Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών

Το αρχαιότερο Ελληνικό λογοτεχνικό σωματείο – Έτος ιδρύσεως 1930

  

Επόμενη εκδήλωση

Παρασκευή 14/12/2018: Απονομή Τιμητικών Διακρίσεων σε μέλη της Ένωσης και στους συμμετέχοντες στο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό του έτους 2018 - Ώρα έναρξης 6.30 μ.μ. στην Αίθουσα MegArt Gallery, οδός Κασομούλη 102 - Νέος Κόσμος (Πρόσβαση με Μετρό: Στάση Αγ. Ιωάννης. Με τρόλευ Γραμμή 4 Άνω Κυψέλη – Αγ. Αρτέμιος. Στάση Μετρό Αγ. Ιωάννης). !

Αποτελέσματα Μουσικών Διαγωνισμών έτους 2014

ΠΡΑΚΤΙΚΟ

Της  Κριτικής Επιτροπής  του  1ου Πανελλήνιου Μουσικού Διαγωνισμού Μελοποίησης Ποίησης, Ενορχήστρωσης και Μουσικής για Ταινία (Soundtrackτης Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών έτους 2014

Η Κριτική  Επιτροπή,   αποτελούμενη από τον Πρόεδρο κ.   Νίκο Χριστοδουλή, μαέστρο- συνθέτη – μέλος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, εισηγητή τον κ. Αλέξανδρο Καψοκαβάδη, εκπαιδευτικό – μουσικό και μέλη τους/ τις Αναστασία Γεωργάκη, επίκουρη καθηγήτρια στο τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, κ. Γεώργιο Νιάρχο, μαέστρο – συνθέτη, κ. Μάρα Θρασυβουλίδου, υψίφωνο Λυρικής, κ. Ευάγγελο Κοκκόρη, συνθέτη -  καλλιτεχνικό διευθυντή του Ωδείου «Φίλιππος Νάκας», κ. Γιάννη Άννινο, συνθέτη εκπαιδευτικό του ωδείου «Φίλιππος Νάκας», κ. Θαλή Τριανταφύλλου, συνθέτη, κ. Γιάννη Λαζαρίδη, συνθέτη, κ. Έφη Ζαϊτίδου, εκπαιδευτικό – μουσικό και κ. Κώστα Καραγιάννη, εκπαιδευτικό – μουσικό, ύστερα από την ατομική ακρόαση και αξιολόγηση  των υποβληθέντων  προς κρίση μουσικών   έργων  μελοποίησης  ποίησης, ενορχήστρωσης και μουσικής για ταινία (soundtrack),   που δημιουργήθηκαν  από εφήβους, μαθητές  Γυμνασίου και Λυκείου, συνεδρίασε  κατόπιν προσκλήσεως του Προέδρου της   μαέστρου  Νίκου Χριστοδουλή  μέλους της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών, τη Δευτέρα  26  Ιανουαρίου  2014 και ώρα 12:00 π. μ.  στη  Στέγη της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών (Ζωοδόχου Πηγής 2-4,  β΄ όροφος) για την εξαγωγή των αποτελεσμάτων και αποφάσισαν τα ακόλουθα:

 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  MEΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Γεώργιος Νιάρχος, Μάρα Θρασυβουλίδου, Θαλής Τριανταφύλλου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Αγάπη  και ειρήνη»  σε ποίηση  Ζαχαρούλας Γαϊτανάκη και Κυθραιώτη Κυπριανού που ανήκει στους Γκούθα Γιώργο, Γιούσι Κριστιάν  και Ελισάβετ Παπαθανασίου  από το Ελληνογαλλικό Κολέγιο Δελασάλ Πεύκων Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Frozen night» σε ποίηση  Παναγιώτη Φωτακίδη, Δήμητρας Παπαδοπούλου, Αθηνάς Παληκαρίδου και Ελισάβετ Κασαπίδου που ανήκει στη Δήμητρα Παπαδοπούλου  από το 11ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης,   που ισοβαθμεί με στο έργο  με τίτλο «Να είσαι σπάνια» που ανήκει στους/στις Αντωνέλλη Βασίλειο, Λάμπρου Κωνσταντίνο και   Μαδεμλή Κωνσταντίνα  από το Γυμνάσιο Λιμένα Θάσου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Μαγικά μονοπάτια»  σε ποίηση Δημήτρη Αβούρη που ανήκει στους     Ιάσονα Λόξα  και  Παναγιώτη Λόξα από το  Μουσικό Σχολείο Ζακύνθου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Νέα τροχιά»  σε ποίηση Δημήτρη Σαντοριναίου που ανήκει στον    Δημήτρη  Σαντοριναίο από το Γυμνάσιο  Ελληνική Παιδεία Ηρακλείου που ισοβαθμεί  με το έργο με τίτλο «Έτσι πολύ ατένισα» σε ποίηση Κωνσταντίνου Καβάφη  που ανήκει στις Μαρία Αγγελοπούλου και Μαρία Κοϊμτζόγλου από το  Αρσάκειο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Σ’ αγαπώ»  σε ποίηση Κωστή Παλαμά που ανήκει στον  Τζέλο Βαγγέλη από  1ο Γυμνάσιο Εχεδώρου Ν. Θεσσαλονίκης.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο έργο  με τίτλο «Δρόμοι Ελευθερίας» που ανήκει στην Κουσίδη  Δέσποινα   από το 3ο Γυμνάσιο Γλυφάδας.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  MEΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Αλέξανδρος Καψοκαβάδης, Ευάγγελος  Κοκκόρης, Γιάννης  Άννινος

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Πάρε τη θλίψη» που ανήκει στον Δημήτρη Θωμόπουλο από το  3ο ΓΕΛ Ζωγράφου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Ιθάκη» σε ποίηση Κωνσταντίνου Καβάφη  που ανήκει στην Πούλιου Πολυξένη από το  Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης,  που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Σημειώσεις ενός φωτεινού διαλείμματος» σε ποίηση  Κούλας  Αδάλολου    που ανήκει στον Λαζαρίδη Παναγιώτη από το  Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Αν έρθεις»  σε ποίηση συμμαθητών των  συνθετών   που ανήκει στους  Πέτρο Αυγερινό και Πέτρο Δεληγιάννη  από τα  Εκπαιδευτήρια Δούκα.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Διακοπή»  σε  ποίηση Κωνσταντίνου Καβάφη που ανήκει στον Αλεξανδρίδη  Οδυσσέα από το  Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Σκοτεινό τρυγόνι»  σε ποίηση Αλέξανδρου  Παπαδιαμάντη που ανήκει στον   Δημήτριο Ράμμο από το   1ο ΓΕΛ Γρεβενών και ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Όλα η καρδιά τα μπορεί»   σε ποίηση Ντέπυ Χατζηκαμπάνη  που ανήκει στους μαθητές της ορχήστρας  του Μουσικού Σχολείου Μυτιλήνης. 

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο έργο  με τίτλο «Το όνειρό μας»  σε ποίηση της συνθέτριας που ανήκει στην  Σίσσυ Τσαπάρα από το  Πρότυπο Πειραματικό  ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Ν. Σμύρνης.

 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Αναστασία Γεωργάκη, Έφη Ζαϊτίδου, Θαλής Τριανταφύλλου

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Αγάπη  και ειρήνη»  σε ποίηση Ζαχαρούλας Γαϊτανάκη και Κυθραιώτη Κυπριανού που ανήκει στους  Γκούθα Γιώργο, Γιούσι Κριστιάν  και Ελισάβετ Παπαθανασίου  από το Ελληνογαλλικό Κολέγιο Δελασάλ Πεύκων Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Φωνάζει ο κλέφτης» που ανήκει στους Σταματίου Στέργιο, Παντερή Νίκη, Μυρωνίδη Νίκο, Μπραβάκη Νίκη, Νίκογλου Έλενα, Παπαδοπούλου Ελπίδα, Βόκα Αριστοτέλη,  Σαπουντζή Βάϊα, Μυρωνίδου Ελευθερία, Παπαδοπούλου Αγγελική, Πετρακάκη Αυγούστα, Αγγελίδου Θεοδώρα και Γιαπανζή Φωτεινή  από το 1ο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης,  που ισοβαθμεί με το  έργο με τίτλο «Chaged life» που ανήκει στον Κουτσουγιάννη Κωνσταντίνο από το Μουσικό Σχολείο  Λάρισας.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Frozen Night» που ανήκει στη Δήμητρα Παπαδοπούλου από το 11ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Μαγικά μονοπάτια» που ανήκει στους Ιάσονα  Λόξα και Παναγιώτη Λόξα από το  Μουσικό Σχολείο Ζακύνθου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Καλινίφτα» που ανήκει στους μαθητές της χορωδία και της ορχήστρας  του Γυμνασίου Πολυκάστρου.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Να είσαι σπάνια» που ανήκει στους/στις Αντωνέλλη Βασίλειο, Λάμπρου Κωνσταντίνο και Μαδεμλή Κωνσταντίνα από το  Γυμνάσιο Λιμένα Θάσου.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗΣ  ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Κώστας Καραγιάννης, Ευάγγελος  Κοκκόρης,  Γιάννης Άννινος

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Air Beat» που ανήκει στον Ηλία Παλαπέλα  από το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Πάρε τη θλίψη» που ανήκει στον Δημήτρη Θωμόπουλο  από το 3ο ΓΕΛ Ζωγράφου, που ισοβαθμεί με το έργο  με τίτλο «Fare spirit» που ανήκει στον  Στέφανος Μπιλιούση από το 3ο ΓΕΛ Ευόσμου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Αν έρθεις» που ανήκει στους Πέτρο  Αυγερινό, Πέτρο Δεληγιάννης και Αριάδνη Θυφρονίτου από τα  Εκπαιδευτήρια Δούκα,   που ισοβαθμεί με το έργο με τίτλο «Οβερτούρα» για  το μιούζικαλ ΕΛΕΝΗ του Ευριπίδη που ανήκει στον Καλπακτσίδη Ελευθέριο από το 1ο ΓΕΛ Ωραιόκαστρου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Διακοπή» που ανήκει στον  Αλεξανδρίδη Οδυσσέα,  από το  Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Σημειώσεις ενός φωτεινού διαλείμματος» που ανήκει στον   Λαζαρίδη Παναγιώτη από το  Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Η πορεία» που ανήκει στον Νικόλαο Σπηλιόπουλο  από το  2ο ΓΕΛ Αιγίου, που ισοβαθμεί με στο έργο  με τίτλο «Τόπος λευκός – White lands» που ανήκει στον   Ευριπίδη Πούλιο από το  Π. Π.  ΓΕΛ  Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Θαλής Τριανταφύλλου, Γιάννης Λαζαρίδης

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Chaged life» που ανήκει στον Κουτσουγιάννη Κωνσταντίνο από το Μουσικό Σχολείο  Λάρισας.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Frozen Night» που ανήκει στη  Δήμητρα Παπαδοπούλου από το  11ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Match Point Soundtrack» που ανήκει στον Αντώνη  Καπετάνο από τα Εκπαιδευτήρια Βασιλειάδη.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Αναγέννηση» που ανήκει στον Αχιλλέα  Καμίτση από το  Γυμνάσιο Πάτμου.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Γ. Μανάκος » που ανήκει στον Γεώργιο  Μανάκο από τα Εκπαιδευτήρια «Αθηνά».

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κριτική Επιτροπή: Νίκος Χριστοδουλής, Θαλής Τριανταφύλλου, Γιάννης Λαζαρίδης

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Να αδράξεις την ευτυχία» που ανήκει στον Μιχαήλ Βελισάρη από το Αρσάκειο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Air Beat» που ανήκει στον Ηλία Παλαπέλα  από το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο έργο  με τίτλο «Τόπος λευκός – White lands» που ανήκει στον  Ευριπίδη  Πούλιο από το  Π. Π.  ΓΕΛ Πανεπιστημίου Μακεδονίας, που  ισοβαθμεί με στο έργο  με τίτλο «Fare spirit» που ανήκει στον  Στέφανο  Μπιλιούση από το  3ο ΓΕΛ Ευόσμου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Sleeping waters» που ανήκει στον Θεόδωρο Μπεχλιβάνη  από το  Π. Π.  ΓΕΛ  Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο έργο  με τίτλο «Good for nothing» που ανήκει στον  Παύλο  Νίνη  από το 3ο ΓΕΛ Ζωγράφου και που ισοβαθμεί με στο έργο  με τίτλο «Αριστειάδης» που ανήκει στον Αριστειάδη Γεώργιο από το 1ο ΓΕΛ Μενεμένης.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ,  στο έργο  με τίτλο «Η πορεία» που ανήκει στον Νικόλαο  Σπηλιόπουλο  από   το   2ο   ΓΕΛ  Αιγίου   που   ισοβαθμεί  με  το έργο   με  τίτλο «The march of the snowmen» που ανήκει στον Ραφαήλ Κετσετσίδη από τα  Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη. 

Έχοντας την πεποίθηση ότι φέραμε εις  πέρας την αποστολή μας με ευσυνειδησία και δικαιοκρισία, εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια σε όλους όσους έλαβαν μέρος στον 1ο Πανελλήνιο Μουσικό Διαγωνισμό Μελοποίησης Ποίησης, Ενορχήστρωσης και Μουσικής για Ταινία (Soundtrack)  για Εφήβους μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών   έτους 2014.  Ως Κριτική Επιτροπή δεν διεκδικούμε  το έπαθλο του αλάθητου. Προσπαθήσαμε με  όλες μας τις δυνάμεις να έχουμε τη δικαιότερη δυνατή κρίση. Σας συγχαίρουμε για άλλη μια φορά όλους σας και σας ευχόμαστε συνέχιση και δυνάμωμα της δημιουργικής σας εργασίας.

Αθήνα,  26 Ιανουαρίου  2015

 

 Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ  ΤΗΣ  ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΝΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΗΣ

          Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                 Ο   ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 

    ΛΕΥΤΕΡΗΣ Β. ΤΖΟΚΑΣ                            ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΦΟΡΛΙΔΑΣ

 

 

Πρόγραμμα εκδηλώσεων Ιανουαρίου – Μαΐου 2017

Ο Πρόεδρος και το Διοικητικό Συμβούλιο σας προσκαλούν να τιμήσετε με την παρουσία σας τις εκδηλώσεις της Ένωσης,  σύμφωνα με το πρόγραμμα. 

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ

Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2017, ώρα  έναρξης 18:30 στην  αίθουσα Χ.Α.Ν. (Ακαδημίας 36 και Ομήρου 8ος όροφος)

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ

  • Απολογισμός πεπραγμένων έτους 2016
  • Οικονομικός απολογισμός πεπραγμένων έτους 2016
  • Ανάγνωση Έκθεσης Εξελεγκτικής  Επιτροπής
  • Κοπή Πρωτοχρονιάτικης Πίτας

 

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2017,  ώρα έναρξης 6:30 στην  αίθουσα θεάτρου του  πολυχώρου  ” Άννα – Μαρία  Καλουτά” (Τιμοκρέοντος 6Α, Ν. Κόσμος –  Χάρτης )

  • Παρουσίαση έργων &  απονομή τιμητικών διακρίσεων  του Πανελλήνιου και Παγκύπριου Μουσικού Διαγωνισμού Μελοποίησης Ποίησης, Ενορχήστρωσης και Μουσικής  για Ταινία, για Παιδιά και Εφήβους έτους 2016-2017.
  • Μουσικό Πρόγραμμα με τη συμμετοχή διακριθέντων μαθητών,  μουσικών μελών της Κριτικής Επιτροπής και καταξιωμένων καλλιτεχνών

ΜΑΡΤΙΟΣ 

Παρασκευή 17 Μαρτίου  2017,  ώρα  έναρξης 6:30 στο  Αμφιθέατρο του Πολεμικού Μουσείου (Λεωφόρος Βασ.  Σοφίας και Ριζάρη, στάση Μετρό “Ευαγγελισμός

  • Απονομή τιμητικών διακρίσεων  του Πανελλήνιου και Παγκύπριου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού  Ποίησης  και Διηγήματος για Παιδιά και Εφήβους έτους 2016-2017

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

 Παρασκευή 28 Απριλίου 2017,   ώρα  έναρξης 18:30 στην  αίθουσα Χ.Α.Ν. (Ακαδημίας 36 και Ομήρου 8ος όροφος)

  • Μουσική βραδιά αφιερωμένη σε μελοποιημένα έργα  βραβευμένων παιδιών και εφήβων  σε Διαγωνισμούς της Ένωσης  Ελλήνων Λογοτεχνών

ΜΑΪΟΣ

Δευτέρα 15 Μαϊου  2017, ώρα έναρξης  19:00 στην  αίθουσα Χ.Α.Ν. (Ακαδημίας 36 και Ομήρου 8ος όροφος)

  • Αφιέρωμα στον  ποιητή  Χρήστο Χριστοβασίλη

   

 

  Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                 Ο   ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 

                 ΛΕΥΤΕΡΗΣ Β. ΤΖΟΚΑΣ                               ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΦΟΡΛΙΔΑΣ

 

Πρόσκληση

ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ

 ΟΜΙΛΙΕΣ – ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ  

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ 

ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2014-2015

Παρουσίαση1

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ –ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ο Πρόεδρος και το Διοικητικό Συμβούλιο σας προσκαλούν να τιμήσετε τις εκδηλώσεις της Ένωσης σύμφωνα με το πρόγραμμα στην αίθουσα Χ.Α.Ν. (Ακαδημίας 36 και Ομήρου 8ος όροφος) στις ώρα 18:30 τη 

ΔΕΥΤΕΡΑ  9  ΜΑΡΤΙΟΥ  2015

  • Ομιλία του κ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Σ.  ΜΑΜΜΑ, Δρος Ιατρού – Χειρουργού με θέμα: «Προμηθέας Δεσμώτης – Ηπατική Αναγέννηση μετά από μερική ηπατεκτομή: Από το μύθο στην επιστημονική πραγματικότητα»

Παρουσίαση1

Πανηγυρική τελετή βράβευσης Λογοτεχνικού Διαγωνισμού στη Χ.Α.Ν.

DSCN0022

Με λαμπρή επιτυχία και τη συμμετοχή λογοτεχνών από Ελλάδα, Κύπρο και άλλες χώρες του εξωτερικού, σε μια ασφυκτικά γεμάτη αίθουσα πραγματοποιήθηκε η απονομή των λογοτεχνικών βραβείων της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών στις 15 Δεκεμβρίου 2014 και ώρα 6:30 στη Χ.Α.Ν. Αθηνών (Ακαδημίας 36 και Ομήρου), με τη συμπαράσταση του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού.

DSCN0019

Στην εκδήλωση παρέστη, εκ μέρους του Υπουργού Πολιτισμού και Αθλητισμού κ. Κώστα Τασούλα, ο τμηματάρχης του υπουργείου στη Διεύθυνση Γραμμάτων, Βιβλίων και Ψηφιακού Περιεχομένου κ. Χάρης Παππής, που χαιρέτισε στην αρχή της εκδήλωσης και απένειμε το Χρυσό Μετάλλιο Πνευματικής Αξίας Α΄ Τάξεως μετά Διπλώματος στη δημιουργό  κυρία Αικατερίνη Φακάλου, ερευνήτρια –συγγραφέα. Στη συνέχεια ο Πρόεδρος της UNICEF, πρώην βουλευτής και πρώην Πρόεδρος της ΓΕ.Σ.Ε.Ε. κ. Λάμπρος Κανελλόπουλος  απένειμε το Χρυσό Μετάλλιο Πνευματικής Αξίας Α΄ Τάξεως μετά Διπλώματος στη λογοτέχνιδα  κυρία  Γιώγια Σώκου.

DSCN0044 DSCN0048

Πέραν των 300 ατόμων που συμμετείχαν, παρευρέθηκαν εκπρόσωποι του δημοσιογραφικού κόσμου, εκδότες, εκπαιδευτικοί, διευθυντές σχολείων και καθηγητές πανεπιστημίων, πλήθος λογοτέχνες και πνευματικοί άνθρωποι του τόπου, γονείς, αδέλφια και συγγενείς των τιμηθέντων κ. ά.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Στην αρχή το λόγο πήρε ο κοσμήτορας της Ένωσης κ. Λεωνίδας Χαζίρογλου που καλωσόρισε τους εκλεκτούς προσκεκλημένους και όλους τους παριστάμενους στην εκδήλωση, κάλεσε την ηθοποιό Κωνσταντίνα Γεωργαντά να αποδώσει το ποίημα «Απονομή βραβείων», του μέλους της Ένωσης κ. Λουκίας Τζαννίδου, καταχειροκροτηθείσα.

DSCN0032  DSCN0036

Στη συνέχεια πήρε το λόγο ο πρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών κ. Λευτέρης Β. Τζόκας που είπε ανάμεσα στα άλλα τα ακόλουθα: «Χαιρετίζουμε ως Διοικητικό Συμβούλιο την παρουσία του εκπροσώπου του ΥΠ.ΠΟ.-Α. που μας τιμά. Η απονομή που θα γίνει στη συνέχεια είναι μια λαμπρή εορτή, πανήγυρις θα έλεγα, και έτσι πρέπει να δούμε αυτή την εκδήλωση. Είχαμε ένα μεγάλο όγκο κειμένων και καταφέραμε να καταλήξουμε με πολύ κόπο σε αυτό το αποτέλεσμα. Ευχαριστούμε τους δύο κριτές, τον εισηγητή, πρώην Γενικό Γραμματέα της Ένωσης κ. Τάκη Παπαδημητρίου και το μέλος της κριτικής επιτροπής και της Ένωσης, τέως Σχολικό Σύμβουλο και συγγραφέα κ. Χρήστο Γκόντζο για το αποτέλεσμα του λογοτεχνικού διαγωνισμού.

       OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Πιστεύουμε ότι φέραμε σε αίσιο πέρας την αποστολή μας, ευσυνείδητα και με δικαιοκρισία, δεν διεκδικούμε, βέβαια το αλάθητο. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους βραβευμένους και τους συμμετέχοντες στον πανελλήνιο και παγκύπριο λογοτεχνικό διαγωνισμό της Ένωσης, έτους 2014. Και σε όλους εσάς που θα έχετε την υπομονή να τους καμαρώσετε και να τους χειροκροτήσετε».

S

Στη συνέχεια, μετά τις απονομές των χρυσών μεταλλίων από τον εκπρόσωπο του ΥΠ.ΠΟ.Α. κ Χάρη Παππή το λόγο πήρε ο εισηγητής της κριτικής επιτροπής που διάβασε το πρακτικό του διαγωνισμού και συντόνισε την τελετή της απονομής σε συνεργασία με τον Κοσμήτορα Ένωσης.

Αποτελέσματα Λογοτεχνικών Διαγωνισμών Ενηλίκων έτους 2014

ΠΡΑΚΤΙΚΟ

Της Κριτικής Επιτροπής Πανελλήνιου και Παγκύπριου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Ποίησης και Διηγήματος  με ελεύθερο θέμα της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών έτους 2014

Η Κριτική Επιτροπή αποτελούμενη από τον Πρόεδρο της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών κ. Λευτέρη Β. Τζόκα, τον πρώην Γενικό Γραμματέα της Ένωσης κ. Δημήτρη Παπαδημητρίου και το μέλος της Ένωσης τ. Σχ. Σύμβουλο και Συγγραφέα κ. Χρήστο Γκόντζο, συγχαίρει όλους όσοι έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό αυτό. Αφού μελέτησαν και αξιολόγησαν αντικειμενικά και ο καθένας χωριστά τα υποβληθέντα προς κρίση έργα Ποίησης και Διηγήματος, διαπίστωσαν ότι πολλά έργα που υποβλήθησαν έχουν το στοιχείο στη γραφή τους, του Χρονικού-Μαρτυρίας. Έτσι, άτυπα δημιουργήθηκε κι άλλη μία κατηγορία για τους διαγωνιζόμενους. Είναι τα Βραβεία και οι Έπαινοι που θα δοθούν για τα κείμενα του Χρονικού-Μαρτυρίας. Με πρόσκληση του Προέδρου της Ένωσης κ. Λευτέρη Β. Τζόκα συνήλθαν την Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου 2014 και ώρα 12η στη Στέγη της Ένωσης (Ζωοδόχου Πηγής 2-4, 2ος όροφος), για την εξαγωγή των αποτελεσμάτων και αποφάσισαν τα ακόλουθα:

ΣΥΜΦΩΝΑ με την προκήρυξη και τις δεσμεύσεις της, αναδείχτηκαν ομόφωνα και παμψηφεί περισσότερα βραβεία γιατί ισοβάθμισαν και τα μοιράζονται οι δημιουργοί. Όλα τα κείμενα που συμμετείχαν θα μπορούσαν να τύχουν διάκρισης, αλλά αυτό είναι αδύνατο, γι’ αυτό η Κριτική Επιτροπή με σύμφωνη γνώμη θέσπισε τα Ειδικά Βραβεία που θα δοθούν σε ξεχωριστές περιπτώσεις συμμετασχόντων. Ήταν οι δεσμεύσεις της προκήρυξης του διαγωνισμού που δεν επέτρεψαν να δοθούν περισσότερες διακρίσεις.

1. ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΟΙΗΣΗΣ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα «Ουαί τοις ηττημένοις», με το ψευδώνυμο «Χρήστος Ιωάννου» που ανήκει στην κα Ιωάννα Χρήστου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα «Γιατί Οδυσσέα επέστρεψες;» με το ψευδώνυμο «Αχερώδιος» που ανήκει στον κ. Θεοφάνη Παυλίδη και ισοβαθμούν, το ποίημα «Εξ ιδίων τα βέλη, αλλ’ ο ‘τρώσας και ιάσεται’» με το ψευδώνυμο «Ελπιδοφόρος» που ανήκει στην κα Ζωή Παπαδημητρίου-Τζιράκη και το ποίημα «Απέλαση» με το ψευδώνυμο «Μαρία Καίσαρη» που ανήκει στην κα Σταυρούλα Ζώρζου.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ, στο ποίημα «Δει δε χρημάτων και άνευ τούτων ουδέν έστι γενέσθαι των δεόντων», με το ψευδώνυμο «Άτλας» που ανήκει στον κ. Γιάννη Καρβελά και ισοβαθμούν, το ποίημα «Η ποίηση», με το ψευδώνυμο «Φαέθων» που ανήκει στον κ. Αντώνιο Χ. Δημητρίου και το ποίημα «Αρμονία» με το ψευδώνυμο «Διώνη Δωδωναία» που ανήκει στην κα Αλεξάνδρα Παυλίδου-Θωμά.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα «Ζήσε το τώρα» με το ψευδώνυμο «Ίκαρος» που ανήκει στον Αρχιμανδρίτη π. Μιλτιάδη Μίτσελλ και ισοβαθμούν, με το ποίημα «Η Ορθοδοξία γαρ» με το ψευδώνυμο «Ελληνορθόδοξος γηγενής» που ανήκει στον κ. Απόστολο Ιωάννου Πάσχο και το ποίημα «Με ένα ΝΑΙ» με το ψευδώνυμο «Άγχιστος», που ανήκει στον κ. Σωτήρη Μαντζούτσο.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα «Εσύ μετανάστη» με το ψευδώνυμο «Αθηνά» που ανήκει στην κα Βάσω  Τριανταφυλλίδου-Κηπουρού και ισοβαθμούν με το ποίημα «Του Έρωτα» με το ψευδώνυμο «Σαμάνθα» που ανήκει στην κα Λένα Φατούρου και το ποίημα «Ανάσταση» με ψευδώνυμο «Περσέας» που ανήκει στον κ. Μιλτιάδη Ντόβα.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ, στο ποίημα «Στην Ένωση!» με το ψευδώνυμο «Ελεύθερος» που ανήκει στον κ. Λευτέρη Αρμελινό και ισοβαθμούν, το ποίημα «Ειρήνη» με το ψευδώνυμο «Καναρίνι» που ανήκει στην κα Γεωργία Μπαλάσκα και το ποίημα «Σμύρνη» με το ψευδώνυμο «Μαριόλα» που ανήκει στην κα Κωνσταντίνα Γεωργαντά.

2. ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ στο διήγημα «Αι θεριναί παγίδες» με το ψευδώνυμο «Υγεία καθολική», που ανήκει στον κ. Απόστολο Ιωάννου Πάσχο.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ   στο διήγημα «Μια κρυμμένη αγάπη φέρνει τη χαρά και την ευτυχία» με το ψευδώνυμο «Δαναός» που ανήκει στην κα Ζωή Παπαδημητρίου-Τζιράκη και ισοβαθμούν, το διήγημα «Λάμπρενα» με το ψευδώνυμο «Τζιμ Άνταμς», που ανήκει στον κ. Αλέξανδρο Νίκα και στο διήγημα «Περίπατος στην ακροποταμιά» με το ψευδώνυμο «Γ. Φωτεινός» που ανήκει στον κ. Γεώργιο Γκούμα.

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ   στο διήγημα «Αναδρομή στο χρόνο» με το ψευδώνυμο «Υψιπετής» που ανήκει στον Αρχιμανδρίτη π. Μιλτιάδη Μίτσελλ και ισοβαθμούν, το διήγημα «Ο έρωτας άργησε πολύ» με το ψευδώνυμο «Τουλίπα» και ανήκει στην κα Αποστολία Βουλτσίδου και το διήγημα «Έλσα» με το ψευδώνυμο «Κλέλια» που ανήκει στην κα Λένα Φατούρου.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο διήγημα «Το μέτρημα της ζωής» με το ψευδώνυμο «Ντέππη» και ανήκει στην κα Δέσποινα Τζαννή και ισοβαθμούν, το διήγημα «Το… τέλος που γίνεται η αρχή του» με το ψευδώνυμο «Γρηγόρης Ειρηναίος», που ανήκει στον κ. Ηλία Μάκο και το διήγημα «Οι θεοί οι αχόρταγοι» με το ψευδώνυμο «Δρυς» που ανήκει στον κ. Δημήτριο Γιαννακό.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο διήγημα «Δυσπρόσιτες περιπλανήσεις», με το ψευδώνυμο «Ο ταξιδευτής» και ανήκει στον κ. Λευτέρη Αρμελινό και ισοβαθμούν, το διήγημα «Οι ακάλυπτες επιταγές» με το ψευδώνυμο «Λητώ Γεωργίου» που ανήκει στην κα Βιβή Καλτσούνη και το διήγημα «Μυριάνθη – Μια αληθινή ιστορία» με το ψευδώνυμο «Χρυσάνθεμις» που ανήκει στην κα Τασούλα Μάρκου.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο διήγημα «Ξένοι δίχως πατρίδα» με το ψευδώνυμο «Άνθη κερασιάς» και ανήκει στην κα Κάκια Μπαχαρακάκη και ισοβαθμούν, το διήγημα «Το κίνημα του Μεταφρασισμού» με το ψευδώνυμο «Άρτεμις» που ανήκει στην κα Χριστίνα Μελέτη και το διήγημα «Λευκοί Αδερφοχτοί» με το ψευδώνυμο «Αέναη γραφή» που ανήκει στην κα Θεοδώρα Τσελίγκα-Γκαζιάνη.

 

3. ΧΡΟΝΙΚΟΥ – ΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ στο πόνημα «Χρονικόν – Τα Σεπτεμβριανά του ’55 – Η προσχεδιασμένη εξολόθρευση του Γένους των Χριστιανών Κωνσταντινουπόλεως» με το ψευδώνυμο «Ρωμανία», που ανήκει στην κα Λεμονιά Αντ. Μπαστιάνου.

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ   στο πόνημα «Ο χτιτζιάρης (χτικιάρης)» με το ψευδώνυμο «Τεύκρος» που ανήκει στον κ. Κωνσταντίνο Πάτσαλο και ισοβαθμεί με το πόνημα «Ο κρυφός έρωτας της δασκάλας μου» με το ψευδώνυμο «Αίνος Μύρτου», που ανήκει στον κ. Σάββα Τσάση

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ   στο πόνημα «Μικρό παιδάκι ήμουνα» με το ψευδώνυμο «Το χωργιατόπουλο» που ανήκει στον κ. Γεώργιο Καραγιαννάκο και ισοβαθμεί με το πόνημα «Μια αγάπη έσβησε» με το ψευδώνυμο «Αθηνά» και ανήκει στην κα Βάσω Τριανταφυλλίδου-Κηπουρού.

Α΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο πόνημα «Η πορεία ενός ανθρώπου» με το ψευδώνυμο «Ταπεινός» που ανήκει στον κ. Απόστολο Ιωάννου Πάσχο.

Β΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο πόνημα «Η μικρή ηρωίδα», με το ψευδώνυμο «Ανταίος» που ανήκει στον κ. Γιάννη Καρβελά.

Γ΄ ΕΠΑΙΝΟΣ   στο πόνημα «Της μνήμης ιερό ένα επίγραμμα» με το ψευδώνυμο «Νοσταλγός» και ανήκει στον κ. Γιάννη Ηλιόπουλο.

4. ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

α) Ποίησης

1. Στην κα Brigitta Kristensen (Νορβηγία) με το ψευδώνυμο «Αθηνά» για το ποίημα «Τα Μάρμαρα του Παρθενώνα».

2. Στην κα Χρυσάνθη Τίγγελη-Βασιλική με το ψευδώνυμο «Ιοκάστη» για το ποίημα «Ομοψυχία»

3. Στην κα Μαρία Σουρή-Κοσιώρη με το ψευδώνυμο «Μαρίζα» για το ποίημα «Θάθελα πολύ να σε παινέσω».

4. Στον κ. Σάββα Τσάση με το ψευδώνυμο «Αίνος Μύρτου» για το ποίημα «Στη δασκάλα μου».

5. Στον κ. Χρήστο Καραγκούνη με το ψευδώνυμο «Κριάκορας» για το ποίημα «Η κάπα μου».

6. Στην κα Χριστίνα Δούβλη με το ψευδώνυμο «Εμμέλεια» για το ποίημα «Ανέμελη».

7. Στην κα Μαριάνα Λυμπέρη με το ψευδώνυμο «Περσεφόνη» για το ποίημα «Αναζήτηση».

8. Στον κ. Βύρωνα Αρναούτογλου με το ψευδώνυμο «Σκακιστής» για το ποίημα «Σχέδιο πολιτικής αποκατάστασης».

9. Στην κα Ελένη-Μαρία Παράσχου με το ψευδώνυμο «Λυδία Κρητικού» για το ποίημα «Προσδιορίζοντας τη Λήθη».

10. Στον κ. Αντώνιο Μικέλη με το ψευδώνυμο «Ταξιδευτής» για το ποίημα «Παλιά αγαπημένη».

11. Στην κα Ελευθερία Κατσιφαράκη με το ψευδώνυμο «Αρετούσα» για το ποίημα «Έρωτα χρυσοφτέρουγε».

12. Στην κα Ελένη Καμπά με το ψευδώνυμο «Ιουλία» για το ποίημα «Οδύσσειος δρόμος».

13. Στον κ. Ευθύμιο Ποντίκη με το ψευδώνυμο «Μύωνας» για το ποίημα «Μια παλιά ιστορία – Αγάπη που δεν τέλειωσε».

14. Στην κα Θεοδώρα Τσελίγκα-Γκαζιάνη με το ψευδώνυμο «Λευκές αράδες» για το ποίημα «Μάνα Γη».

15. Στον κ. Γιάννη Καφρίτσα με το ψευδώνυμο «Σουρμπέος» για το ποίημα «Λειβαδιά».

16. Στον κ. Δημήτριο Δεσποτάκη με το ψευδώνυμο «Βοημός» για το ποίημα «Νοτιάς φυσούσε μια ευωδιά».

17. Στην κα Κάκια Μπαχαρακάκη με το ψευδώνυμο «Άνθη Κερασιάς», για το ποίημα «Έρωτος πόλεμος».

18. Στον κ. Δημήτρη Κολιδάκη με το ψευδώυμο «Άνθιμος» για το ποίημα «Γιασεμί».

19. Στον κ. Δημήτριο Πετρέλη με το ψευδώυμο «Φλέγων Νηρέας Β’» για το ποίημα «Πίστωση χρόνου».

20. Στην κα Φυλλίτσα Αθηναΐδα Αναπνιώτου με το ψευδώνυμο «Φυλλάνθη» για το ποίημα «Στο περιθώριο της ζωής».

21. Στον κ. Ιωάννη Συλίκο με το ψευδώνυμο «Κιθαρωδός» για το ποίημα «Εκτός».

22. Στην κα Χρυσή Κωνσταντίνου με το ψευδώνυμο «Ισμήνη» για το ποίημα «Επιστροφή στη Λήθη».

23. Στον κ. Κώστα Μοναστήρα με το ψευδώνυμο «Κώστας Τσικλίστας» για το ποίημα «Ίσως».

24. Στην κα Ιουλία Θεοδωρόπουλου με το ψευδώνυμο «Φωτεινή Δαμουρά» για το ποίημα «Η ελιά».

25. Στην κα Ευγενία Παλούμπη με το ψευδώνυμο «Φερενίκη» για το ποίημα «Γένεσις Ποιητική».

26. Στην κα Βιβή Καλτσούνη με το ψευδώνυμο «Ειρήνη Ρενιέρη» για το ποίημα «Ο φασισμός της ευτυχίας».

27. Στον κ. Παναγιώτη Σταματόπουλο με το ψευδώνυμο «Ορφέας» για το ποίημα «Σ’ όλα τούτα τα σπάνια».

28. Στην κα Κατερίνα Κατσαμπά με το ψευδώνυμο «Σαμία» για το ποίημα «Αφορμή».

29. Στην κα Τασούλα Μάρκου (Κύπρος) με το ψευδώνυμο «Μελάνθη» για το ποίημα «Ποτέ ξανά».

30. Στην κα Αγλαΐα Σεργίου (Κύπρος) με το ψευδώνυμο «Αγλαόκαρπη» για το ποίημα «Τα νιάτα».

31. Στον κ. Χρήστο Σαλτό με το ψευδώνυμο «Αετός» για το ποίημα «Σταυραετός».

32. Στον κ. Νικόλαο Τάτση με το ψευδώνυμο «Βαλτινός» για το ποίημα «Είμαστε αδέλφια Έλληνες».

β) Διηγήματος

1. Στον κ. Αθανάσιο Κατσιαβριά με το ψευδώνυμο «Βάσος Β. Βασιώτης» για το διήγημα «Η Εράτη».

2. Στον κ. Άθω Χατζηματθαίου (Κύπρος) με το ψευδώνυμο «Λεωνίδας Λεμέσιος» για το διήγημα «Η κούπα».

3. Στον κ. Παναγή Πανίκο (Κύπρος) με το ψευδώνυμο «Περαστικός» για το διήγημα «Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία».

4. Στον κ. Χάρη Βαφόπουλο με το ψευδώνυμο «Στέλιος Μαριωτής» για το διήγημα «Το ταξίδι».

5. Στον κ. Βύρωνα Αρναούτογλου με το ψευδώνυμο «Σκακιστής» για το διήγημα «Προς τη λεωφόρο των ψυχών».

6. Στην κα Τασούλα Παπαμιχαήλ με το ψευδώνυμο «Αρλεκίνος» για το διήγημα «Το τελευταίο λάθος».

ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ακράδαντα ότι η Κριτική Επιτροπή της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών που είχε αναλάβει να κρίνει τα κείμενα σε όλες τις κατηγορίες, Ποίησης – Διηγήματος και Χρονικού – Μαρτυρίας, έφερε σε αίσιο πέρας την αποστολή της, ευσυνείδητα και με δικαιοκρισία. Δεν διεκδικεί το έπαθλο του αλάθητου. Εκφράζει από καρδιάς τα θερμά συγχαρητήρια σε όλους όσοι συμμετείχαν σ’ αυτή την ευγενή αναμέτρηση κι έλαβαν μέρος στον Πανελλήνιο και Παγκύπριο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Ποίησης, Διηγήματος και Χρονικού – Μαρτυρίας για το 2014.

Αθήνα, 12-12-2014

Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

 

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                    Ο ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ

 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ Β.ΤΖΟΚΑΣ                         Δ. ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

  

ΤΟ ΜΕΛΟΣ

ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΚΟΝΤΖΟΣ

Αρχεία