Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών

Το αρχαιότερο Ελληνικό λογοτεχνικό σωματείο – Έτος ιδρύσεως 1930

  

Επόμενη εκδήλωση

Αποτελέσματα Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Ενηλίκων έτους 2018

ΣΥΜΦΩΝΑ με την προκήρυξη και τις δεσμεύσεις της, αναδείχτηκαν ομόφωνα και παμψηφεί περισσότερα βραβεία γιατί ισοβάθμισαν και τα μοιράζονται οι δημιουργοί. Όλα τα κείμενα των συμμετεχόντων θα μπορούσαν να τύχουν διάκρισης, αλλά αυτό είναι αδύνατο, γι’ αυτό η Κριτική Επιτροπή με σύμφωνη γνώμη θέσπισε τα Ειδικά Βραβεία που θα δοθούν σε ξεχωριστές περιπτώσεις συμμετασχόντων. Ήταν οι δεσμεύσεις της προκήρυξης του διαγωνισμού που δεν επέτρεψαν να δοθούν περισσότερες διακρίσεις.

1. ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΟΙΗΣΗΣ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα «Υπερύψηλα Κομνηνά», με το ψευδώνυμο «Θεοδώρα η Βασίλισσα» που ανήκει στην Λεμονιά Αντ. Μπαστιάνου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα «Χαρά ή Οίκτος» με το ψευδώνυμο «Ηλέκτρα» που ανήκει στην κα Αργυρώ Πατίλη-Ζαρανίκα και ισοβαθμούν, το ποίημα «Οι πέτρινες Γυναίκες» με το ψευδώνυμο «Γιαννιά» που ανήκει στην κα Μαρία Κολοβού-Ρουμελιώτη και το ποίημα «Μη φοβάσαι» με το ψευδώνυμο «Αρεθουσιά» που ανήκει στην κα Αγγελική Σταματούκου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα «Πέρασμα», με το ψευδώνυμο «Περσεφόνη» που ανήκει στην κα Μαριάνα Λυμπέρη και ισοβαθμούν, το ποίημα «Παραγγελιά στ’ άστρα», με το ψευδώνυμο «Πόντιος» που ανήκει στον κ. Ιωάννη Κοσμίδη και το ποίημα «Έτοιμη από καιρό» με το ψευδώνυμο «Alice» και ανήκει στην κα Βασιλική Β. Παππά.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα «Τρέμουν πατρίδα μου οι αρμοί σου» με το ψευδώνυμο «Ανεμώνη» που ανήκει στην κα Χρυσάνθη Τίγγελη-Βασιλική και ισοβαθμούν, το ποίημα «Σκληρή αλήθεια..» με το ψευδώνυμο «Ελεύθερος» που ανήκει στον κ. Λευτέρη Χ. Αρμελινό και το ποίημα «Για τη δικιά μου Νίκη» με το ψευδώνυμο «Κριάκουρας», που ανήκεις τον κ. Χρήστο Καραγκούνη.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα «Αφιέρωμα στον αδελφό μου που υπηρετεί στον Έβρο» με το ψευδώνυμο «Τεύκρος» που ανήκει στον κ. Σιλουανό Πάτσαλο και ισοβαθμούν, το ποίημα «Χωρισμός» με το ψευδώνυμο «Ταξιδευτής» που ανήκει στον κ. Αντώνιο Μικέλη και το ποίημα «Αν…» με το ψευδώνυμο «Ερατώ» που ανήκει στην κα Ελένη Καμπά.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα «Πατημασιές» με το ψευδώνυμο «Ανεμώνα» που ανήκει στην κα Αγλαΐα Σεργίου, από την Κύπρο και ισοβαθμούν, το ποίημα «Στους νεκρούς του Αλβανικού πολέμου» με το ψευδώνυμο «Επίκουρος» που ανήκει στον κ. Γεώργιο Δ. Αναγνωστόπουλο και το ποίημα «Ανάμνηση» με το ψευδώνυμο «Ιάσων» και ανήκει στον κ. Γεώργιο Καραγιαννάκο.

2. ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ στο διήγημα «Ευπρόσδεκτος ο… από μηχανής θεός» με το ψευδώνυμο «Βλαδίμηρος» που ανήκει στον κ. Κων/νο Γ. Τσάμη και ισοβαθμεί με το διήγημα «Ένα ευγενές είδος» με το ψευδώνυμο «Ορφέας Πάρης» που ανήκει στον κ. Κων/νο Σιώζη.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ  στο διήγημα «Ο θεραπευτής» με το ψευδώνυμο «Θεραπευτής» που ανήκει στην κα Μαρία Κολοβού-Ρουμελιώτη και ισοβαθμούν, το διήγημα «Θα αλλάξω διαδρομή» με το ψευδώνυμο «Πόντιος» που ανήκει στον κ. Ιωάννη Κοσμίδη και το διήγημα «Ο κήπος έμπαινε στη θάλασσα» με το ψευδώνυμο «Ελευθέριος Μικροσπηλιώτης» που ανήκει στον κ. Ελευθέριο Τσιρώνη.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ   στο διήγημα «Το ταξίδι στους Δελφούς, στην πόλη των ονείρων μου» με το ψευδώνυμο «Φάρνας» που ανήκει στον κ. Χρήστο Θ. Γκούμα και ισοβαθμούν, το διήγημα «Εγώ και η φύση…» με το ψευδώνυμο «Ζέφυρος» που ανήκει στον κ. Γεώργιο Γκούμα και το διήγημα «Ποια… ελευθερία;» με το ψευδώνυμο «Ο ανήσυχος» που ανήκει στον κ. Λευτέρη Χ.. Αρμελινό.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο διήγημα «Η μικρή παραμυθού» με το ψευδώνυμο «Κλημεντίνη» που ανήκει στην κα Ελένη Καμπά και ισοβαθμούν, το διήγημα «Μια αληθινή ιστορία» με το ψευδώνυμο «Ανεμώνη» που ανήκει στην κα Χρυσάνθη Τίγγελη-Βασιλική και το διήγημα «Αμαλί» με το ψευδώνυμο «ΠΑΠ» που ανήκει στον κ. Αλέξανδρο Νίκα.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ  στο διήγημα «Το εφετεινό προσκύνημα της 8ης Σεπτεμβρίου του 2018», με το ψευδώνυμο «Προσκυνητής» που ανήκει στον κ. Ιωάννη Ηλιόπουλο και ισοβαθμούν, το διήγημα «Ο γλύπτης του Καστελλόριζου» με το ψευδώνυμο «Σμίλη» που ανήκει στην κα Φυλλίτσα Αθηναΐς Αναπνιώτου και το διήγημα «Το βρωμόσκυλο» με το ψευδώνυμο «Ευαίσθητος» που ανήκει στον κ. Νίκο Χρ. Παπακωνσταντόπουλο.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο διήγημα «Γιατί γράφω» με το ψευδώνυμο «Αλίκη» που ανήκει στην κα Μαρία Σουρή-Κοσιώρη και ισοβαθμούν, το διήγημα «Στο ντουκιάνι του Βασιλάκη» με το ψευδώνυμο «Κωνσταντίνος Κυζικηνός» που ανήκει στον κ. Ιωάννη Ρίζο και το διήγημα «Στιγμές αδυναμίας» με το ψευδώνυμο «Υπνοβάτης» που ανήκει στον κ. Άθω Χατζηματθαίου.

3. ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΧΡΟΝΙΚΟΥ – ΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ στο πόνημα «Προσκύνημα-Ύμνος στα ύψη του Σουλίου» με το ψευδώνυμο «Ηρακλής Κουγκιώτης» που ανήκει στον πατέρα Ηλία Μάκο.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ  στο πόνημα «Παιδιά του πολέμου» με το ψευδώνυμο «Θεσπρωτών Πολυποιτής» που ανήκει στον κ. Σωτήρη Δ. Δημητρίου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ   στο πόνημα «Το τάμα της κατοχής-1941», με το ψευδώνυμο «Έλατος» που ανήκει στον κ. Δημήτριο Γ. Παπαφράγκο.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο πόνημα «Η Μοναχή του Προφήτη Ηλία» με το ψευδώνυμο «Ο μαθητής του Δημοτικού» που ανήκει στον κ. Αντώνιο Μικέλη.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ  στο πόνημα «Μια Πασχαλιά στον Μακεδονικό Αγώνα» με το ψευδώνυμο «Αυτόπτης Μάρτυρας» που ανήκει στον κ. Γεώργιο Δ. Αναγνωστόπουλο.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο πόνημα «Στη μακρινή Τασκένδη» με το ψευδώνυμο «Αγάπη» που ανήκει στην κα Βάσω Τριανταφυλλίδου-Κηπουρού και ισοβαθμεί, με το πόνημα «Χωρίς δικαίωση στη ζωή» με το ψευδώνυμο «Η τρέλα της νιότης» που ανήκει στην κα Δέσποινα Τζαννή.

4. ΒΡΑΒΕΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥ ΕΡΓΟΥ

Α) ΧΡΟΝΙΚΟΥ-ΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

1) Στον κ. Ευστάθιο Πελεκάνο για το έργο του «Ζει δίπλα μας… Το απίστευτο θαύμα του Αγίου Νεκταρίου στη Ρουμανία» το Α΄ Βραβείο Χρονικού-Μαρτυρίας.

2) Στον κ. Στέφανο Ν. Αβραμόπουλο, για το σύνολο του έργου του, που περιλαμβάνει τις «Προεπαναστατικές Ηρωικές Μορφές 1453-1821» Α+Β+Γ τόμοι (1500 σελίδες) και τα έργα: «Κολυβάδες-Οι στυλοβάτες της Ορθοδοξίας και του Γένους» και το ιστορικολαογραφικό «Αμπελόκαμπος (Καραγκιούζι) Ηλείας», βραβεύεται με το Α΄ Βραβείο.

3) Στον κ. Αθανάσιο Ε. Παπά, Καθηγητή Παν/μίου για το έργο του «ΑΧΑΡΙΣΤΙΑΣ ΚΑΙ ΑΓΝΩΜΟΣΥΝΗΣ ΕΓΚΩΜΙΟΝ» απονέμεται το Α΄ Βραβείο.

4) Στον Γιώργο Τσούκαλη, Ερευνητή-συγγραφέα για το έργο του «Λαθρέμποροι Ιστορίας-Επιστροφή των 20 Θησαυρών», που απέσπασε Διεθνή Βραβεία στην πολύχρονη ερευνητική πορεία του, απονέμεται το Α΄ Βραβείο Χρονικού-Μαρτυρίας.

5) Στον κ. Ηλία Ντζιώρα, Μαθηματικό-Πανεπιστημιακό (ΕΜΠ), για το έργο του «Οι εκ Β.Α. Ευρυτανίας απόδημοι από το τέλος του 16ου έως την αυγή του 21ου αιώνα, που διακρίθηκαν ως Διδάσκαλοι του γένους, επιστήμονες και επιχειρηματίες».

6) Στον π. Ελευθέριο Απ. Καρακίτσιο, Πρωτοπρεσβύτερο-Καθηγητή Δρ. Θεολογίας, για το έργο του «Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΟΡΥΤΣΑΣ» (Εκδόσεις Ελίκρανον 2018) απονέμεται το Α΄ Βραβείο.

7) Στον κ. Ευάγγελο Σπανδάγο για το έργο του «Η ΑΛΥΣΟΔΕΜΕΝΗ ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ» (εκδόσεις Αίθρα), απονέμεται το Α΄ Βραβείο Χρονικού-Μαρτυρίας.

8) Στον κ. Απόστολο Στ. Κολιό, για το βιβλίο 500 σελίδων με τίτλο «ΣΤΟΧΟΣ», απονέμεται το Α΄ Βραβείο Χρονικού-Μαρτυρίας.

9) Στην κα Νόρμα Παστελίδου για τα έργα της «Παλαιά Λάμψακος» και «Λάμψακος πονεμένη πατρίδα» απονέμεται το Α΄ Βραβείο Χρονικού-Μαρτυρίας.

Β) ΠΟΙΗΣΗ

1) Στον κ. Γιάννη Πανούση, Καθηγητή Πανεπιστημίου, πρ. Υπουργό, απονέμεται το Α΄ Βραβείο Ποίησης, για την ποιητική συλλογή του «Μοιρόγραφτο» (εκδόσεις Ι. ΣΙΔΕΡΗΣ 2018).

2) Στην κα Μαρία Χάλκου απονέμεται το Α΄ Βραβείο Ποίησης για την ποιητική συλλογή της «Σαν νιώσεις τον άνεμο».

3) Στην κα Γιώγια Σιώκου απονέμεται το Α΄ Βραβείο Ποίησης για την ποιητική συλλογή της «Στα δένδρα μιλώ με τ’ όνομά τους».

4) Στον Γιάννη Τσούτσια, για το σύνολο του ποιητικού έργου το Α΄ Βραβείο ολοκληρωμένου έργου ποίησης.

5) Στην κα Άννα Τσεκούρα, για το σύνολο του ποιητικού και πεζού έργου της το Α΄ Βραβείο.

6) Στην κα Βαλεντίνα Ε. Μπατσάλ απονέμεται το Α΄ Βραβείο ποίησης για την ποιητική συλλογή της «Ερωτικός Αντίλογος».

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΣΗΣ

α) Στον καλλιτέχνη ζωγράφο Πέτρο Ζουμπουλάκη για την εικονογράφηση με πίνακές του να κοσμούν το εξώφυλλο και τις σελίδες της ποιητικής συλλογής «Στα δένδρα μιλώ με τ’ όνομά τους» της Γιώγιας Σιώκου.

β) Στον αρχιτέκτονα Σταύρο Ζώτο για τη σύνθεση του εξωφύλλου της ποιητικής συλλογής «Ερωτικός Αντίλογος» της Βαλεντίνας Ε. Μπατσάλ.

ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

1) Στον κ. Αντώνη Μικέλη για τις δύο ποιητικές συλλογές του «Μονάχος στη Βαρδιόλα» και «360 θαλασσινές πορείες».

2) Στον κ. Ιωάννη Κοσμίδη για τα ποιητικά του πονήματα με τίτλο «Καληνύχτα όνειρά μου».

3) Στην κα Φυλλίτσα Αθηναΐς Αναπνιώτου για την ποιητική συλλογή της «Ελπιδοφόρος Ήλιος».

3) ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ

1) Στην κα Μαρία Κολοβού-Ρουμελιώτη για τη νουβέλα με τίτλο «Η απολογία των πρωτόπλαστων».

2) Στην κα Δήμητρα Παπαλιάκου-Δηώ-Δημοπούλου για το έργο της «Εμείς κι όχι εγώ».

3) Στην κα Βάσω Τριανταφυλλίδου-Κηπουρού για τ’ αφηγήματα «Τη ζωή μας τη ζήσαμε».

5. ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

α) ΧΡΟΝΙΚΟΥ-ΜΑΡΤΥΡΙΑ

1) Στην κα Σταυρούλα Ζώρζου για το παιδικό έργο της με τίτλο «Κρυφό Σχολειό-Το μυστικό χωριό του βράχου», απονέμεται το Α΄ Βραβείο.

2) Στην κα Ιωάννα Σκαρλάτου για το παιδικό έργο της με τίτλο «Παπούτσια στο φεγγάρι» απονέμεται το Α΄ Βραβείο.

β) ΠΟΙΗΣΗ

1) Στην κα Κατερίνα Νίκα-Μάνου για το παιδικό ποιητικό έργο «Το Άγιο Πάσχα περιμένω, μ’ ένα ποίημα κεντημένο!» απονέμεται το Α΄ Βραβείο.

2) Στον κ. Θεοφάνη Θεοφάνους για την παιδική ποιητική συλλογή «Έχει ο καιρός γυρίσματα, σκανταλιές και τιτιβίσματα»

γ) ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

1) Στον κ. Άθω Χατζηματθαίου για το παιδικό θεατρικό έργο «Καληνύχτα μαμά».

2) Στον κ. Ιωάννη Κοσμίδη για το Ποντιακό παιδικό θεατρικό έργο με τίτλο «Το Μαεμένον Λαήν».

6. ΒΡΑΒΕΙΑ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

1. Στην κα Δέσποινα Βασιλειάδου για το θεατρικό έργο της «Το παιχνίδι της Αλίκης».

7. ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

α) ΠΟΙΗΣΗ

Στον κ. Δημήτρη Π. Πετρέλη, με το ψευδώνυμο «Ιβυκός» για το ποίημα «Πύρινος κλοιός» απονέμεται το Α΄ Ειδικό Βραβείο Ποίησης.

1) Στον κ. Νικόλαο Θωμά με το ψευδώνυμο «Τρύφων» για το ποίημα «Με τα χέρια ενωμένα».

2) Στην κα Ιωάννα Αγγελή με το ψευδώνυμο «Κόριννα», για το ποίημα «Όγδοη μέρα αναδημιουργίας».

3) Στην κα Αμαλία Βούρτση με το ψευδώνυμο «Ειρήνη» για το ποίημα «Ψάχνω τη λέξη».

4) Στην κα Χρυσούλα Αγογλωσσάκη με το ψευδώνυμο «Ρέα» για το ποίημα «Θαλασσινή φιλία».

5) Στον κ. Μιλτιάδη Ντόβα με το ψευδώνυμο «Ιουλιανός» για το ποίημα «Ανάγκη».

6) Στον κ. Θεοφάνη Θεοφάνους με το ψευδώνυμο «Μολυβένιος» για το ποίημα «Ανάπλαση».

7) Στον κ. Άθω Χατζηματθαίου με το ψευδώνυμο «Μαραμένα κρίνα» για το ποίημα «Εξάρτηση».

8) Στην κα Φυλλίτσα Αθηναΐς Αναπνιώτου με το ψευδώνυμο «Τελέσιλλα» για το ποίημα «Με φωτισμένη θέληση και θάρρος».

9) Στην κα Θεοδοσία Μπόνου με το ψευδώνυμο «Κυβέλη» για το ποίημα «Απόγνωση».

10) Στην κα Μαρία Αλεξάνδρου με το ψευδώνυμο «Μαριτίνα Σταυράκου» για το ποίημα «Η νεράιδα και το μαντήλι».

11) Στην κα Μαρία Μπουρνέλη-Ρίζου με το ψευδώνυμο «Μαρίζ» για το ποίημα «Αναμνήσεις».

12) Στην κα Παναγιώτα Τετίμη με το ψευδώνυμο «Στεφανία» για το ποίημα «Τα όνειρα της καρδιάς».

13) Στην κα Κατερίνα Πατρωνίδου-Παπαευσταθίου με το ψευδώνυμο «Θάλασσα» για το ποίημα «Γιέ μου».

14) Στην κα Βάσω Τριανταφυλλίδου-Κηπουρού με το ψευδώνυμο «Αγάπη» για το ποίημα «Η γνωριμία μας».

15) Στην κα Ευαγγελία Οικονομάκου με το ψευδώνυμο «Κλεάνθη» για το ποίημα «Ψαράκια».

16) Στην κα Δέσποινα Τζαννή με το ψευδώνυμο «Ελληνίδα» για το ποίημα «Ελλάδα».

β) ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ

1) Στην κα Ιωάννα Σκαρλάτου με το ψευδώνυμο «Σεπρεβίβα» για το διήγημα «Συγκατάβαση».

2) Στην κα Βάσω Τριανταφυλλίδου-Κηπουρού με το ψευδώνυμο «Αγάπη» για το διήγημα «Τότε στην Ύδρα».

3) Στην κα Παρασκευή Τσουπαροπούλου με το ψευδώνυμο «Λάμψη» για το διήγημα «Η πυρκαγιά στο Μάτι».

4) Στην κα Αποστολία Βουλτσίδου με το ψευδώνυμο «Λυδία» για το διήγημα «Β΄ Νεκροταφείο Αθηνών».

5) Στην κα Χρυσούλα Αγογλωσσάκη με το ψευδώνυμο «Κρήσσα» για το διήγημα «Μια χαχαλιά φακή».

6) Στην κα Δέσποινα Τζαννή με το ψευδώνυμο «Μάνα» για το «Αφιέρωμα στη Μάνα».

Πρακτικό Κριτικής Επιτροπής

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ

  •  Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2019, στις 6.30 μ. μ., θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέτρο του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών (Αναστάσεως 2 και Τσιγάντε-Πεντάγωνο-Παπάγου), η Απονομή Τιμητικών Διακρίσεων σε μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο και Παγκύπριο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Ποίησης και Διηγήματος του έτους 2018-2019.
  •  Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2019 και ώρα 18:30 στην αίθουσα τελετών των 90ου και 123ου Δημοτικών Σχολείων Αθηνών ( Βαθυκλέους και Αναξάρχου, Άγιος Αρτεμιος, πλησίον  Στάσης Μετρό “Άγιος Ιωάννης”) θα πραγματοποιηθεί μουσική βραδιά αφιερωμένη σε μελοποιημένα έργα βραβευμένων παιδιών και εφήβων στους μουσικούς Διαγωνισμούς της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών έτους 2018.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ τα μέλη και οι φίλοι της Ένωσης να μη λείψουν από τις τρεις σημαντικές εκδηλώσεις για τα παιδιά μας

ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ ΟΜΙΛΙΕΣ – ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΙΚΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2018 – 2019

logo-book

Πρόγραμμα Εκδηλώσεων Περιόδου 2018 – 2019

Ο Πρόεδρος και το Διοικητικό Συμβούλιο σας προσκαλούν να τιμήσετε με την παρουσία σας τις εκδηλώσεις της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών σύμφωνα με το Πρόγραμμα:

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

Παρασκευή 14/12/2018: Απονομή Τιμητικών Διακρίσεων – Βραβείων και Επαίνων σε μέλη της Ένωσης και στους συμμετέχοντες στο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό του έτους 2018 της ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ  -  Ώρα έναρξης 6.30 μ.μ. στην Αίθουσα MegArt Gallery, οδός Κασομούλη 102 – Νέος Κόσμος (Πρόσβαση με Μετρό: Στάση Αγ. Ιωάννης. Με τρόλευ Γραμμή 4 Άνω Κυψέλη – Αγ. Αρτέμιος. Στάση Μετρό Αγ. Ιωάννης).

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ

Δευτέρα 21/1/2019: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ – Απολογισμός πεπραγμένων έτους 2018 – Οικονομικός Απολογισμός έτους 2018 -Ανάγνωση Έκθεσης Εξελεγκτικής Επιτροπής -Κοπή Πρωτοχρονιάτικης Πίτας -  Ώρα έναρξης 6:30 μ.μ. στην Αίθουσα MegArt Gallery, οδός Κασομούλη 102 – Νέος Κόσμος (Πρόσβαση με Μετρό: Στάση Αγ. Ιωάννης. Με τρόλευ Γραμμή 4 Άνω Κυψέλη – Αγ. Αρτέμιος. Στάση Μετρό Αγ. Ιωάννης).

ΜΑΡΤΙΟΣ

Παρασκευή 1/3/2019  Παρουσίαση  & Απονομή Διακρίσεων του Πανελλήνιου και Παγκύπριου Μουσικού Διαγωνισμού Μελοποίησης ποίησης, ενορχήστρωσης και  μουσικής για  ταινίας για παιδιά κι εφήβους, που συμμετείχαν το έτος 2018-2019  – Ώρα έναρξης 6:30 στην αίθουσα ΧΑΝ (Ακαδημίας 36 και Ομήρου 8ς όροφος)

Παρασκευή 29/3/2019. Απονομή Τιμητικών Διακρίσεων σε μαθητές Δημοτικού Γυμνασίου και Λυκείου που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο και Παγκύπριο  Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Ποίησης και  Διηγήματος του έτους 2018-2019 – Ώρα έναρξης  18:30 στο μεγάλο Αμφιθέατρο του Υπουργείου Υποδομών & Μεταφορών (Αναστάσεως 2 & Τσιγάντε – Στάση Μετρό «Εθνική Άμυνα»).

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

Παρασκευή 12/4/2019 : Μουσική βραδιά αφιερωμένη σε μελοποιημένα έργα βραβευμένων παιδιών και εφήβων στους  Μο υσικούς  Διαγωνισμούς  της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών σχολικού έτους 2018-2019  – Ώρα έναρξης  18:30, στην αίθουσα τελετών των  90ου και 123ου Δημοτικών Σχολείων Αθηνών (Αναξάρχου 33-35 & Βαθυκλέους, πλησίον στάσης Μετρό «Άγιος Ιωάννης»).

Ο χώρος και η ώρα απονομής των τιμητικών διακρίσεων θα γνωστοποιηθούν έγκαιρα μέσα από το περιοδικό μας «Λογοτεχνική Δημιουργία» και την ιστοσελίδα μας (ellineslogotexnes.gr).

-Σε περίπτωση απεργίας των Μέσων Μεταφοράς κατά την ημέρα του Προγράμματος ή άλλης σοβαρής αιτίας, να επικοινωνείτε το πρωί της ίδιας μέρας, από ώρα 09:00 έως 13:00 στο τηλέφωνο 210 3819571 για την ενημέρωσή σας.

      Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                      Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ Β. ΤΖΟΚΑΣ                                                ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΦΟΡΛΙΔΑΣ

 

 

Παρουσίαση Βραβευμένων Έργων Μουσικού Διαγωνισμού σχολικού έτους 2017-2018

 dscn4660

Την Παρασκευή 27 Απριλίου 2018  και ώρα 18:00 στην κατάμεστη αίθουσα της Χ.Α.Ν. (Ακαδημίας 36 και Ομήρου  8ος όροφος) πραγματοποιήθηκε  η παρουσίαση βραβευμένων έργων του μαθητικού Μουσικού Διαγωνισμού της Ένωσης σχολικού έτους 2017-2018.

dscn4556

Κατά την έναρξη της εκδήλωσης ο Κοσμήτορας κ. Τάκης Παπαδημητρίου, αφού καλωσόρισε τους παρευρισκόμενους μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς, μέλη και φίλους της Ένωσης, κάλεσε στο βήμα τον Πρόεδρο της Ένωσης Λευτέρη Β.  Τζόκα και τον Υπεύθυνο του Διαγωνισμού, μέλος της Ένωσης, μαέστρο Νίκο Χριστοδουλή οι  οποίοι  απηύθυναν σύντομους χαιρετισμούς.

 

dscn4547dscn4564

Ακολούθησε μουσικό πρόγραμμα το οποίο επιμελήθηκαν και παρουσίασαν  η εκπαιδευτικός φωνητικής  και μουσικής  Άννα Καπόνε- Πάπας, μέλος της Κριτικής Επιτροπής του Διαγωνισμού και οι  μαθήτριές της Χριστίνα Τσουκαλά, Μάρα Αρχοντάκη,Φωτεινή  Κομπορόζουκαι  Ίνα Αχβλεντιάνι.

dscn4689

dscn4696

dscn4635

Η  παρουσίαση των βραβευμένων έργων συντονίστηκε με επιτυχία από την Αντιπρόεδρο κ. Πολυξένη Γιάχου, τον Γενικό Γραμματέα Απόστολο Φορλίδα  και  το μέλος του  Διοικητικού Συμβουλίου Αγαπούλα Ευθυμιοπούλου.

Αρχικά παρουσιάστηκαν τα βραβευμένα έργα μαθητών και μαθητριών Γυμνασίων και Λυκείων  και ακολούθησαν τα έργα μαθητών Δημοτικού  σύμφωνα με το πρόγραμμα:

«Προσπαθώ»  (3o  Βραβείο Μελοποίησης, 2ο  Βραβείο  Ενορχήστρωσης Γυμνασίου):Το έργο ανήκει στην Εριέττα Σαούγκου μαθήτρια των εκπαιδευτηρίων Δούκα.

«Ώρες»  (4o Βραβείο Μελοποίησης, 3ο Βραβείο Ενορχήστρωσης Γυμνασίου): Το έργο ανήκει στους Αχιλλέα  Δρακωτό  και Γεώργιο  Δρακωτό  μαθητές των  Εκπαιδευτηρίων  Ν. Μπακογιάννη   από τη Λάρισα.

«Θέλω να κτίσω ένα σπιτάκι»   2ος  Έπαινος Μελοποίησης Γυμνασίου):  Το έργο ανήκει στους/στις  Μάριο Κατσαβριά,  Μαρία Καμπά και  Γεώργιο  Πεταλά μαθητές/τριες του Γυμνασίου «Homoeducandus – Αγωγή»  Κορίνθου.

«Το ασημένιο κύμα των αστεριών»   (2ο Βραβείο  Μουσικής για Ταινία  Λυκείου): Το έργο ανήκει στον Θωμά  Σπαρτινό  μαθητή του 2ου Γενικού  Λυκείου Ναυπλίου.

«Νηνεμία» ( 3ο Βραβείο  Μουσικής για Ταινία Λυκείου): Το έργο ανήκει στην Άννα –Μαρία Αλεξίου μαθήτρια του  4ου Γενικού Λυκείου  Κέρκυρας.

«The beggining of dreams»  (Ειδικό Βραβείο Μουσικής για Ταινία Λυκείου): Το έργο ανήκει στην  Χαρίκλεια – Παρασκευή  Δαρδιώτη μαθήτρια του  Μουσικού Σχολείου  Ξάνθης.

«Λυπήσου»(1ο Βραβείο  Μελοποίησης, 1ο  Βραβείο  Ενορχήστρωσης  ενορχήστρωσης Λυκείου): Το έργο ανήκει  στους Βάιο Κουκουλέτσο, και Αναστάση Τσιακμάκη μαθητές του Μουσικού  Σχολείου Τρικάλων και παρουσιάστηκε από  τις  μαθήτριες Ηλιάνα Νικολάου και Εριέττα Στεφάνου.

«Birdsoffar» (2ος  Έπαινος Μελοποίησης, 3ος  Έπαινος Μουσικής για Ταινία Λυκείου): Το έργο ανήκει στην Βάσια Παππά   μαθήτρια του Πρότυπου  Γενικού  Λυκείου  Βαρβακείου Σχολής.

dscn4616

 

 

 

 

 

 

 

 

dscn4638

dscn4652

dscn4654

dscn4668

dscn4670

dscn4702

dscn4716

dscn4720

Ακολούθησε το δεύτερο μέρος του Μουσικού  προγράμματος το οποίο επιμελήθηκαν και παρουσίασαν  η  εκπαιδευτικός  φωνητικής  και μουσικής  Άννα Καπόνε- Πάπας και οι  μαθήτριές  της.

Μετά την ολοκλήρωση του μουσικού προγράμματος  πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση βραβευμένων έργων μαθητών και μαθητριών Δημοτικού ως εξής:

Στο διαδίκτυο  (2o Βραβείο  Μουσικής για Ταινία, 3ος Έπαινος  Μελοποίησης Δημοτικού): Το έργο  ανήκει στις Θάνια Κάιντα και Κατερίνα Μητρούση, μαθήτριες του Δημοτικού  Σχολείου  Ελληνογαλλικής Σχολής Ουρσουλινών. Στην παρουσίασή του συμμετείχαν  οι  μαθητές/τριες:  Ελένη-Φιλοθέη Πολυδώρου, Άρτεμις Αποστολίδου, Αθηνά Πάιτα, Αλίκη Σακοπούλου Μάριος Παδουβάς, Δημήτρης Χριστοδούλου, Εριέττα Χαλδαίου, Αλέξης Νικολάου-Δημητρίου, Ρωμανός-Κωνσταντίνος Ριτενάουερ, Αλεξάνδρα Χατζηπαναγιώτου, Ιάσονας Κοτίνης και φυσικά οι δημιουργοί του  ΘάνιαΚάιντα και Κατερίνα Μητρούση..

«Οι θεατρίνοι»   (3o Βραβείο Μελοποίησης): Το έργο παρουσιάστηκε από τους δημιουργούς του  Ιωάννη – Θεόδωρο Διαμάντο, Κωνσταντίνο Θολιώτη, Ελένη-Μαρία Λιάνου, Δέσποινα Ρίζου, Βασίλειο – Ταξιάρχη Σιμόπουλο, Κων/νο Σωτηρίου, Αθανάσιο Τσεκούρα,  Αικατερίνη Τσούμαρη,  ΕφραίμΤσοχατζή, Χρήστο Φριλίγκο,  Φαίδρα Χριστοδουλάκη  και ΕμμανουέλαΖέμα μαθητές/τριες  του  4ου  Δημοτικού  Σχολείου  Λάρισας και την εκπαιδευτικό μουσικής του σχολείου Άννα Δαοπούλου.

«Πού’ ναι πιο καλά» (1ος Έπαινος  Μελοποίησης   Δημοτικού): Στην παρουσίαση του έργου συμμετέχουν οι δημιουργοί του  Κωνσταντίνος  Κώσσης, Παναγιώτης   Κονιδάρης  και Ευστάθιος  Κοντός που έπαιξαν φλογέρα και τραγούδησαν  οι μαθήτριες Αγγελική Βούλα, Αικατερίνη Γιαννίκου  και Αρμελίνα Χισενάι.

«Οι σύμμαχοι» (3ο  Βραβείο Ενορχήστρωσης,   3o Βραβείο  Μουσικής για Ταινία,  3ος Έπαινος Μελοποίησης  Δημοτικού): Το έργο  ανήκει στην  Μιράντα Γουρδουπάρη μαθήτρια του Δημοτικού  Σχολείου  Ελληνογαλλικής Σχολής Ουρσουλινών. Στην παρουσίαση συμμετείχαν η δημιουργός  Μιράντα Γουρδουπάρη  οι μαθήτριες Ειρήνη Κατσώνη και Κατερίνα Βουδούρη και οι εκπαιδευτικός Άννα Κουνάδη.

«Σαρωνικός» (1ο  Βραβείο Μελοποίησης, 1ο Βραβείο  Ενορχήστρωσης ): Το έργο έργο παρουσιάστηκε από τους δημιουργούς του Δρίτσα  Νικόλαο,  Καϊμενάκη     Νικόλαο,  Μαλτέζη Γεώργιο, Μπρέγκο Ιούλιο,  Ντελέζου Ελένη, Πανάγου Βασιλική – Ευαγγελία, Παρίση Θεοδώρα, Πετρόπουλο  Παντελή, Ρέτζεκα  Κυριάκο,  Ρετίκα Νικόλαο, Σαρακανίδου Αθηνά,  Σκεπαρνιά Βασιλική,  ΦαχέλΑχμάντ, Φραγκίσκου Λαμπρινή,  Χάλαρη Δανάη, Ψαλτήρα Παναγιώτη, Ανδρικοπούλου Αναστασία, Αρχοντάκη  Μαρία – Ελένη,  Βέτσικα Δημήτρη,  Βλασίου  Γεώργιο, Δρίτσα Βαρβάρα, Ευαγγέλου  Ευαγγελία, Ηλιάδη Μικαέλα, Κατσικάρου Κορνηλία – Ελένη, Κελμπερίδη Καλλιόπη-Αναστασία, Κεχαγιά Ευθυμία, Κουτρουμάνη  Βασίλειο, Μακρή  Παναγιώτα, Μελά Άγγελο – Ταξιάρχη, Σιακαβάρα Ελένη -  Άννα-Μαρία, Φουρναράκη Ιωάννη και  Σιδεροκαστρίτη Οδυσσέα,   μαθητές και μαθήτριες των  Εκπαιδευτηρίων  «Παιδαγωγική», και την εκπαιδευτικό μουσικής του σχολείου Όλυα Ελευθερίου.

dscn4733

dscn4722

dscn4772

dscn4785

dscn4801

dscn4831

dscn4856

Την εκδήλωση έκλεισαν οι ταλαντούχοι νεαροί καλλιτέχνες  Άρτεμη Κυριακοπούλου και  Νίκος Σούκουλης  που παρουσίασαν  τα τραγούδια  «Όταν» σε στίχους Αγαμέμνονος Μητροβγένη και μουσική Νίκου Σούκουλη και «Stay» σε στίχους και μουσική  Άρτεμης  Κυριακοπούλου.

dscn4888

dscn4908

dscn4914

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών και οι Εκδόσεις Oasis, σας προσκαλούν στην παρουσίαση του βιβλίου του μέλους μας Κωνσταντίνου Λ. Μπουραντά «ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ», την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018 και ώρα 19:00 στην Αίθουσα ΧΑΝ Αθηνών οδός Ακαδημίας 36 & Ομήρου (8ος όροφος)

Χαιρετισμός: Λευτέρης Τζόκας, Πρόεδρος Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών

Θα μιλήσουν: Τάσος Λέρτας, Σκηνοθέτης-Διδάκτωρ Πολιτικών Επιστημών Παντείου Πανεπιστημίου, Πρόεδρος Πανελλήνιας Ένωσης Λογοτεχνών

Κωνσταντίνος Μπουραντάς, Συγγραφέας, Καθηγητής Παθολογίας – Αιματολογίας, Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Εύη Ντούσια, Φιλόλογος, MSc Quality Management, MSc Διαχείρισης Κρίσεων Υγείας, Ιατρική Σχολή Αθηνών

Απαγγέλει: Κωνσταντίνα Γεωργαντά, Ηθοποιός, Λογοτέχνης, Μέλος Δ.Σ. Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών.

 

Αρχεία