΗ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΦΙΝΑΣ    ΤΑΚΗΣ ΦΙΝΑΣ   ΘΑΛΗΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΨΟΚΑΒΑΔΗΣ    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΑΖΑΜΙΑΣ    ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΦΕΣΤΑΣ

ΑΝΝΑ ΚΑΠΟΝΕ –ΠΑΠΑΣ

   Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ              Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΛΕΥΤΕΡΗΣ Β. ΤΖΟΚΑΣ         ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΦΟΡΛΙΔΑΣ 

 

Απονομή Βραβείων Μουσικού Διαγωνισμού

2

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  17Ης ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2017

Ώρα έναρξης: 18:30 στην αίθουσα Θεάτρου του Πολυχώρου  «Άννα και Μαρία Καλουτά» (Τιμοκρέοντος 6Α,  Ν. Κόσμος – Χάρτης)

1. Χαιρετισμός του Προέδρου  Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών  Λευτέρη Β. Τζόκα

2. Χαιρετισμός του Προέδρου Κριτικής Επιτροπής  Διαγωνισμού  Νίκου Χριστοδουλή

3.  Αναφορά στο έργο του Μίμη Πλέσσα Γεν. Γραμματέα της Ένωσης  Απόστολου  Φορλίδα

4.  Απονομή Χρυσού Μεταλλίου στον Μίμη Πλέσσα

5.  Μουσικό αφιέρωμα στον Μίμη Πλέσσα

  • Οι θαλασσιές οι χάντρες
  • Μέθυσε απόψε το κορίτσι μου
  • Όλα δικά σου μάτια μου
  • Θα πιω απόψε το φεγγάρι
  • Άναψε καινούριο μου φεγγάρι
  • Άνοιξε Πέτρα
  • Αν σ’ αρνηθώ αγάπη μου

6.  Έναρξη της Τελετής Απονομής  από διακριθέντα μαθητή  του Μουσικού Διαγωνισμού έτους 2014

  • Το πεζοδρόμιο
  •  Απόγνωση

7.  Απονομή  Βραβείων  στα έργα: Τα παιδιά, ο καιρός και ο χρόνος,  Πόλεμος είναι, ερωτικό κάλεσμα, A Fairy’s Lullaby, Είπα –ξείπα

8. Μουσικό Διάλειμμα

  • Ο σώζων εαυτόν σωθήτω
  • Δεν φταίω εγώ που μεγαλώνω

9.  Απονομή Βραβείων στα έργα: First  Trip, Absence, Κλείνω τα μάτια κι ονειρεύομαι, Η μελωδία της ζωής, Χρωματοπωλείο, Φωνή

10.  Διακριθέντες μαθητές παρουσιάζουν:

  • Τα παιδιά
  • Πόλεμος είναι..

11.  Απονομή Βραβείων στα έργα: Πλούτος, Cryptic  Royale,   Η ελπίδα, Gala, Mare Nostrum, Το λουλούδι, Σ’ έναν νέο

που αυτοκτόνησε, Η φυγή, Epic Soundtrack , Το πολύ

12.   Μουσικό Διάλειμμα

  • Duo Fina

13.  Απονομή Βραβείων στα έργα: Jurney to  Middle Ages,

Εφήμεροι, somnambulist, Γυναίκες του πολέμου…, Δέδυκε μὲν ἀ Σελάννα,  The curious,  Ανάψτε το κοιμητήρι της (χαμένης) Πατρίδας,  The Game   of Thrones, Μουσική Ηλιαχτίδα

14.  Μουσικό Διάλειμμα         

  • Άνθρωποι μονάχοι
  • Hallelujah

15.   Απονομή Τιμητικών Διπλωμάτων  στα  μέλη  της  Κριτικής Επιτροπής

16.   Απονομή Τιμητικών Διπλωμάτων   στους συμμετέχοντες καλλιτέχνες

Στο καλλιτεχνικό μέρος συμμετέχουν:

Αλεξάνδρου Σοφία  και  Μαρία Γιατράκη  (πιάνο)

Χορωδία 90ού  Δημοτικού Σχολείου Αθηνών

Γιάννης Καρατζάς (τραγούδι)

Άννα Καπόνε- Πάπας (πιάνο – τραγούδι)

Χριστιάνα Σιόκα (τραγούδι)

Γιάννης Νικολάου (κιθάρα – τραγούδι)

Έντμοντ Κόνα (πιάνο-τραγούδι)

Πέτρος Αυγερινός (Διακριθείς Διαγωνισμού 2014)

με τους Δημήτρη Γαλατίδη (κιθάρα) και  Σωκράτη Μπέμπη (καχόν)

Γιώργος Μιχαηλίδης (πιάνο – τραγούδι)

Duo Fina (πιάνο – τραγούδι)

Θαλής Τριανταφύλλου (πιάνο)

Σταύρος Τζιτάνος (Κιθάρα)

Γιώργος Ντάρας (πιάνο)

Παύλος Μαστρογιαννόπουλος  (κιθάρα)

Κωνσταντίνος Γαλατούδης  (μπουζούκι)

Mike Zardos (μπάσο)

Δέσποινα Λαμπρινίδου, Βασιλική Μέρμηγκα,

Αρετή Χαδιάρη, Κωνσταντίνα Κυρίτση

Χριστίνα  και Αφροδίτη Τερζίδη (χορός)

 

 Με την Υποστήριξη του ΟΠΑΝΔΑlogo_opanda_dhmou

Αρχεία